Prawo.pl: coraz łatwiej odzyskać pieniądze z polisy kapitałowej

2021-01-20 12:36 aktualizacja: 2021-02-02, 17:31
Nie tylko zwrot środków z pobranych opłat likwidacyjnych jest już powszechny, ale coraz częściej dochodzi też do stwierdzenia nieważności umów ubezpieczeniowych z funduszem kapitałowym. A wówczas klienci odzyskują zwrot całej kwoty – podaje Prawo.pl. Dlatego od ugody z ubezpieczycielem lepsza dla klienta bywa wygrana w sądzie – sugeruje serwis.

Według Prawo.pl coraz więcej klientów banków i towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się odzyskać swoje pieniądze z polis UFK, czyli produktów łączących ubezpieczenie na życie z funduszem inwestycyjnym.

Zdaniem niektórych pośredników w 2020 r. proces ten - ze względu na pandemię i poszukiwanie dodatkowych środków na życie – proces ten przyspieszył.

Według ekspertów, cytowanych przez Prawo.pl, coraz więcej klientów banków i towarzystw ubezpieczeniowych decyduje się odzyskać swoje pieniądze na drodze sądowej. Powód? „W tym sprawach, co do zasady nie ma problemu z odzyskiwaniem środków i sądy wydają wyroki korzystne dla konsumentów” - wskazuje radca prawny dr Marcin Hotel z Kancelarii TMH.

Kto ma większe szanse w sądzie? Liczy się istota umowy, a - według ekspertów portalu - organy sprawiedliwości nie mają już wątpliwości, co do tego, że tzw. uefki są w rzeczywistości umowami inwestycyjnymi.

„Tylko pozornie chronią ich właścicieli, jako ubezpieczenia na życie, a jest to podstawowy wymóg, jaki powinna spełniać taka umowa” - mówi Piotr Maciągowski, prezes E-Kancelarii Grupy Prawno – Finansowej sp. z o.o.

Terminy przedawnienia roszczeń zmieniły się trzy lata temu, ale - według cytowanych przez serwis ekspertów - kluczowe znaczenie ma data zawarcia umowy, a nie wystąpienia z roszczeniem.

„Każdego, kto zawarł umowę ubezpieczeniowo-inwestycyjną przed 9 lipca 2018 roku dotyczy 10 lat przedawnienia, a po tej dacie już tylko 6 lat, więc warto skorzystać z tego okresu”- zachęca Maciągowski.

Jak informuje Prawo.pl, przychylny klimat dla ochrony konsumentów jest już również w Komisji Nadzoru Finansowego. KNF od lat stara się zrobić porządek z polisami z UFK. W 2019 r. KNF zapowiedziała wycofanie ich z ofert towarzystw ubezpieczeniowych już w 2020 r. Do tego nie doszło, ale w planach KNF na najbliższe lata jest zintensyfikowanie działań, które ostatecznie do tego doprowadzą.

Według Prawo.pl Jacek Jastrzębski, przewodniczący KNF w listopadzie 2020 r. zapowiedział sfinalizowanie prac nad interwencją produktową dotyczącą ubezpieczeń na życie z UFK. Wyjaśnił też, że jednym z priorytetów strategii jest przeciwdziałanie nadużyciom instytucji finansowych.

Wykorzystywanymi do tego narzędziami mają być interwencje produktowe. Będą one regulować oferowanie oraz dystrybucję produktów i usług finansowych, takich jak ubezpieczenia na życie z funduszami kapitałowymi. Interwencje mają zmniejszyć ryzyko finansowe klientów tych instytucji, dzięki usunięciu z rynku ubezpieczeniowego wątpliwych - w ocenie KNF - produktów.

Więcej: https://www.prawo.pl/biznes/odzyskiwanie-pieniedzy-z-polisy-z-ufk,505891.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Za materiał zlecony, opublikowany w podkategorii PAP MediaRoom, odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom