Do tej pory z aplikacji mogli korzystać jedynie posiadacze e-dowodów wydawanych od 4 marca 2019 r. Teraz grono potencjalnych użytkowników aplikacji powiększa się o posiadaczy paszportów. Jest ich w Polsce blisko 15 milionów.
Odczyt warstwy elektronicznej paszportu to zapowiedź wachlarza nowych funkcjonalności oraz kolejnych źródeł potwierdzania tożsamości w eDO App, które zostaną udostępnione użytkownikom w drugim kwartale 2021 roku.
„Cały czas rozwijamy aplikację. Kilka dni temu informowaliśmy o udostępnieniu eDO App w sklepie Huawei AppGallery. Dziś wprowadzamy kolejną nowość, która pozwoli bezpłatnie wykorzystać warstwę elektroniczną paszportu. Na tym nie koniec. W planach mamy kolejne funkcjonalności, które pozwolą usprawnić procesy weryfikacji tożsamości czy zawierania umów na odległość” – mówi Mariusz Kujawski, członek zarządu PWPW.
Paszporty z warstwą elektroniczną są wydawane w Polsce od 2006 roku. Początkowo dokumenty posiadały jedną cechę biometryczną (wizerunek twarzy), a w okładce umieszczony był chip. W paszportach wydawanych od 2009 roku pojawiła się druga cecha biometryczna (odciski palców). W najnowszym wzorze paszportu, wydawanym od listopada 2018 roku, zmianie uległa lokalizacja chipu, który został umieszczony w stronie personalizowanej.
Wygoda i bezpieczeństwo
Dzięki aplikacji można korzystać z blisko 200 usług administracji państwowej, takich jak m.in.: Internetowe Konto Pacjenta, Profil Zaufany, Platforma Usług Elektronicznych ZUS, eKRUS, praca.gov.pl czy Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej. eDO App pomoże także w procesie zapisu na szczepienie przeciw COVID-19 za pośrednictwem portalu pacjent.gov.pl.
Największą zaletą aplikacji jest jej bezpieczeństwo, które bazuje na zaawansowanych zabezpieczeniach kryptograficznych dokumentów z warstwą elektroniczną oraz konieczność każdorazowego potwierdzania operacji przy użyciu indywidualnego kodu PIN. Niewątpliwą korzyścią z operacji realizowanych przy użyciu eDO App i e-dowodu jest możliwość robienia tego całkowicie zdalnie z dowolnego miejsca.
„PWPW jest znana ze staranności, jaką przykłada do najwyższego poziomu bezpieczeństwa oferowanych produktów. Biznes, który bazuje na weryfikacji tożsamości wymaga najbardziej zaawansowanych rozwiązań minimalizujących ryzyka. W te potrzeby doskonale wpisuje się aplikacja eDO App, która ciągle poszerza katalog swoich funkcjonalności” – mówi Maciej Biernat, prezes zarządu PWPW.
Nie tylko w urzędzie
eDO App to narzędzie przydatne nie tylko w kontaktach z administracją. Aplikacja jest obecna także w usługach komercyjnych – mBank umożliwia zdalne założenie konta osobom prowadzącym działalność gospodarczą, a kierowcy mogą składać wnioski o wydanie karty tachografowej w serwisie info-car.pl.
Zwykły dowód osobisty wymienisz za darmo na e-dowód nawet w przypadku, gdy dotychczasowy dokument jest jeszcze ważny. Wniosek można złożyć także przez internet.
Dodatkowo składając wniosek o e-dowód istnieje możliwość aktywacji podpisu osobistego. Podpis zawarty w e-dowodzie dzięki eDO App można wykorzystać podczas zawierania umów np. najmu oraz podpisywać nim pisma kierowane do jednostek samorządowych.
Ponadto na e-dowód można wgrać także podpis kwalifikowany, który ma taką samą moc jak podpis odręczny. Aplikacja zastępuje wtedy czytnik i umożliwia podpisywanie dokumentów certyfikatem kwalifikowanym.
eDO App umożliwia załatwianie szeregu formalności całkowicie zdalnie. Ponadto pozwala na potwierdzenie w sposób jednoznaczny tożsamości własnej, ale także tożsamości naszego klienta lub kontrahenta. Do tej pory jest to jedyne na rynku takie rozwiązanie, z którego każdy może korzystać nieodpłatnie. Aplikację można pobrać ze sklepów Google Play, App Store, App Gallery na smartfony z anteną NFC i systemami Android (od wersji 6.0) oraz iOS (od wersji 13.2 dla iPhone'a 7 i nowszych).
Źródło informacji: PWPW
UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.
Źródło informacji: PWPW