BAKU, Azerbejdżan, 19 listopada 2024 r. /PRNewswire/ -- W dniach 14-15 listopada 2024 r. dr Ma Jun, współprzewodniczący grupy roboczej ds. taksonomii IPSF i przewodniczący Sojuszu na rzecz Budowania Potencjału Zrównoważonych Inwestycji (ang. Capacity-building Alliance of Sustainable Investment – CASI), wystąpił na kilku sesjach poświęconych tematyce zrównoważonego finansowania podczas 29. Konferencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP29), przedstawiając wspólną taksonomię dla wielu jurysdykcji (ang. Multi-Jurisdiction Common Taxonomy – MCGT). Zwrócił przy tym uwagę, że wprowadzenie MCGT stanowi znaczący kamień milowy, jeśli chodzi o zwiększanie interoperacyjności taksonomii w różnych jurysdykcjach i upraszczanie transgranicznych przepływów zielonego kapitału.
Podczas sesji zorganizowanej przez Międzynarodową Platformę Zrównoważonego Finansowania (ang. International Platform on Sustainable Finance – IPSF) dr Ma omówił kluczowe kwestie związane z międzynarodowymi działaniami na rzecz opracowania „wspólnego języka” na potrzeby identyfikacji i oznaczania zielonych i zrównoważonych przedsięwzięć służących zmniejszaniu ryzyka segmentacji rynku i kosztów transakcyjnych wynikających ze stosowania różnorodnych taksonomii w poszczególnych jurysdykcjach. W latach 2020-2022 grupa robocza ds. taksonomii IPSF, której współprzewodniczyły Chiny i UE, opublikowała podstawową, wspólną taksonomię (ang. Common Ground Taxonomy – CGT), która obejmowała 72 działania naprawcze uznane przez obie gospodarki. Od czasu jej wydania w 2022 r. CGT była wykorzystywana przez emitentów w Chinach do oznaczania produktów zielonego finansowania będących przedmiotem obrotu międzynarodowego i krajowego, co pomogło obniżyć koszty transakcji transgranicznych.
W 2023 r. Singapur przystąpił do wdrażania CGT i współpracował z UE i Chinami w celu opracowania MCGT – taksonomii obejmującej 110 działań naprawczych uzgodnionych przez trzy jurysdykcje. Dr Ma uważa, że MCGT stanowi „istotny kamień milowy w zwiększaniu interoperacyjności taksonomii w różnych jurysdykcjach”. Fakt, że CGT została wprowadzona w obrębie kilku jurysdykcji jako podstawa do opracowania taksonomii, sugeruje, że MCGT może jeszcze bardziej pomóc innym krajom w rozwoju ich rynków zrównoważonego finansowania.
Podczas sesji zorganizowanych przez Hiszpanię i Kazachstan dr Ma omówił kluczowe zastosowania taksonomii, w tym etykietowanie ekologicznych produktów finansowych, zapobieganie zjawisku określanemu jako „greenwashing” („zielone mydlenie oczu”), mierzenie i raportowanie ekologicznych wyników oraz zapewnianie zachęt politycznych dla ekologicznych wykonawców. Podkreślił również, że MCGT może służyć jako punkt odniesienia dla większej liczby jurysdykcji przy opracowywaniu krajowych taksonomii.
Podczas Forum Zrównoważonego Rozwoju CASI w ramach COP29, zorganizowanego wspólnie przez CASI i Azerbejdżański Uniwersytet Ekonomiczny (UNEC), dr Ma stwierdził, że aby odegrać istotniejszą globalną rolę w poprawie interoperacyjności taksonomii, MCGT ma „rozszerzyć swój zasięg jurysdykcyjny, zachęcając kolejne kraje do udziału w procesie opracowywania przyszłych wersji MCGT”.
Źródło: Capacity-building Alliance of Sustainable Investment (CASI)
Źródło informacji: PR Newswire
Źródło informacji: PR Newswire