Zrównoważona kuchnia dzięki pieczarkom
Pieczarki są coraz częściej wykorzystywane w diecie roślinnej i fleksitariańskiej, która ogranicza konsumpcję mięsa na rzecz produktów roślinnych. Grzegorz Łapanowski, uznany kucharz i propagator idei równoważonego gotowania i ekspert trwającej kampanii, podkreśla, że pieczarki są idealnym wyborem dla osób dbających o zdrową i ekologiczną dietę: pieczarki to jeden z produktów, które świetnie wpisują się w nowoczesną kuchnię roślinną. Są tanie w produkcji, mają niski wpływ na środowisko i co najważniejsze, są pełne smaku. Ich umami doskonale zastępuje smak mięsa, co sprawia, że można je wykorzystać w daniach takich jak burgery, gulasze czy sosy bez utraty intensywności smakowej.
Monika Mrozowska, aktorka i propagatorka zdrowego odżywiania oraz ambasadorka kampanii „Europejskie pieczarki, ukryty skarb”, dodaje:
„Cieszę się, że pieczarki zaczynają wracać do łask w bardziej wyrafinowanych formach kulinarnych. Doskonale sprawdzają się jako zamiennik mięsa w burgerach, a duszone pieczarki mogą stanowić wykwintny dodatek do wielu dań. Cieszy mnie również fakt, że coraz częściej w restauracjach spotykam dania bazujące na pieczarkach, które są podawane w prosty sposób, wydobywający wszystkie ich walory: orzechowy smak i piękny aromat”.
Rola pieczarek w ochronie środowiska
Dynamiczny rozwój branży grzybów uprawnych w ostatnich latach oznacza, że polskie pieczarkarnie są najnowocześniejsze na świecie. Korzystają z zaawansowanych technologii w zakresie optymalizacji wykorzystania energii elektrycznej, ciepła oraz chłodu. Prowadzenie uprawy w zamkniętych halach ze ścisłą kontrolą klimatu i wykorzystaniem selektywnego podłoża umożliwia rezygnację ze stosowania jakichkolwiek sztucznych środków ochrony roślin. To wszystko czyni je jednym z najbardziej zrównoważonych źródeł białka roślinnego.
„Wszelkie nowoczesne technologie, m.in. fotowoltaika, pozwalają na optymalizację kosztów produkcji i redukcję negatywnego wpływu na środowisko. To krok w stronę bardziej zrównoważonego rolnictwa” - komentuje Grzegorz Łapanowski.
Wszechstronność pieczarek w kuchniach świata
Choć pieczarki kojarzą się przede wszystkim z tradycyjną kuchnią polską, ich zastosowanie jest zdecydowanie szersze. Łapanowski podkreśla wszechstronność grzybów uprawnych:
„Pieczarki świetnie sprawdzają się zarówno w prostych codziennych potrawach, jak i bardziej egzotycznych daniach. Można je wykorzystać w kuchni azjatyckiej, włoskiej, francuskiej - ich zdolność do absorpcji różnych smaków i aromatów czyni je idealnym składnikiem do wielu potraw kuchni z całego świata”.
Monika Mrozowska zwraca również uwagę na znaczenie edukacji kulinarnej, jeśli chodzi o pieczarki:
„Ludzie często znają pieczarki tylko po obróbce termicznej, a przecież surowe pieczarki mają równie intensywny, orzechowy smak. Warto edukować konsumentów, by próbowali ich także w surowej postaci - to zupełnie nowe doznania kulinarne”.
Pieczarki - fundament przyszłości kulinarnej
Kampania „Europejskie pieczarki, ukryty skarb” ma na celu uświadomienie konsumentom, jak cenny i wszechstronny produkt mają na wyciągnięcie ręki. Pieczarki, ze względu na swoje walory smakowe, odżywcze i ekologiczne, mogą stać się fundamentem nowoczesnej, zrównoważonej kuchni. Jak podsumowuje Grzegorz Łapanowski:
„Pieczarki to prawdziwy skarb naszej kuchni. Warto je doceniać i wykorzystywać, ponieważ dzięki nim możemy dbać zarówno o zdrowie, jak i o środowisko”.
Bulion z pieczonych ryb i pieczarek z puree ziemniaczanym
Składniki:
1 l bulionu rybnego (możesz przygotować go na pieczonych korpusach)
1 łyżka ziaren kopru włoskiego
2 filety z dorady lub innej białej ryby - pstrąga lub labraksa
100 ml białego wina
6 pieczarek
100 ml śmietanki 36%
2 szalotki
2 ząbki czosnku
3 łyżki oliwy
500 g puree ziemniaczanego
koperek
2 cytryny
Przygotowanie:
1. Na rozgrzanej oliwie podsmaż szalotkę pokrojoną w kostkę. Dodaj czosnek i pieczarki pokrojone w półplasterki. Na tym etapie możesz dodać koper włoski i białe wino. Odparuj je chwilę.
2. Duszone grzyby podlej bulionem. Zagotuj. Dodaj śmietankę i dopraw do smaku solą, pieprzem, koperkiem, ewentualnie otartą skórką ze sparzonej cytryny.
3. Osuszone filety posól. Na patelni rozgrzej olej. Smaż rybę skórą do dołu, do uzyskania złotego koloru. Dodaj masło przewróć rybę na drugą stronę i „dociągnij” moment.
4. Gorącą zupę podawaj z puree ziemniaczanym, koperkiem i kawałkiem cytryny.
Więcej informacji:
https://europeanmushrooms.eu/pl/
oraz z mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/europeanmushrooms
https://www.instagram.com/europeanmushrooms
https://www.tiktok.com/@europeanmushrooms
KONTAKT:
Biuro prasowe:
Dorota Kubuj Cereniewicz
e-mail: dkubuj@hopscotchgroupe.com
Źródło informacji: Sopexa
Źródło informacji: PAP MediaRoom