Faktoring z regresem i bez - czym się różnią?

2024-10-29 16:28 aktualizacja: 2024-10-29, 16:31
Freepik
Freepik
Faktoring to usługa finansowa, która zyskuje popularność wśród przedsiębiorców poszukujących elastycznych i efektywnych metod zarządzania płynnością finansową. Jest to narzędzie umożliwiające szybki dostęp do należnych środków. Jednak nie wszystkie formy faktoringu są takie same - czy faktoring z regresem, czy bez regresu będzie lepszym wyborem dla Twojej firmy?

Istota faktoringu - szybkie finansowanie należności

Faktoring to usługa, w ramach której przedsiębiorca sprzedaje firmie faktoringowej swoje nieprzeterminowane faktury wystawione kontrahentom. Dzięki temu może uzyskać natychmiastową wypłatę należności bez konieczności długiego oczekiwania na płatność ze strony odbiorcy. Jest to szczególnie przydatne w branżach, gdzie oferowanie odroczonych terminów płatności jest standardem.

Faktoring z regresem a faktoring bez regresu

Kluczową różnicą między różnymi formami faktoringu jest kwestia ryzyka związanego z niewypłacalnością kontrahenta. W zależności od wybranego modelu to albo przedsiębiorca, albo firma faktoringowa ponosi odpowiedzialność za nieopłacone przez dłużnika faktury.

Faktoring z regresem

W przypadku faktoringu z regresem (https://nfg.pl/blog/faktoring-z-regresem-i-bez-na-czym-polega-roznica) przedsiębiorca sprzedający fakturę nadal ponosi ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Jeśli należność nie zostanie uregulowana w terminie, firma faktoringowa ma prawo domagać się zwrotu wypłaconych środków od sprzedawcy faktury. Ta forma faktoringu - określana także jako faktoring niepełny - wiąże się z wyższym ryzykiem dla przedsiębiorcy.

Faktoring bez regresu

Faktoring pełny, czyli bez regresu, pozwala na przeniesienie ryzyka niewypłacalności kontrahenta na firmę faktoringową. Oznacza to, że w przypadku braku zapłaty to faktor ponosi konsekwencje finansowe. Taka usługa jest z reguły droższa, ale zwalnia przedsiębiorcę z obaw związanych z ryzykiem niewypłacalności.

Kiedy wybrać faktoring z regresem?

Faktoring z regresem to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które współpracują z dobrze znanymi kontrahentami. Minimalna formalizacja i niższe koszty sprawiają, że jest to tańsza forma finansowania płynności. Nawet w przypadku pojedynczych problemów z nieterminowymi płatnościami ogólnie niższe koszty usługi mogą przeważyć nad poniesionymi stratami.

Duże firmy, współpracujące z wieloma kontrahentami, również mogą skorzystać na faktoringu z regresem. Choć ryzyko jest wyższe niż w przypadku faktoringu pełnego, to niższe opłaty mogą w ostatecznym rozrachunku zapewnić wyższą opłacalność tej formy finansowania.

Kiedy wybrać faktoring bez regresu?

Faktoring pełny, bez przeniesienia ryzyka na przedsiębiorcę, sprawdzi się w przypadku:

- współpracy z nowymi lub mniej znanymi kontrahentami;
- branż szczególnie narażonych na problemy z płynnością finansową.

Przeniesienie ryzyka na firmę faktoringową wiąże się z wyższymi kosztami, ale zapewnia przedsiębiorcy spokój i możliwość skoncentrowania się na podstawowej działalności, bez obaw o terminowość wpływów.

Istnieje również forma pośrednia, tzw. faktoring mieszany, który łączy cechy faktoringu z regresem i bez regresu. W tym modelu ryzyko niewypłacalności kontrahenta jest dzielone pomiędzy przedsiębiorcę i firmę faktoringową, zgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie. Pozwala to na dostosowanie proporcji podziału ryzyka do indywidualnych potrzeb i oczekiwań stron.

Więcej na https://nfg.pl/

Źródło informacji: Narodowy Fundusz Gwarancyjny

 

Źródło informacji: Narodowy Fundusz Gwarancyjny

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

PAP Mediaroom – Materiały partnerskie i zlecone