Jak kształtują się ceny mieszkań w Szczecinie w porównaniu do innych miast województwa zachodniopomorskiego?

2024-07-18 09:16 aktualizacja: 2024-07-18, 09:24
Envato
Envato
Co łączy takie miasta jak Wrocław, Szczecin i Kraków? Prócz atrakcji turystycznych i wielu działających tam miejsc pracy wspólnym mianownikiem są ceny mieszkań. Szczecin może zdziwić w tym zestawieniu, ale ceny od 2017 roku nieustannie wzrastają w tym mieście. Dotyczy to mieszkań oferowanych zarówno na rynku pierwotnym, jak i z drugiej ręki. Czy ten problem dotyczy pozostałych miast w województwie zachodniopomorskim?

Szczecin - ceny mieszkań

Na koszt mieszkań usytuowanych w Szczecinie składa się kilka czynników. Zacząć należy od dobrej lokalizacji. Na terenie miasta działa wiele firm, które zapewniają zatrudnienie mieszkańcom Szczecina i okolic. To bardzo ważny atut wpływający na atrakcyjność miasta. Kolejnym jest migracja i popyt na te mieszkania. Nadpodaż chętnych do ich nabycia wpływa na wzrost cen. Podobnie jak w każdym innym większym mieście - na koszt zakupu wpływa również dzielnica, w której nieruchomość się znajduje. Decydując się na luksus mieszkania w centrum, trzeba się liczyć z wyższym kosztem niż w przypadku obrzeży. Inaczej te ceny kształtują się na rynku pierwotnym i wtórnym.

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym

Według ostrożnych szacunków sytuacja na szczecińskim rynku mieszkaniowym nie jest wcale optymistyczna. Ceny lokali mieszkalnych oscylują między 11,2 a 12,2 tys. złotych za metr kwadratowy. W zależności od metrażu i usytuowania mieszkania zapłacić można aż od 515 tys. do 750 tys. zł. Przeglądając witryny z ofertami mieszkań, takie jak https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/zachodniopomorskie/szczecin, można przeanalizować stosunek jakości do ceny. Niestety niewiele wskazuje na odwrócenie trendu wzrostowego cen mieszkań na rynku pierwotnym na terenie Szczecina. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku lokali na rynku wtórnym. Jak kształtują się ich ceny?

Ceny mieszkań na rynku wtórnym

Zdaniem ekspertów koszt zakupu mieszkania z drugiej ręki w Szczecinie również wzrośnie, choć w przeciwieństwie do lokali na rynku pierwotnym, te stawki są jednak bardziej ustabilizowane. W zależności od metrażu i położenia mieszkania, mowa tu o stawkach rzędu od 7636 do 11 271 złotych za metr kwadratowy. Kupując mieszkanie na tym rynku, trzeba się więc liczyć z kosztem od 480 tys. złotych do 575 tys. Brzmi niewiarygodnie i pozostaje odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie, a mianowicie, czy można jakoś zaoszczędzić? Owszem, można. Dobrym rozwiązaniem jest zakup takiego lokalu na obrzeżach miasta lub pilnowanie różnych okazji. 

1

Województwo zachodniopomorskie - czy wszędzie jest tak drogo?

Okazuje się, że nie. Dylemat związany z deficytem tanich mieszkań nie dotyczy pozostałych miast województwa zachodniopomorskiego. Przykładem miasta, w którym można nabyć mieszkanie znacznie taniej, jest Koszalin. Wystarczy przejrzeć witrynę https://www.domiporta.pl/mieszkanie/sprzedam/zachodniopomorskie/koszalin, aby zauważyć, że różnica między stawkami narzucanymi przez deweloperów w Szczecinie a tymi w Koszalinie, jest znacząca. Za niewielkie mieszkanie zapłacić można jedynie 220 tys. złotych. Natomiast zakup mieszkania z dwoma pokojami o powierzchni 75 metrów kwadratowych to koszt 395 tys. złotych. Zdecydowanie widać różnicę w stosunku do Szczecina.

Podobnie rzecz ma się w przypadku pozostałych miast usytuowanych w województwie zachodniopomorskim. Lokal 2-pokojowy z balkonem w turystycznym Kołobrzegu kosztuje 459 tysięcy złotych. Tańsze są jedynie mieszkanie deweloperskie w Stargardzie i Policach. Świnoujście z racji turystycznego charakteru również cechuje się wysokimi cenami mieszkań na rynku pierwotnym. Mowa tu o stawce rzędu 580 tys. złotych za mieszkanie o powierzchni 42,5 metrów kwadratowych. Pod kątem cen plasuje się zaraz po Szczecinie.

Jak wygląda sytuacja na rynku wtórnym w pozostałych miastach województwa zachodniopomorskiego? Stawka na tym rynku jest dość podobna do tej spotykanej w Szczecinie. W Kołobrzegu za metr kwadratowy na tym rynku zapłacić można aż do 13 331 złotych. Sytuacja jest nieco lepsza w Koszalinie i pozostałych miastach województwa. W rezultacie za mieszkania w pozostałych miastach województwa zachodniopomorskiego zapłacić można, zależnie od lokalizacji i powierzchni, od 200 tys. złotych do nawet 600 tys. złotych. Niższe stawki za metr kwadratowy w miastach takich jak Koszalin, Kołobrzeg, Świnoujście, Stargard i Police wynikają z mniejszego popytu na mieszkania.

Więcej na: https://www.domiporta.pl/

Źródło informacji: domiporta.pl
 

Źródło informacji: domiporta.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.