Jak wspomniano we wstępie, zwrot podatku z Niemiec to środki, które mogą otrzymać osoby pracujące w tym kraju legalnie, czyli Ci, których pracodawcy odprowadzali od wypłacanych wynagrodzeń zaliczki na podatek dochodowy. W jaki sposób je uzyskać? Otóż niezbędne jest w tym przypadku złożenie rocznego zeznania podatkowego w niemieckim urzędzie skarbowym, ponieważ to na jego podstawie wypłacany jest zwrot podatku. W tym miejscu warto wspomnieć także o tym, że rozliczenie się z urzędem skarbowym w Niemczech to nie tylko możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku w tym kraju, ale dla niektórych osób również obowiązek, który podlega karze. Kogo on dotyczy? Otóż złożenie zeznania podatkowego w Niemczech jest obligatoryjne dla osób, które:
• zostały zaliczone do III lub IV klasy podatkowej;
• uzyskiwały dochody z Niemiec od kilku pracodawców i nie zostały one objęte zryczałtowanym opodatkowaniem;
• uzyskiwały dochody, które nie pochodziły z wynagrodzeń wyższe niż 410 euro w ciągu roku/ pobierali świadczenia socjalne (np. różnego rodzaju zasiłki) przekraczające tę kwotę;
• pobierają Kindergeld, czyli niemiecki zasiłek na dzieci;
• pobierali niemiecki zasiłek dla bezrobotnych, będąc w związku małżeńskim, przy założeniu że jedno z małżonków było zaliczone do V lub VI klasy podatkowej w Niemczech;
• prowadzili w Niemczech tzw. Gewerbę, czyli jednoosobową działalność gospodarczą.
Zwrot podatku z Niemiec – formalności
Mając świadomość tego, że chcąc uzyskać zwrot podatku z Niemiec należy rozliczyć się z tamtejszym urzędem skarbowym, warto wiedzieć również to, w jaki sposób to uczynić. Istotne jest zatem to, by roczne zeznanie podatkowe wypełnić na podstawie kart podatkowych Lohnsteuerbescheinigung wystawionych przez wszystkich pracodawców z danego roku podatkowego. W przypadku osób pracujących w Niemczech, które centrum swoich interesów życiowych posiadają w Polsce konieczne jest także wcześniejsze rozliczenie się polskim fiskusem, co polega na złożeniu formularza PIT 36 wraz z załącznikiem PIT ZG Niemcy.
Ile może wynieść zwrot podatku z Niemiec?
Dla osób, które ubiegają się o uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec istotne jest przede wszystkim to, ile może on wynieść. W związku z tym warto wiedzieć, że wysokość zwrotu podatku uzależniona jest nie tylko od wysokości osiąganych dochodów czy zaliczek odprowadzanych na podatek dochodowy, ale również sytuacji osobistej i rodzinnej podatnika. To właśnie od niej uzależniona jest możliwość skorzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń. Zwrot podatku z Niemiec ustalany jest zatem indywidualnie, a chcąc poznać jego wysokość warto wykorzystać kalkulator zwrotu podatku z Niemiec.
Podsumowując, należy stwierdzić, że chcąc nie oszaleć podczas procedury zwrotu podatku z Niemiec warto nie tylko zapoznać się z obowiązującymi przepisami, ale skorzystać również z profesjonalnej pomocy specjalizujących się w tym firm. Gwarantuje to zarówno sprawne załatwienie wszystkich formalności, jak i uzyskanie maksymalnej kwoty zwrotu.
Więcej na: https://www.decret.pl
Źródło informacji: Biuro rachunkowe DECRET
Źródło informacji: Biuro rachunkowe DECRET