Liderzy Finansowania Innowacji Instrumentami Finansowymi UE wyróżnieni

2024-08-30 16:28 aktualizacja: 2024-08-30, 16:32
Związek Banków Polskich
Związek Banków Polskich
W czasie uroczystej Gali towarzyszącej Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców 2024, wręczono z okazji XX-lecia Polski w UE Nagrody Liderów Finansowania Innowacji. Wyróżniono banki i inne instytucje finansowe, których udział w rynku finansowania instrumentami zwrotnymi UE wzrasta.

W imieniu rządu gratulacje złożył i dokonał wprowadzenia tematycznego Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

„Innowacje, rozwój, badania - to najważniejsze siły napędowe współczesnych gospodarek. Polska jest krajem o dużym potencjale szczególnie w obszarze kapitału ludzkiego, wielkości naszego rynku czy możliwości pozyskiwania wsparcia na działalność innowacyjną. Z roku na rok widzimy systematyczny wzrost liczby innowacyjnych firm, do czego przyczyniają się także banki, otwierając na finansowanie innowacji” - powiedział Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

„Minister Funduszy Polityki Regionalnej od prawie dwudziestu lat organizuje i współfinansuje wspólnie z Komisją Europejską i bankami prywatnymi dwa kluczowe dla klientów banków programy wsparcia innowacji: Kredyt Technologiczny oraz Gwarancje innowacyjne Biznesmax. Gratuluję dzisiaj sukcesu przede wszystkim klientom tych instytucji, ale również gratuluję samym bankom, dziękując jednocześnie za podjęcie wyzwania wejścia ten ryzykowniejszy obszar aktywności” - dodał minister Wojnarowski.

„Mam przyjemność ogłosić i zapoznać państwa z Nagrodami Liderów Finansowania Innowacji - wspólnym wyróżnieniu Związku Banków Polskich, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE - z okazji XX-lecia Polski w UE i udziału polskich banków i innych instytucji finansowych w unijnych programach proinnowacyjnych. W naszej ocenie programy te są dobrym przykładem możliwości łączenia sił publicznych z prywatnymi i zachęcania sektora finansowego do rozwoju potencjału w tym zakresie i powinny być promowane wszelkimi środkami” - powiedziała podczas otwarcia Gali Nagród wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszka Wachnicka.

Związek Banków Polskich, właśnie na wniosek rynku komercyjnego prawie 20 lat temu, był inicjatorem legislacyjnym zarówno Kredytu Technologicznego, jak i później Gwarancji Biznesmax. Związek Banków Polskich był także inicjatorem utworzenia Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. Wszystkie te inicjatywy były realizowane we współpracy z rządem i Komisją Europejską. Stąd mandat ZBP do ocen i podsumowań. Nie bez znaczenia dla daty i skali nagród był także fakt powiązania tegorocznego forum z rocznicą XX-lecia Polski w Unii Europejskiej, która zainicjowała i finansuje ww. programy europejskie.

„Bank Gospodarstwa Krajowego jest jedną z instytucji, która od samego początku, od 2004 r. jest zaangażowana we wdrażanie funduszy europejskich. Bank od prawie 20 lat m.in. prowadzi dwa proinnowacyjne instrumenty wsparcia biznesu. Efekty współpracy BGK z bankami mówią same za siebie. W Kredycie Technologicznym to tysiące nowych lub ulepszonych produktów wprowadzonych na polski i światowy rynek, miliardy dodatkowych przychodów po stronie przedsiębiorców, blisko 5 tys. nowych miejsc pracy. W gwarancji Biznesmax to realne wsparcie dla ponad 3 tysięcy mikro, małych i średnich przedsiębiorców, którzy korzystając z tej gwarancji, dokonywali inwestycji czterokrotnie częściej niż przeciętna firma z sektora MŚP, a inwestycje te sześciokrotnie częściej miały charakter innowacyjny” - podkreśliła, otwierając Galę Nagród, pierwsza wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, prof. Marta Postuła.

„Gratuluję Nagród Liderów Finasowania Innowacji. Innowacje są chyba największym wyzwaniem zarówno dla samych przedsiębiorców, jak i dla instytucji finansowych. Jak ocenić ryzyko, bezpiecznie sfinansować >>nieznane<< i na tym zarobić? Nie wszyscy są w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Polski rynek finansowy cały czas rozwija się i wzbogaca o nowe instrumenty, nowe instytucje i nowe umiejętności. Od 20 lat wspaniale wspomaga nas w tym Unia Europejska. W tym czasie, na ponad dwustu uczestników naszego rynku finansowego w programach centralnych UE, wyróżniona dzisiaj trójka odniosła największe sukcesy na polu wspierania innowacji. Jako KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE szkolimy, wspieramy i promujemy zarówno kandydatów na partnerów instytucjonalnych instytucji unijnych, jak i aktywnych już pośredników finansowych programów centralnie zarządzanych w Polsce, aby dynamicznej zachęcać i rozwijać krajowy rynek finansowy w poprawie dostępu do finansowania dla biznesu i zwiększać absorpcję środków unijnych. Nagrodzona trójka liderów pozyskała unijne wsparcie w ramach największego programu proinnowacyjnego pn. Horyzont 2020, gdzie nie było komfortu kopert narodowych, ale była za to konkurencja z ponad trzydziestu państw. Przekuli to wsparcie na instrumenty leasingowe, pożyczki private debt czy impaktowy kapitał ryzyka (vc) dla polskich innowatorów, wzbogacając tym samym finansowy rynek alternatywny do klasycznego kredytu bankowego. Zachęcam innych do brania przykładu, bo środków i programów UE jest bardzo dużo” - powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

„W imieniu Grupy EBI, a przede wszystkim w imieniu Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI), który podpisał i operuje na co dzień z największą liczbą polskich instytucji finansowych zaangażowanych w programy ramowe Unii Europejskiej - w tym w te innowacyjne, pragnę pogratulować laureatom dzisiejszych nagród. Zapewniam, że Grupa EBI, w tym EFI, będzie kontynuować misję w Polsce, zarówno na rynku bankowym, jak i kapitałowym i pokrewnych. Przy okazji dziękuję także KPK za bardzo dobrą współpracę na polu programów innowacyjnych UE” - powiedział Grzegorz Rabsztyn, dyrektor biura Grupy EBI w Warszawie.

Kapituła, złożona z ekspertów wszystkich trzech instytucji, podsumowała prawie cztery Perspektywy UE (2004-2024) i wybrała trzy najważniejsze programy i flagowe instrumenty wsparcia mikro, małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce poprzez sektor bankowy i sektory powiązane: Program Kredytu Technologicznego, Program Gwarancji Innowacyjnych Biznesmax, Programy badawczo-rozwojowe UE (w tym największy Program UE: Horyzont).

Łącznie w ramach tych programów sfinansowano około 10 000 ambitnych, innowacyjnych projektów na prawie 20 mld złotych kredytu, leasingu, private debt lub wejść kapitałowych. Bezwzględnymi liderami rankingu są banki (na ponad 200 podmiotów tylko 10 stanowiły podmioty niebankowe, zaś kredyt stanowił 97% [19,5 mld zł] całego udostępnionego przedsiębiorcom finansowania). W ocenie rynku finansowego programy te są dobrym przykładem możliwości łączenia sił publicznych z prywatnymi i zachęcania sektora finansowego do rozwoju potencjału w tym zakresie.

Na tej podstawie powstały trzy kategorie Nagród Liderów Finansowania Innowacji XX-lecia PL w UE. Dwie pierwsze z udziałem BGK i trzecia z udziałem KPK. Kluczem wyboru finalistów były zaś ich wyniki wdrożeniowe programów w których uczestniczyli.

Symbolem ww. słów jest technologia wdrożona przez jednego z polskich przedsiębiorców dzięki kredytowi technologicznemu od polskiego banku komercyjnego, która pomaga Ziemianom od 2012 r. odkrywać od tajemnice Marsa w ramach misji NASA.

Nagrody zostały przyznane w trzech kategoriach: Najlepsi Polscy Innowacyjni Pośrednicy Finansowi UE, Najlepsze Banki Kredytu Technologicznego oraz Najlepsze Banki Kredytujące z gwarancją Biznesmax.

Laureatom z kategorii Najlepsi Polscy Innowacyjni Pośrednicy Finansowi UE wyróżnienia wręczyli: prof. Waldemar Sługocki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, nadzorujący Program Wieloletni na rzecz rozwoju dostępu Jednolitego Rynku, Grzegorz Rabsztyn, szef biura Grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Polsce, oraz Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych UE.

Wyróżnienia w kategorii Najlepsi Polscy Innowacyjni Pośrednicy Finansowi UE otrzymali:

1. PKO Leasing SA

2. CVI Dom Maklerski sp. z o.o.

3. Fundusz Simpact Ventures

W uroczystości wręczenia ww. nagród udział wzięli także prezesi instytucji odgrywających ważną rolę systemową: Katarzyna Duber-Stachurska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości - współorganizator KPK, Tadeusz Białek i Agnieszka Wachnicka, prezes i wiceprezes Związku Banków Polskich, oraz Monika Constant, prezes Związku Polskiego Leasingu - organizacji branżowych blisko współpracujących z KPK w promocji innowacji.

Wyróżnienia wręczyli prof. Marta Postuła, pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, dr Konrad Wojnarowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, patron honorowy forum, oraz Zarząd Związku Banków Polskich w składzie: prezes dr Tadeusz Białek, wiceprezes Agnieszka Wachnicka oraz wiceprezes Włodzimierz Kiciński.

W sumie w ww. programach wzięło udział ponad 200 banków komercyjnych i spółdzielczych. Finalnie zdecydowano się wyłonić „Złote Piątki” w kategoriach bankowych.

W kategorii Najlepsze Banki Kredytu Technologicznego wyróżniono:

1. ING Bank Śląski SA

2. PKO Bank Polski SA

3. BNP Paribas Bank Polska SA

4. Santander Bank Polska SA

5. Grupa Banku Polskiej Spółdzielczości SA

W kategorii Najlepsze Banki Kredytujące z gwarancją Biznesmax wyróżniono:

1. Santander Bank Polska SA

2. Bank Pekao SA

3. ING Bank Śląski SA

4. BNP Paribas Bank Polska SA

5. mBank SA

Więcej na: www.InstrumentyFinansoweUE.gov.pl/LiderzyFinansowaniaInnowacji

Źródło informacji: Związek Banków Polskich

Źródło informacji: Związek Banków Polskich

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.