Nagrody Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2024. Kto zatriumfuje? Jury, kategorie i faworyci

2024-10-17 10:18 aktualizacja: 2024-10-17, 10:19
Warszawski Festiwal Filmowy to zarówno pokazy filmowe, jak i prestiżowe nagrody, które stanowią marzenie wielu twórców. Główna kategoria, Konkurs Międzynarodowy o Warszawskie Grand Prix, przyciąga największą uwagę. Nagroda w wysokości 100 tysięcy złotych, ufundowana przez Prezydenta Miasta Warszawy, stanowi realne wsparcie dla zwycięzcy w realizacji kolejnych projektów. Jakie filmy mają szansę na triumf w 2024 roku?

Program festiwalu jest pełen produkcji, które wywołują emocje i poruszają ważne społeczne tematy, a jury składające się z wybitnych filmowców będzie miało trudne zadanie.

Kategorie konkursowe

Warszawski Festiwal Filmowy obejmuje kilka kluczowych kategorii, w których przyznawane są nagrody. Oprócz wspomnianego Konkursu Międzynarodowego widzowie mogą śledzić rywalizację w takich sekcjach jak:

- Konkurs 1-2 - dla reżyserów pokazujących swój pierwszy lub drugi film. Jest to wyjątkowa okazja, aby odkryć przyszłe gwiazdy kina, które mogą wkrótce zdobywać światowe nagrody na innych festiwalach.

- Konkurs Filmów Krótkometrażowych - krótkie formy filmowe często bywają poligonem doświadczalnym dla młodych twórców, a festiwal daje im przestrzeń na rozwój. Co więcej, wygrana w tym konkursie kwalifikuje film do ubiegania się o Oscara.

- Konkurs Filmów Dokumentalnych - dla najlepszych produkcji dokumentalnych, które oferują widzom głębsze spojrzenie na współczesne tematy i problemy społeczne.

- Konkurs Wolny Duch - to przestrzeń dla odważnych, niezależnych produkcji filmowych, które cechuje innowacyjność i nonkonformizm.

- Konkurs Creme de la Creme - dla pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych z całego świata, pokazywanych już na innych ważnych festiwalach.

Tegoroczne jury

Jury jubileuszowej edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2024 to międzynarodowe grono ekspertów, które oceni filmy w różnych sekcjach konkursowych. W Międzynarodowym Konkursie o Grand Prix Warszawy zasiądą: chorwacki reżyser Vinko Brešan, polska reżyserka Anna Kazejak, hiszpański reżyser Alberto Triano, rumuńska producentka Oana Iancu oraz ukraińska twórczyni Maryna Er Gorbach.

W Konkursie 1-2 jury tworzą Anna Machukh, dyrektorka Odeskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego, węgierska reżyserka Katalin Moldovai oraz Grzegorz Jaroszuk, polski reżyser i scenarzysta. W jury Konkursu Free Spirit zasiada troje reżyserów: Stefanie Kolk z Holandii, Alex Kälin ze Szwajcarii i Rainer Sarnet z Estonii. Każde z nich pokazywało swój film na ubiegłorocznej edycji WFF. W skład jury Konkursu Filmów Dokumentalnych wchodzą: nagradzana reżyserka Olga Špátová, Asia Dér, która zdobyła uznanie za filmy „Her Mothers” oraz „I Won’t Die” oraz Sławomir Kalwinek, doświadczony producent filmów dokumentalnych i wiceprezes Wytwórni Filmów Oświatowych. Z kolei filmy krótkometrażowe oceniać będą Nicole Emilíana Mendez, reżyserka z Kalifornii, Kamila Tarabura, zdobywczyni Grand Prix za krótki metraż na 36. WFF za film „Chodźmy w noc” oraz Ali Asgari, irański reżyser poruszający złożone tematy społeczne. Ich różnorodne podejście i doświadczenie wzbogacą ocenę filmów biorących udział w tegorocznych sekcjach konkursowych.

Typowanie faworytów

Chociaż trudno jest przewidzieć, które filmy zdobędą nagrody, niektóre tytuły przyciągają już uwagę krytyków. „Skrzyżowanie” Dominiki Montean-Pańków to poruszający dramat o złożoności relacji rodzinnych i traumy pokoleniowej, wyróżniający się wyjątkowymi kreacjami Jana Englerta i Anny Romantowskiej. Estoński film „Lwica”, w reżyserii Liiny Trishkiny-Vanhatalo, ukazuje emocjonalną podróż matki, która w desperacji po zaginięciu swojej buntowniczej córki, decyduje się na skrajne kroki, by odnaleźć miłość i nadzieję w obliczu tragedii. Z kolei „Gorzkie złoto” to surowe spojrzenie na pogoń za bogactwem w ekstremalnych warunkach, które stanowi jednocześnie wizualną ucztę i ważny komentarz społeczny. Te różnorodne produkcje wyznaczają wysokie standardy konkursowe i wzbogacają festiwal o szerokie spektrum tematyczne.

Organizatorzy zapraszają wszystkich kinomanów do śledzenia tegorocznych zmagań i do odwiedzania kin festiwalowych - Atlanticu, Kinoteki oraz Iluzjonu, gdzie można podziwiać światowej klasy filmy i typować swoich faworytów. www.wff.pl

40 Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy, organizowany przez Warszawską Fundację Filmową, jest wspierany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Sponsorzy i partnerzy: Hortex, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, K MAG, Epson, Goethe-Institut, Fabryka Wyobraźni, Omenaa Foundation, Kulturalna, Bar Studio, KIPA, Tango Production

Partnerzy medialni: Filmweb, Wyborcza.pl, Pełna Sala, RMF, RMF Classic, SundanceTV, AMC, Film Cafe i Wirtualna Polska

Kina festiwalowe: Kinoteka/Atlantic/Iluzjon

Oficjalne samochody Mercedes Benz zapewnia MB Motors

KONTAKT:

Judyta Krakowiak

Media Relations Manager

e-mail: media@wff.pl

Źródło informacji: Warszawski Festiwal Filmowy

Źródło informacji: Warszawski Festiwal Filmowy

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.