O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Materiał partnerski

Prawo.pl: prawnicy uważają, że założenie skrzynki do e-doręczeń opłaca się przedsiębiorcom

Jak dotąd, według Prawo.pl, skrzynki do doręczeń elektronicznych założyło 69 tys. podmiotów na 729 tys. obowiązanych. Prawnicy, cytowani przez portal, przyznają, że za brak realizacji obowiązku nie ma żadnych sankcji. Z drugiej strony, spóźnialscy sami sobie szkodzą - zwraca uwagę Prawo.pl.

Od 1 kwietnia 2025 r. adres do doręczeń elektronicznych muszą mieć wszystkie podmioty niepubliczne zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, a więc m.in. spółki prawa handlowego.

Krajowy System Doręczeń Elektronicznych, zwany inaczej e-doręczeniami, to elektroniczny odpowiednik listu poleconego. W uproszczeniu, jeśli podmiot A chce wysłać przesyłkę poleconą do podmiotu B i oba te podmioty są zobligowane do stosowania e-doręczeń, mogą komunikować się w taki właśnie sposób - informuje Prawo.pl.

Jak zauważa serwis, chociaż przepisy ustanawiają obowiązek posiadania przez podmioty wpisane do KRS adresu do e-doręczeń, to nie wspominają o karach za jego brak. Zatem, skoro nie ma sankcji, po co skrzynkę zakładać? Prawnicy wypowiadający się na łamach Prawo.pl uważają, że to się po prostu przedsiębiorcom opłaca.

„Wskutek braku założenia skrzynki do e-doręczeń przedsiębiorca pozbawia się możliwości szybszego, bardziej elastycznego i oszczędnego sposobu komunikowania się z podmiotami publicznymi. E-doręczenia pozwalają uniknąć kolejek na poczcie, dają możliwość odebrania przesyłki i odpowiedzi na nią o dowolnej porze i z dowolnego miejsca” - zwraca uwagę Justyna Burska, radca prawny w GKR Legal, cytowana przez Prawo.pl.

Zaniechanie utworzenia adresu do e-doręczeń przez spółkę podlegającą wpisowi do KRS, może spowodować wydłużenie czasu załatwienia spraw urzędowych.

„Bowiem podmiot publiczny podejmie próbę doręczenia korespondencji drogą tradycyjną lub za pomocą publicznej usługi hybrydowej” - dodaje w serwisie Prawo.pl Marcin Sejdak, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Maciej Panfil i Partnerzy.

Monika Gembicka z Ministerstwa Cyfryzacji dodaje na łamach Prawo.pl, że e-doręczenia pozwalają oszczędzić pieniądze, bo korespondencja urzędowa w ramach e-doręczeń jest bezpłatna.

Czytaj więcej na Prawo.pl:

https://www.prawo.pl/biznes/termin-na-wdrozenie-e-doreczen-dla-spolek,532021.html 

PAP MediaRoom
Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.

Zobacz także

  • Jan Szyszko. Fot. PAP/Piotr Nowak
    Specjalnie dla PAP

    Jan Szyszko w Kijowie: Polska chce zainspirować Ukrainę swoim modelem wdrażania funduszy UE

  • Polski pawilon na Expo 2025 w Osace. Fot. PAP/EPA/FRANCK ROBICHON

    "Polski biznes to realna siła". Minister rozwoju o Polsce na EXPO w Osace

  • Volkswagen Group Polska sp. z o.o.

    Co zrobić po kolizji? Przewodnik po pierwszych krokach po wypadku

  • Depositphotos

    Dlaczego warto wybrać szambo betonowe do Twojego domu

Serwisy ogólnodostępne PAP