Co zrobić po kolizji? Przewodnik po pierwszych krokach po wypadku
Kolizja drogowa to stresująca sytuacja, która może przytrafić się każdemu kierowcy. Niezależnie od tego, czy jesteś sprawcą czy poszkodowanym, ważne jest zachowanie zimnej krwi i podjęcie odpowiednich działań. Prawidłowe postępowanie bezpośrednio po zdarzeniu ma znaczenie dla bezpieczeństwa wszystkich uczestników oraz sprawnego przeprowadzenia późniejszych formalności.

Jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia?
Priorytetową czynnością po kolizji jest zadbanie o bezpieczeństwo. Zatrzymaj pojazd i włącz światła awaryjne, aby ostrzec innych uczestników ruchu. Jeżeli samochody są w stanie się przemieścić, usuń je z jezdni, aby nie blokować ruchu. W przypadku unieruchomienia pojazdów ustaw trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości. Pamiętaj o założeniu kamizelki odblaskowej, co zwiększy Twoją widoczność dla innych kierowców, szczególnie po zmroku lub w warunkach ograniczonej widoczności. Natychmiastowe zabezpieczenie miejsca zdarzenia może zapobiec kolejnym wypadkom i ochronić życie uczestników ruchu drogowego.
Co zrobić z poszkodowanymi?
Sprawdź, czy ktokolwiek odniósł obrażenia. Bezpieczeństwo i zdrowie ludzkie zawsze są najważniejsze. Jeśli zauważysz osoby poszkodowane, natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Do czasu przyjazdu służb udziel pierwszej pomocy w zakresie swoich możliwości. Pamiętaj, by nie przenosić osób poszkodowanych, chyba że istnieje bezpośrednie zagrożenie ich życia. Upewnij się, że ranni są w stabilnej pozycji i w miarę możliwości chronieni przed warunkami atmosferycznymi.
Jak udokumentować zdarzenie?
Jeżeli nie ma osób poszkodowanych, a kolizja jest niegroźna, można przystąpić do ustalenia okoliczności. W przypadku, gdy obie strony zgadzają się co do przebiegu kolizji, możecie wspólnie spisać oświadczenie z datą, godziną i miejscem zdarzenia. Dokładnie opisz powstałe uszkodzenia i wykonaj dokumentację fotograficzną. Zdjęcia stanowią cenny dowód podczas likwidacji szkody czy przy późniejszych roszczeniach. Naprawiając uszkodzone auto zawsze warto stawiać na oryginalne części zamienne: https://www.skoda-auto.pl/serwis/oryginalne-czesci.
W sytuacji braku porozumienia wezwij policję. Funkcjonariusze sporządzą protokół z kolizji, który będzie oficjalnym dokumentem potwierdzającym przebieg zdarzenia. Policję należy również wezwać, gdy istnieje podejrzenie, że sprawca jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.
Co dalej po kolizji?
Po zakończeniu formalności na miejscu zdarzenia zgłoś szkodę ubezpieczycielowi sprawcy kolizji. Możesz to zrobić telefonicznie, online lub osobiście. Jeśli twój pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, zorganizuj holowanie lub lawetę. Zachowaj wszystkie rachunki związane z transportem uszkodzonego auta i naprawą, gdyż mogą być one podstawą do ubiegania się o zwrot kosztów. Eliminację szkód warto przeprowadzić w renomowanym centrum napraw powypadkowych: https://www.skoda-auto.pl/serwis/centrum-napraw-powypadkowych.
Zachowanie spokoju i metodyczne działanie po kolizji drogowej to klucz do minimalizowania jej negatywnych skutków. Właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia, zadbanie o poszkodowanych oraz dokładne udokumentowanie sytuacji pozwolą na sprawne przeprowadzenie wszystkich formalności i szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Odpowiednie przygotowanie i wiedza na temat postępowania po kolizji mogą znacząco zmniejszyć stres i pomóc Ci podjąć właściwe decyzje w trudnych okolicznościach.
Więcej na: skoda-auto.pl
Źródło informajcji: Volkswagen Group Polska sp. z o.o.