Uroczystość w Pałacu Prezydenckim symbolicznie kończy drogę akcesji do RDS, która rozpoczęła się 20 września 2023 r. wraz z uprawomocnieniem się postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie o stwierdzeniu reprezentatywności Polskiego Towarzystwa Gospodarczego.
„Jako organizacja rzeczywiście reprezentująca sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Polskie Towarzystwo Gospodarcze ma szczególną rolę do odegrania w Radzie Dialogu Społecznego. Zamierzamy być głosem tych wszystkich właścicieli firm, często jednoosobowych lub rodzinnych, którzy mimo że łącznie wytwarzają prawie połowę PKB, często nie są dostrzegani przez decydentów politycznych” - podkreśla Tomasz Janik, prezes PTG.
Rada Dialogu Społecznego to ciało powstałe na mocy ustawy z 24.07.2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. RDS zastąpiła funkcjonującą od 1994 r. Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. Jej członków powołuje i odwołuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek uprawnionych podmiotów. Celem RDS jest instytucjonalizacja i prowadzenie dialogu społecznego przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu, który często zasięga jej opinii i konsultuje z nią rozmaite propozycje legislacyjne.
Z kolei początki Polskiego Towarzystwa Gospodarczego sięgają 2016 r., gdy zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie. Od 2020 r. działa jako związek pracodawców reprezentujący krajowych przedsiębiorców. Organizacja skupia zarówno wielkie firmy, jak i mały oraz średni biznes. Misją PTG jest przede wszystkim działanie na rzecz interesów swoich członków, ale również polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej i walka o należne polskim przedsiębiorcom miejsce w życiu publicznym. Przystąpienie do RDS jest zatem naturalną konsekwencją zarówno dynamicznego rozwoju organizacji, jak i wynika z potrzeby jeszcze efektywniejszej realizacji zadań statutowych, w tym przede wszystkim reprezentowania swoich członków wobec instytucji publicznych.
Warto pamiętać, że samo pojęcie dialogu społecznego odnosi się do wzajemnych relacji pomiędzy związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców i organami państwowymi. W ostatnich latach wiele podmiotów pozarządowych, z tzw. trzeciego sektora, zwracało uwagę na wciąż niewykorzystany potencjał dialogu w kształtowaniu ram życia gospodarczego oraz społecznego państwa. Wejście do RDS nowego członka pozwala więc z optymizmem patrzeć na perspektywy rozwoju debaty publicznej w Polsce. Tym bardziej że Polskie Towarzystwo Gospodarcze zawsze podkreślało swoją otwartość na rozmowę ze wszystkimi uczestnikami dialogu społecznego.
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze
Źródło informacji: Polskie Towarzystwo Gospodarcze