Przygotowania do sezonu - jak wybrać rower dopasowany do Twoich potrzeb
Pytanie o rodzaje rowerów to prawdziwy temat rzeka. Nic więc dziwnego w tym, że wybór dla osób początkujących bywa trudny. Poznaj najpopularniejsze typy jednośladów i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jakie są rodzaje rowerów?
Dzisiaj rynek rowerów znacząco różni się od tego, z czym mieliśmy do czynienia dwie lub trzy dekady temu. Producenci prześcigają się w wyszukiwaniu coraz to nowszych rozwiązań, dlatego postawienie wyraźnej granicy między poszczególnymi typami dwóch kółek bywa trudne. Poznaj typowe rodzaje rowerów, aby wiedzieć, czego szukasz.
- rowery szosowe, inaczej szosówki to jednoślady przeznaczone wyłącznie do jazdy po asfalcie, za to z bardzo wysoką prędkością - są lekkie i aerodynamiczne,
- rowery miejskie są lekkie i stylowe, pozwalają na jazdę w wyprostowanej pozycji i sprawne pokonywanie asfaltu lub nadrzecznych bulwarów,
- rowery trekkingowe - ich żywiołem są wielodniowe wyprawy, zazwyczaj wyposaża się je w liczne sakwy, bagażnik, błotniki i oświetlenie,
- rowery crossowe służą do jazdy rekreacyjnej w urozmaiconym terenie, bez obaw możesz zjechać z nich z asfaltu na leśne ścieżki,
- rowery gravel to prawdziwe allroundery, wyposażone w kierownicę typu baranek sprawdzą się na asfalcie i szutrze, pozwalając na dynamiczną jazdę,
- rowery typu dirt przeznaczone do wykonywania akrobacji na specjalnych rampach,
- rowery cargo - rowery towarowe do przewozu ładunku.
Niezależnie od tego podziału wyodrębnia się rowery elektryczne. Jednoślad w wersji elektrycznej jest wyposażony w silnik zapewniający wsparcie podczas pedałowania z prędkością do 25 km/h. Znajdziesz w nim też ładowalną baterię i kontroler. Rowery elektryczne zapewniają komfort jazdy w trudnym terenie. Na takiej maszynie pokonasz bez wysiłku każdy szlak. Zajrzyj na: https://sprint-rowery.pl/rowery i znajdź wymarzony rower dla siebie.
Rodzaje rowerów górskich, czyli MTB niejedno ma imię
Rowery MTB wymagają osobnego akapitu, ponieważ jest to mocno rozbudowana rodzina. Znajdziesz w niej rowery XC przystosowane do pokonywania krótkich tras typu cross country. Z kolei rowery Enduro i rowery Downhill (lub rowery Freeride) to gratka dla kolarzy lubiących wyczynową jazdę, przedzieranie się przez kamienie, korzenie, gęste zarośla. Istnieją też uniwersalne rowery ATB.
Modele MTB wyróżniają opony z agresywnym bieżnikiem, solidna rama i amortyzacja z - nierzadko - dużym skokiem. Różne rodzaje rowerów górskich są przystosowane do nieco innych zadań. Dlatego wskazanie roweru uniwersalnego jest praktycznie niemożliwe. Najbardziej wszechstronne jednoślady to gravele, które kupisz tutaj: https://sprint-rowery.pl/rowery-gravel.
Full suspension, czy hardtail? Jakie zawieszenie wybrać do roweru?
Podział rowerów ze względu na przeznaczenie wymaga wspomnienia też o zawieszeniu. Wyróżnia się hardtaile, czyli modele z amortyzacją w przednim widelcu oraz tzw. full suspension, gdzie obok amortyzatora z przodu pojawia się tylny damper. Wybór odpowiedniego roweru zależy w dużej mierze od Twoich potrzeb i doświadczenia. Hardtaile są zaprojektowane z myślą o większej dynamice jazdy. Z kolei full suspension to dobry wybór na górskie szlaki, gdzie mniej jest Ci potrzebna szybka jazda, a bardziej zwinność, stabilność i lepsze absorbowanie wstrząsów. Szerokie opony w rowerach przełajowych zwiększają bezpieczeństwo jazdy i poprawiają trakcję. Z kolei węższe opony przyspieszą jazdę.

MTB najlepiej sprawdzają się na kamienistych szlakach, drogach leśnych i szeroko pojętym off-roadzie.
Znacznie mniej wygodnie będzie Ci jechać na nich po asfalcie. Sprawdź: https://sprint-rowery.pl/ i wybieraj spośród MTB znanych producentów, jak Trek, Giant, czy Orbea.
Jaki rower najlepiej kupić?
Zastanów się, czym jest dla Ciebie jazda na rowerze? Traktujesz jednoślad jako środek transportu, maszynę do treningu, a może element zdrowego stylu życia i okazję do przebywania na świeżym powietrzu?
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kolarstwem, wybór jednego roweru może wydawać się trudny. W końcu czy lepiej zdecydować się na aerodynamiczny rower szosowy, czy może enduro z agresywną geometrią ramy, a może wręcz przeciwnie, cross lub gravel, na którym możesz dojeżdżać do pracy, ale w razie potrzeby zjedziesz w teren?
Pierwszy rower musi być przede wszystkim wygodny i dopasowany do rodzaju tras, jakie będziesz pokonywał. Jeśli dominują ubite nawierzchnie i asfaltowe drogi, postaw na dwa kółka z przednim amortyzatorem. Modele z pełnym zawieszeniem wybaczają wiele błędów, ale trudniej będzie Ci opanować technikę jazdy.
Jaki materiał ramy wybrać?
Duże znaczenie ma materiał ramy. Obecnie stosuje się stal, aluminium lub włókno węglowe. Do rekreacyjnej jazdy w zupełności wystarczą Ci dwa pierwsze materiały. Karbon to głównie zaawansowane modele. Rozmiar ramy musi być dopasowany do Twojego wzrostu, abyś mógł przyjąć wygodną pozycję.
Hamulce dopasowane do różnych stylów jazdy
Do stylu jazdy trzeba dopasować też hamulce. W wymagających warunkach terenowych stawiaj na tarczówki mechaniczne lub hydrauliczne. Rowery przystosowane do jazdy miejskiej poradzą sobie zwykle na szczękach V-Brake. Im sprawniejsze są hamulce, tym lepsza kontrola nad rowerem.
Gdzie kupić rower dla początkujących i zaawansowanych?
Wraz z nowym sezonem chcesz zacząć przygodę z kolarstwem? Zajrzyj do sklepu Sprint-rowery.pl i wybierz maszynę dla siebie. Zakupy w Sprint-rowery.pl to gwarancja najniższej ceny, szybkiej wysyłki i profesjonalnego doradztwa. Możesz też wpaść do jednego z salonów w Warszawie lub Białymstoku, aby dopasować rozmiar ram lub skorzystać z usługi bikefittingu.
Więcej na https://sprint-rowery.pl/