Styl cykladzki w twoim domu - podstawowe założenia architektury cykladzkiej

2024-08-01 14:14 aktualizacja: 2024-08-01, 14:49
unsplash.com (1)
unsplash.com (1)
Grecja - już na samą myśl o tym pięknym kraju w głowie pojawiają się nam obrazy lazurowego morza, fantastycznego jedzenia, piaszczystych plaż i skąpanych w słońcu wysp na morzu Egejskim, tak bardzo znanych ze swej unikatowej architektury. Cyklady - bo o nich mowa - od stuleci, niezmiennie nas fascynują. Poznaj podstawowe założenia stylu cykladzkiego i zainspiruj się nim, urządzając wnętrze swojego domu czy mieszkania.

Jedyny taki na świecie

Styl cykladzki jest unikatowy - nigdzie indziej na świecie - poza Grecją - się z nim nie spotkamy. Co więcej, każda z wysp należących do archipelagu Cyklad wykształciła swój własny, niepowtarzalny „substyl” w ramach stylu cykladzkiego. Szacuje się, że styl cykladzki jest „tak stary jak świat” - jego podwaliny sięgają aż epoki minojskiej.

Charakterystyka

Architektura Cyklad to przede wszystkim niewielkiej wielkości, przeważnie jednopiętrowe domy i zabudowania na planie prostokąta czy sześcianu o płaskich dachach i małych, wąskich drzwiach i oknach, które w lecie miały chronić mieszkańców przed upałem, a w zimie - przed siekającym deszczem oraz porywistym wiatrem. Domy i wioski stwarzają wrażenie małych fortyfikacji - są do siebie niemalże poprzyklejane, nierzadko zdarza się, że dach jednego z domów jest tarasem innego. Dostęp do wody był tu od zawsze niezwykle ważny, dlatego miejskie fontanny zostały rozmieszczone strategicznie - tak, aby każde z domostw miało do nich relatywnie łatwy dostęp. Dominującym kolorem w tych małych miasteczkach jest wszechobecna biel - wąskie uliczki były wybrukowane białym kamieniem lub marmurem a domy pobielane białą farbą, zwykle wapnem.

Praktycyzm i minimalizm

Biel nie jest tu kolorem przypadkowym - właściwie nic nie jest tu dziełem przypadku, każdy bowiem element w architekturze Cyklad ma swoje logiczne wytłumaczenie. Biały kolor odbija światło - zatem chronił w upały, co więcej dawniej był najtańszym i najłatwiej dostępnym kolorem, co dla niezamożnych mieszkańców archipelagu na morzu Egejskim miało niebagatelne znaczenie. Praktycyzm architektury wyspiarskiej wynikał zatem z potrzeb tutejszej ludności a minimalizm i oszczędność w środkach z biedy i ograniczonych zasobów - jedynymi powszechnie dostępnymi materiałami były bowiem ziemia, kamień oraz marmur.

Idole cykladzkie

Z Cykladami związany jest jeszcze jeden charakterystyczny element, mianowicie niewielkiej wielkości figurki wykonanych przeważnie z marmuru zwane idolami cykladzkimi. Ich przeznaczenie nie jest do końca jasne - przypuszcza się, że mogły mieć związek z obrzędami pogrzebowymi lub też - jakoż to wyobrażenia bóstw - stanowić przedmiot kultu religijnego.

Jak w domu

Styl cykladzki możemy scharakteryzować w czterech prostych punktach, o których powinniśmy pamiętać, chcąc choć trochę oddać atmosferę Cyklad w naszym domu:

1. kolor - idealnie sprawdzą się biel oraz wnoszący spokój i harmonię błękit kojarzący się z tak charakterystycznym w krajobrazie Cyklad bezkresem mórz otaczających wyspy,

2. materiały - postaw na kamień oraz marmur - czyli jedyne materiały, które były bez trudu dostępne dla mieszkańców wysp,

3. minimalizm - bądź oszczędny w środkach: mieszkańcy archipelagu na morzu Egejskim nie mieli do dyspozycji zbyt wielu udogodnień - z racji ukształtowania terenu oraz położenia byli w stanie wykorzystać jedynie to, co oferowały wyspy oraz morze, a każda rzecz czy przedmiot znajdujące się w cykladzkich domach miały swoje praktyczne zastosowanie,

4. prostota - kształtów i dekoracji; wybierając rzeźby (https://favi.pl/produkty/kategoria/rzezby-figurki) i figurki do naszego wnętrza, postawmy na te inspirowane figurami geometrycznymi - falami, zygzakami czy spiralami lub figurki przedstawiające postacie ludzkie w stylu idoli cykladzkich.

Więcej na: favi.pl

Źródło informacji: FAVI

Źródło informacji: FAVI

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.