Ubezpieczenie umowy leasingowej – co musisz wiedzieć?

2024-07-05 08:38 aktualizacja: 2024-07-05, 08:47
Pexels
Pexels

Podczas podpisywania umowy leasingu na firmowe auto należy dokładnie przeanalizować parametry oferty proponowanej przez wybranego leasingodawcę. Optymalizując firmowe wydatki podczas budowania floty samochodów, nie można pominąć kwestii obowiązkowego ubezpieczenia auta. Każdy leasingodawca wymaga od leasingobiorcy zawarcia umowy na ubezpieczenie OC i AC oraz z ewentualnym pakietem NNW. To ochrona, która obejmuje interesy zarówno przedsiębiorstwa korzystającego z przedmiotu leasingu, jak i leasingodawcy np. w razie całkowitego zniszczenia lub kradzieży auta. Co obejmuje, jak działa i dlaczego trzeba mieć ubezpieczenie umowy leasingowej?

Dlaczego leasingodawcy wymagają ubezpieczenia przedmiotu leasingu?

Każda umowa leasingowa, niezależnie od tego, czy jest podpisana na firmowe auto, czy sprzęt medyczny, obliguje leasingobiorcę do zawarcia pełnej umowy OC i AC na leasingowany sprzęt. Identyczne zasady obowiązują w przypadku podpisywania umowy na leasing auta w mLeasing (https://mleasing.pl/).

Dzięki temu w razie np. uszkodzenia przedmiotu leasingu ubezpieczyciel wypłaca należne odszkodowanie na konto leasingobiorcy. W efekcie umowa zostanie zakończona bez dodatkowych kosztów po stronie przedsiębiorstwa.

Taka sytuacja może mieć miejsce np. kiedy samochód ulegnie całkowitemu zniszczeniu podczas uczestnictwa w wypadku drogowym z winy leasingobiorcy. Ubezpieczenie AC to gwarancja pokrycia wszystkich kosztów, a więc i bezpieczeństwo dla przedsiębiorstwa.

Ubezpieczenie GAP dla umowy leasingu auta - co to takiego?

GAP to tzw. ubezpieczenie od straty finansowej, które jest inaczej określane jako ochrona przed utratą wartości pojazdu w czasie obowiązywania umowy leasingowej. Taka ochrona może zostać wykupiona dobrowolnie przez leasingobiorcę.

W praktyce umowa ubezpieczenia GAP chroni interesy przedsiębiorstwa w przypadku wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży auta. W takich sytuacjach towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca kwotę odszkodowania zgodną z aktualnie ustaloną wartością samochodu.

Aktywna umowa ochrony GAP powoduje, że nawet po 2 latach od czasu podpisania umowy leasingu i nagłym zniszczeniu pojazdu ubezpieczyciel wypłaci kwotę odszkodowania o równowartości pojazdu w dniu jego zakupu.

Dodatkowe ubezpieczenia dla umów leasingowych - jakie są najpopularniejsze?

Decydując się na podpisanie umowy leasingu np. na firmowe auto, zawsze należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem w skali roku na pełne ubezpieczenie OC i AC. Oprócz obowiązkowej ochrony można skorzystać nie tylko z ubezpieczenia GAP, ale także:

- Assistance dla kierowcy i pasażera - działa przez 24 godziny na dobę. Dzięki temu podczas podróżowania firmowym autem nawet nagłe zdarzenia na drodze nie będą problemem. Assistance obejmuje głównie holowanie, naprawę na miejscu zdarzenia oraz auto zastępcze i pomoc medyczną.

- Ochrona szyb - w ramach takiego rozszerzenia umowy z ubezpieczycielem otrzymuje się pokrycie kosztów wymiany uszkodzonych szyb, np. które zostały zniszczone w wyniku uderzenia kamienia na drodze.

- NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków - to ochrona, którą zawsze warto wykupić wraz z pakietem OC i AC samochodu będącego przedmiotem leasingu. Dzięki temu można otrzymać świadczenia np. w razie śmierci kierowcy lub stałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku kolizji i wypadków drogowych.

To korzystne formy dodatkowej ochrony, które można wykupić podczas podpisywania umowy leasingu na firmowy pojazd. Jeśli zainteresowany chce mieć pewność, że nic nie zaskoczy go na drodze i żadne wydarzenie nie wpłynie negatywnie na firmowe finanse, warto postawić na pełen pakiet ubezpieczeń dla umowy leasingu.

Ile kosztuje ubezpieczenie przedmiotu leasingu? Podsumowanie

Tak naprawdę ciężko jednoznacznie wskazać, jakie są koszty ubezpieczenia przedmiotu leasingu. Kiedy podpisuje się  umowę finansowania na nowe auto z salonu o wartości kilkuset tysięcy złotych, trzeba liczyć się z tym, że obligatoryjne ubezpieczenie OC i AC wygeneruje roczne koszty w granicy od 3 do 10 tys. złotych.

Więcej na: https://mleasing.pl/

Źródło informacji: mleasing.pl

 

Źródło informacji: mleasing.pl

Uwaga: Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną.