1. liga piłkarska. Arka coraz bliżej lidera, wpadka ŁKS, wygrana Polonii Warszawa [WIDEO]

2024-10-20 19:57 aktualizacja: 2024-10-20, 19:57
Kibice Polonii Warszawa. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Kibice Polonii Warszawa. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Piłkarze trzeciej Arki Gdynia pokonali u siebie ostatnią Pogoń Siedlce 2:1 w 13. kolejce 1. ligi i tracą już tylko dwa punkty do lidera z Niecieczy. W innych niedzielnych meczach ŁKS Łódź zremisował z przedostatnią Stalą Stalowa Wola 0:0, a Polonia Warszawa pokonała GKS Tychy 2:1.

Gdynianie przystępowali do niedzielnego meczu ze świadomością, że wygrana z Pogonią może być dla nich bardzo ważna. W poprzednich dniach potknęły się bowiem lider i wicelider - Bruk-Bet Termalica (29 pkt) w piątek uległ w Krakowie Wiśle 0:2, a druga w tabeli Wisła Płock (28) zremisowała w sobotę w Pruszkowie ze Zniczem 2:2.

Arka szybko wzięła się więc do roboty i już w 23. minucie prowadziła z siedleckim beniaminkiem różnicą dwóch bramek. W 10. minucie gola strzelił Dawid Gojny, a niespełna kwadrans później podwyższył doświadczony napastnik Szymon Sobczak. Więcej bramek gospodarze już jednak nie zdobyli, a w 73. minucie rozmiary porażki gości zmniejszył z rzutu karnego Karol Podliński.

To szóste z rzędu zwycięstwo Arki prowadzonej przez trenera Tomasza Grzegorczyka, a po drodze był również awans w Pucharze Polski. W tabeli 1. ligi ma 27 punktów.

Mimo tak imponującej serii w klubie dojdzie po zakończeniu rundy jesiennej do zmiany szkoleniowca. Nowym, jak niedawno poinformowano, będzie Dawid Szwarga, obecnie asystent w sztabie Rakowa Częstochowa.

Do niespodzianki doszło w Łodzi, gdzie szósty w tabeli ŁKS (21 pkt) zaledwie zremisował z beniaminkiem Stalą Stalowa Wola 0:0. Inna sprawa, że goście, którzy zajmują przedostatnie miejsce z dorobkiem 7 pkt, po fatalnym początku sezonu i serii porażek spisują się coraz lepiej - nie przegrali czwartego meczu z rzędu.

Na Konwiktorskiej w Warszawie Polonia pokonała słabo spisujący się jesienią GKS Tychy 2:1, a obie bramki, w tym jedną z rzutu karnego, zdobył Łukasz Zjawiński.

Bramki: 1:0 Łukasz Zjawiński (13-karny), 1:1 Tobiasz Kubik (28), 2:1 Łukasz Zjawiński (60).

Dziewiąte "Czarne Koszule" mają 16 pkt, natomiast czternasty GKS Tychy, który na zwycięstwo czeka od 21 sierpnia - 10 pkt.

Przy okazji po raz kolejny potwierdziło się, że Polonia wygrywa z drużynami z dołu tabeli. Wszystkie pięć zwycięstw w tym sezonie odniosła właśnie w takich spotkaniach - wcześniej z trzynastą obecnie Wartą Poznań, piętnastą Odrą Opole, szesnastym Chrobrym Głogów i osiemnastą Pogonią Siedlce.

Bezpośredni awans do ekstraklasy uzyskają dwie najlepsze drużyny, a o trzecią przepustkę powalczą - w dwustopniowych barażach - ekipy z miejsc 3-6. Natomiast do 2. ligi spadną trzy ostatnie drużyny. (PAP)