1. liga piłkarska. Zasłużone kluby faworytami w walce o awans

2024-07-18 17:37 aktualizacja: 2024-07-19, 09:53
Kibice Polonii Warszawa podczas meczu 1. kolejki pierwszej ligi piłkarskiej z GKS Tychy w 2023 roku. Fot. PAP/	Leszek Szymański
Kibice Polonii Warszawa podczas meczu 1. kolejki pierwszej ligi piłkarskiej z GKS Tychy w 2023 roku. Fot. PAP/ Leszek Szymański
Zdobywca pucharu kraju Wisła Kraków, ŁKS Łódź, Ruch Chorzów, Arka Gdynia, Miedź Legnica i wzmocniona latem Polonia Warszawa są wśród faworytów walki o awans do ekstraklasy. Stawka jest mocna. Kluby rozpoczynające w weekend sezon 1. ligi łącznie 33 razy wywalczyły mistrzostwo Polski.

Najwięcej tytułów spośród obecnych pierwszoligowców ma Ruch - 14, a tylko nieznacznie ustępuje mu Wisła Kraków - 13. Po dwa razy triumfowały Warta Poznań, Polonia Warszawa i ŁKS.

Każdy z tych klubów, może z wyjątkiem osłabionej po spadku z ekstraklasy Warty, przystąpi do sezonu 1. ligi z silną kadrą, pozwalającą myśleć o awansie.

Wisła i ŁKS mają nowych trenerów. W Krakowie Kazimierz Moskal, doskonale znany pod Wawelem jako piłkarz, a później szkoleniowiec, zastąpił Alberta Rude. Hiszpan doprowadził "Białą Gwiazdę" do triumfu w Pucharze Polski, ale w 1. lidze zajął dopiero 10. miejsce.

Natomiast w łódzkim zespole, który uplasował się na ostatniej pozycji w ekstraklasie i po roku wrócił na jej zaplecze, Jakub Dziółka zastąpił w czerwcu Marcina Matysiaka.

Oba kluby mocno zmieniły swoje składy. Do wiślaków, rywalizujących w eliminacjach Ligi Europy i osłabionych odejściem do Jagiellonii Białystok Hiszpana Mikiego Villara, dołączył m.in. napastnik Łukasz Zwoliński, który w krajowej ekstraklasie zdobył łącznie 63 bramki - dla Pogoni Szczecin, Lechii Gdańsk i Rakowa Częstochowa.

Z kolei ŁKS sięgnął m.in. po doświadczonego pomocnika Warty Mateusza Kupczaka, chorwackich obrońców Ivana Mihajlevica i Antonio Majcenica oraz hiszpańskiego skrzydłowego Andreu Arasę.

Właśnie mecz ŁKS - Wisła (planowany na 21 lipca) miał być szlagierem 1. kolejki, ale został przełożony na wniosek krakowskiego klubu, w związku z grą w europejskich pucharach.

Do rewolucji kadrowej po spadku z ekstraklasy doszło w Ruchu. Długoletni kapitan Tomasz Foszmańczyk objął stanowisko dyrektora sportowego klubu. Z drużyny odeszło kilkunastu piłkarzy, a wśród nabytków uwagę zwracają m.in. słowacki pomocnik Denis Ventura, utalentowany słoweński bramkarz Martin Turk (mający za sobą występy w Parmie i Sampdorii Genua) oraz doświadczony obrońca Martin Konczkowski.

Tak naprawdę w zdecydowanej większości klubów miały miejsce duże zmiany. Np. Miedź, tradycyjnie typowana do walki o ekstraklasę, postarała się m.in. o Juliusza Letniowskiego (ostatnio wypożyczonego z Widzewa Łódź do Ruchu) oraz solidny duet z Korony Kielce, czyli Jacka Podgórskiego i Bartosza Kwietnia.

Natomiast w Arce, która straciła przede wszystkim Olafa Kobackiego (przeszedł do angielskiego Sheffield Wednesday) i Sebastiana Milewskiego (do GKS Katowice), pojawili się m.in. doświadczony napastnik Szymon Sobczak z Wisły Kraków i pomocnik Michał Rzuchowski ze Śląska Wrocław.

Inauguracyjną kolejkę rozpocznie w piątek o godz. 18 derbowy mecz Polonii ze Zniczem Pruszków. W poprzednim sezonie oba zespoły były beniaminkami i walczyły o utrzymanie. Lepiej prezentował się Znicz, ale teraz może być zupełnie inaczej.

Wszystko za sprawą ofensywy transferowej Polonii i jednocześnie sporego osłabienia kadry Znicza.

"Czarne Koszule" w szczęśliwych okolicznościach uniknęły w maju degradacji, z zaledwie punktem przewagi nad strefą spadkową. Gdyby w ostatniej kolejce nie wygrały w Rzeszowie z dobrze spisującą się wiosną Stalą, nie byłoby już ich w gronie pierwszoligowców. Ostatecznie jednak zwyciężyły 2:1, co oznaczało... spadek lokalnego rywala Stali, czyli Resovii.

Władze warszawskiego klubu, którego prezesem i właścicielem jest Gregoire Nitot, sprowadziły m.in. trzech byłych piłkarzy Widzewa Łódź: Ernesta Terpiłowskiego, Łukasza Zjawińskiego (ostatnio grał w Lechii Gdańsk) i pracowitego pomocnika Bartłomieja Poczobuta (ostatnio w Puszczy Niepołomice). Polonię wzmocnili też dwaj czołowi piłkarze Górnika Łęczna - senegalski obrońca Souleymane Cisse i turecki skrzydłowy Ilkay Durmus, a także obrońca reprezentacji Albanii Erjon Hoxhallari.

Tymczasem Znicz stracił nie tylko kilku czołowych piłkarzy, na czele z gwiazdą ligi Japończykiem Shumą Nagamatsu, który przeszedł do ekstraklasowej Korony, lecz również cenionego w Pruszkowie trenera Mariusza Misiurę – obecnie szkoleniowca Wisły Płock. W Zniczu zastąpił go Grzegorz Szoka.

Natomiast Misiura "zabrał" ze sobą z Pruszkowa pomocnika Krystiana Pomorskiego. Działacze z Płocka postarali się również o wiele innych wzmocnień. Z Widzewa przyszedł znany z szybkości i świetnej kondycji Dominik Kun, z Górnika Zabrze Hiszpan Dani Pacheco, z Jagiellonii bośniacki obrońca Bojan Nastic, a z Górnika Łęczna uznawany za jednego z najlepszych bramkarzy w 1. lidze Maciej Gostomski.

Płocczanie mają "na papierze" silny skład, który stać na włączenie się do walki o ekstraklasę. Spadli z niej w 2023 roku.

Inne ciekawe transfery to m.in. przejście Kamila Zapolnika z Puszczy Niepołomice do Bruk-Betu Termaliki Nieciecza, Rafała Makowskiego z węgierskiego Kisvarda FC do GKS Tychy, Patryka Szwedzika ze Śląska do Chrobrego Głogów oraz powrót do Górnika Łęczna Przemysława Banaszaka (ostatnio bez klubu, wcześniej Paxtakor Taszkent).

Z 2. ligi bezpośredni awans wywalczyły Pogoń Siedlce i Kotwica Kołobrzeg, prowadzona od kwietnia przez byłego reprezentanta Polski Ryszarda Tarasiewicza, natomiast w barażach - wracająca na ten szczebel po 14 latach - Stal Stalowa Wola.

Od nowego sezonu rozgrywki, pod oficjalną nazwą Betclic 1. liga, będą pokazywane w Telewizji Publicznej (podobnie jak Betclic 2. ligi). Umowa ma obowiązywać przez trzy lata.

"Zaangażowanie Telewizji Polskiej znacząco podniesie prestiż rozgrywek Betclic 1. Ligi i Betclic 2. Ligi oraz korzystnie wpłynie na wartość marketingową klubów. Ich mecze będzie można śledzić zarówno w telewizji, jak i za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji mobilnej" – powiedział sekretarz generalny PZPN Łukasz Wachowski.

Bezpośredni awans do ekstraklasy uzyskają dwie najlepsze drużyny, a o trzecią przepustkę powalczą - w dwustopniowych barażach - ekipy z miejsc 3-6. Natomiast do 2. ligi spadną trzy ostatnie drużyny.

Do 7-8 grudnia piłkarze rozegrają 19 kolejek, czyli 17 z rundy jesiennej i dwie "wiosenne". Po zimowej przerwie wznowią rozgrywki 15-16 lutego, a sezon zakończą, podobnie jak ekstraklasa, 24-25 maja. Później odbędą się baraże.

Program 1. kolejki:

19 lipca, piątek
Polonia Warszawa - Znicz Pruszków           (godz. 18.00; sędzia Jacek Małyszek z Lublina)
Odra Opole - Ruch Chorzów                   (20.30;  Karol Arys ze Szczecina)

20 lipca, sobota
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Warta Poznań (14.30; Albert Różycki z Łodzi)
Pogoń Siedlce - Chrobry Głogów              (17.00; Piotr Idzik z Poznania)
Stal Stalowa Wola - Górnik Łęczna           (19.35; Piotr Szypuła z Bielska-Białej)

21 lipca, niedziela
Wisła Płock - Kotwica Kołobrzeg             (12.00; Leszek Lewandowski z Gliwic)
GKS Tychy - Miedź Legnica                   (14.30; Marcin Kochanek z Opola)

22 lipca, poniedziałek
Stal Rzeszów - Arka Gdynia                  (19.00; Sebastian Jarzębak z Piekar Śląskich)

Mecz ŁKS Łódź - Wisła Kraków został przełożony

(PAP)

 

Autor: Maciej Białek (PAP)

gn/