O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

100 dni rządu Donalda Tuska. Prof. Markowski wystawił ocenę

Oceniam osiągnięcia rządu Donalda Tuska co najmniej na czwórkę; mogłoby być tu i ówdzie lepiej, ale zważywszy na eskalację wojny na Ukrainie oraz to, że trzeba przywrócić konstytucyjny porządek w państwie, to jest dobrze - podkreślił prof. Radosław Markowski z Instytutu Studiów Politologicznych PAN.

rof. Markowski: oceniam osiągnięcia rządu Donalda Tuska co najmniej na czwórkę. Fot. PAP/Radek Pietruszka
rof. Markowski: oceniam osiągnięcia rządu Donalda Tuska co najmniej na czwórkę. Fot. PAP/Radek Pietruszka

W ocenie eksperta, gabinet Tuska "jest to pierwszy rząd w trzydziestoparoleciu demokratycznym, który obejmuje władzę i nie jest osadzony, w tak zwanej, normalnej polityce, że realizuje politykę dot. kultury, oświatową, zbrojeniową, ale ma naprawiać rozmontowany konstytucyjny porządek państwa".

Prof. Markowski oceniając 100 dni rządu Tuska zwrócił też uwagę, że "prawie nigdy nie zdarzyło się tak, by przychodzący rząd natychmiast, cztery miesiące od zaprzysiężenia miał jedne wybory, a sześć miesięcy później drugie".

"Krótko mówiąc, rząd ma ponadnormatywnie różnego rodzaju zadania. I uwzględniając to oraz uwzględniając, że od jesieni zeszłego roku bardzo pogorszyła się sytuacja militarna na Ukrainie i to, że ten rząd staje się też taką wiodącą siłą w Europie, żeby montować koalicję na rzecz walki z Władimirem Putinem, i to, że trzeba przywrócić konstytucyjny porządek państwa, to powiedziałbym, że te osiągnięcia są takie co najmniej na czwórkę" - stwierdził Markowski.

"Mogłoby być tu i ówdzie lepiej, ale zważywszy na to wszystko to - moim zdaniem - jest dobrze" - podkreślił.

Pytany, o niewypełnienie przez rząd obietnicy podwyższenia kwoty wolnej do 60 tys. zł, politolog zwrócił uwagę, iż nie jest tak, że to ma nie zostać spełnione, "tylko zdaje się to jest odsunięte w czasie".

Zdaniem Markowskiego, rząd Tuska napotkał na swej drodze "różne pułapki". "Już nie wspominając o prezydencie, który jest pułapką w ogóle w większości działań tego rządu. Ten rząd dopiero jak rozejrzał się na czym stoi, zajrzał do różnych szufladek, to zdał sobie sprawę w jakim stanie dostał państwo" - powiedział Markowski.

Na pytanie, jak ocenia różnice zdań, które pojawiają się w koalicji rządzącej np. w sprawie aborcji, politolog stwierdził, że w tej sprawie należało się spodziewać różnic. "Ja tutaj bardzo dziwię się marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni i jego ugrupowaniu, które nie pierwszy raz mnie zaskakuje. Za pierwszym razem bardzo mnie zdziwili, kiedy rok temu, w czerwcu na tej wielkiej manifestacji (organizowanej przez PO w Warszawie) powiedzieli, że oni w tym nie biorą udziału. Oznacza to, że ludzie wokół Szymona Hołowni nie rozumieją kim jest ich elektorat" - podkreślił politolog.

Teraz - jak dodał - ugrupowanie Hołowni dziwi go właśnie w sprawie aborcji. "Bo, niektóre ośrodki opinii publicznej zrobiły badania i okazało się, że najwięcej osób za pewną formą liberalizacji ustawy aborcyjnej jest właśnie w Polsce2050. Dlatego namawiałbym pana Szymona Hołownię i jego otoczenie, żeby ze zrozumieniem czytali wyniki tego, kim są ich wyborcy" - zaznaczył Markowski.

Więcej

Premier Donald Tusk (C) podczas posiedzenia rządu w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czy rząd spełnił obietnice wyborcze? Sondaż dla „Super Expressu”

Według niego, jeśli chodzi o samą ideę referendum, to nie jest ona dobrym pomysłem. "Referenda nie udają się z wielu powodów, ale podstawową rzeczą w momencie, kiedy ktoś z obozu pana Hołowni mówi o referendum w sprawie aborcji, jest to, jakie chce w nim zadać pytanie. Nie ma takiego pytania dzisiaj referendalnego, pytania rozstrzygnięcia, które sensownie można by społeczeństwu polskiemu zadać. Inna sprawa, że każde referendum powinno być poprzedzone rzetelną akcją socjalizacją uświadamiającą w czym istota problemu. Jeżeli tego nie będzie, to będzie to emocjonalna, symboliczna hucpa" - ocenił Markowski.

Politolog został też zapytany przez PAP o zapowiadaną przez premiera Tuska rekonstrukcję rządu. "System parlamentarno-gabinetowy polega na tym - w odróżnieniu od prezydenckiego - że zarówno szefa naczelnego, jak i mniejszych szefów, którzy rządzą różnymi resortami po prostu się wymienia, jeśli z jakiegoś powodu są nieefektywni. I to nie jest nic dziwnego" - podkreślił Markowski. (PAP)

autorka: Edyta Roś

gn/

Zobacz także

  • Generał Jarosław Stróżyk. Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Gen. Stróżyk: do premiera trafił raport komisji badającej rosyjskie wpływy

  • Donald Tusk. Fot. PAP/Paweł Supernak

    Tusk o ogłoszeniu przez Trumpa przerwy w podwyższaniu ceł: wykorzystajmy jak najlepiej następne 90 dni

  • Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Wojska USA opuszczają Jasionkę. Polskie władze: Amerykanie nie wycofują się z Polski [INFORMACJE DNIA]

  • Donald Tusk. Fot. PAP/Marcin Obara

    "Zapowiadane i konsultowane wiele tygodni temu". Premier o wycofaniu wojsk USA z Jasionki

Serwisy ogólnodostępne PAP