27 lipca wystartuje 18. festiwal Dwa Brzegi

2024-07-16 17:55 aktualizacja: 2024-07-16, 17:55
festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym w 2023 roku. Fot. PAP/	Wojtek Jargiło
festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym w 2023 roku. Fot. PAP/ Wojtek Jargiło
Hity najważniejszych światowych festiwali, m.in. "Dziki diament" Agathe Riedinger i "Apetyt na więcej. La Cocina" Alonso Ruizpalaciosa, nowe filmy polskich twórców oraz wydarzenia muzyczne znalazły się w programie 18. festiwalu BNP Paribas Dwa Brzegi, który rozpocznie się 27 lipca.

Harmonogram pokazów opublikowano na stronie internetowej Dwóch Brzegów. Jak podano, w sobotę 27 lipca wydarzenie zainauguruje pokaz nominowanego do canneńskiej Złotej Palmy "Dzikiego diamentu" Agathe Riedinger. To poruszająca temat obsesji na punkcie cielesności opowieść o dziewiętnastolatce, która postanawia wziąć udział w reality show "Miracle Island". "Postrzega to jako swoją szansę na awans społeczny wyrażony rozpoznawalnością i sukcesem finansowym. Główna bohaterka filmu o poszukiwaniu piękna jest aktorką nieprofesjonalną" - dodano w opisie fabuły.

W sekcji "Świat pod namiotem" oprócz "Dzikiego diamentu" znalazły się też inne hity najważniejszych światowych festiwali, choćby pokazany w konkursie głównym Berlinale "Apetyt na więcej. La Cocina" Alonso Ruizpalaciosa z Rooney Marą i Raulem Brionesem w rolach głównych. Akcja filmu rozgrywa się w nowojorskiej restauracji, która staje się pierwszym przystankiem dla meksykańskich emigrantów przybywających do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszego życia. Mara gra kelnerkę, która spodziewa się dziecka, ale nie chce utrzymać ciąży. Briones - jej partnera, kucharza, który chciałby zostać ojcem.

Zaprezentowany zostanie też m.in. doceniony Złotym Niedźwiedziem dokument "Dahomey" Mati Diop poświęcony dziełom sztuki zrabowanym w XIX w. przez francuskie wojska kolonialne z położonego w Afryce nad Zatoką Gwinejską królestwa Dahomeju. W 2021 r. Francja zwróciła mieszczącej się na terenie dawnego królestwa Republice Beninu część zagrabionych artefaktów.

Polskie kino podczas festiwalu reprezentować będzie np. komediodramat "Wróbel" Tomasza Gąssowskiego z Jackiem Borusińskim i Krzysztofem Stroińskim w obsadzie. "To słodko-gorzka historia o ironii życia nawiązująca do pięknego filmu +Listonosz+ (+Il Postino+ Michaela Radforda). Komediowo-satyryczne klimaty odnajdziecie też w filmach +Horror story+ Adriana Apanela, +Chcesz pokoju, szykuj się do wojny+ Agnieszki Elbanowskiej i +U Pana Boga w Królowym Moście+ Jacka Bromskiego. Twórcy tych filmów będą obecni na festiwalu" - czytamy.

Do Kazimierza Dolnego przyjadą także Małgorzata Szumowska i Michał Englert z paradokumentalnym "All Inclusive", Lidia Duda z "Lasem" i Agnieszka Zwiefka z obrazem "Drzewa milczą". "Mamy też filmy portretujące wybitne Polki i Polaków. +Ostatnia wyprawa+ Elizy Kubarskiej to nieznana historia Wandy Rutkiewicz, a film +Jestem postacią fikcyjną+ Arkadiusza Bartosiaka to oryginalnie zrealizowany portret Andrzeja Seweryna" - podkreślono. W ramach retrospektyw przypomniane zostaną obrazy Doroty Kędzierzawskiej i Josepha Loseya oraz osiągnięcia aktorskie Jadwigi Jankowskiej-Cieślak.

Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia muzyczne, wśród nich występy Laboratorium Pieśni, Mai Kleszcz, Bastardy i Joao de Sousa oraz koncert "Nie tylko Wasowski" z Moniką Borzym i Chopin University Big Band pod dyrekcją Piotra Kostrzewy.

18. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą potrwa do 4 sierpnia. W sobotę 3 sierpnia galę zamknięcia uświetni polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo" Alexandre'a De La Patelliere i Matthieu Delaporte. Postać marynarza oskarżonego niesłusznie o zdradę stanu zagrał Pierre Niney. Obok niego w obsadzie znaleźli się Anais Demoustier, Anamaria Vartolomei i Bastien Bouillon.

Sprzedaż biletów na wydarzenie rozpocznie się w środę. Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://www.dwabrzegi.pl/. (PAP)

gn/