40 lat Sinfonii Varsovii. Jubileusz potrwa cały rok [NASZE WIDEO]

2024-01-11 10:18 aktualizacja: 2024-01-11, 12:44
Sinfonia Varsovia koncert. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sinfonia Varsovia koncert. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Historia Sinfonii Varsovii zaczęła się 40 lat temu od historycznych koncertów Yehudiego Menuhina w Filharmonii Narodowej. Potem mistrz kierował nią przez 15 lat. Co roku orkiestra celebruje rocznicę swojego powstania specjalnym koncertem. Jednak 40-lecie uczci całorocznym, urodzinowym cyklem koncertów.

Sinfonia Varsovia wywodzi się z Polskiej Orkiestry Kameralnej prowadzonej przez Jerzego Maksymiuka. W 1984 ówczesny dyrektor orkiestry Franciszkek Wybrańczyk i dyrektor Centrum Sztuki Studio w Warszawie Waldemar Dąbrowski, zaprosili na występy do Warszawy wybitnego skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina.  

Specjalnie z tej okazji Orkiestra Kameralna zwiększyła skład, stając się orkiestrą symfoniczną.  Koncerty pod batutą mistrza spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem i dlatego obaj panowie złożyli Menuhinowi ofertę kierowania orkiestrą. Została ona przyjęta. Wtedy właśnie pojawiła się nazwa Sinfonia Varsovia. 

Orkiestra spędziła z Yehudi Menuhinem 15 lat. W 1989 r. maestro zmarł podczas trasy koncertowej z Sinfonią Varsovią. 

Zespół miał szczęście do dyrygentów. ”20 kolejnych lat orkiestra miała kontakt z najwybitniejszymi dyrygentami i solistami na świecie” - podkreślił Łukasz Strusińsk, kierownik działu programowego Sinfonii Varsovii. 

 Jej szefami byli najdłużej urzędujący, prof. Krzysztof Penderecki, Nigel Kennedy, znakomity punkrockowy skrzypek oraz Marc Minkowski, francuski kapelmistrz.  

Swoje 40 urodziny orkiestra postanowiła uczcić w wyjątkowy sposób. “Zazwyczaj czcimy ten moment jednym koncertem urodzinowym. W tym roku jednak 40-leciu poświęcamy cały sezon. W 2024 r. odbędzie się kilkanaście koncertów. Spotykamy się z artystami, którzy odcisnęli piętno na Sinfonii Varsovii” - powiedział Łukasz Strusiński.  

W programie jest m.in. występ Piotra Andreszewskiego, znakomitego pianisty, który poprowadzi orkiestrę od fortepianu. Koncert odbędzie się 11 marca w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. 25 marca w tym samym miejscu wystąpi Pinchas Zukerman, wybitny izraelsko - amerykański skrzypek. Obchody uświetni też występ brytyjskiego skrzypka Daniela Hope. 

“Daniel Hope to taki nasz łącznik z Yehudi Menuhinem. Był jego uczniem i jako 13-latek debiutował z Sinfonią Varsovią na początku jej działalności” - wytłumaczył. Hope da koncert w Operze Narodowej 9 grudnia. Z okazji jubileuszu orkiestra wystąpi też na festiwalach. Będą to “Chopin i jego Europa” w sierpniu i “Eufonie” w listopadzie. 

“Jeden koncert podczas festiwalu Chopin i jego Europa będzie szczególny, bo poprowadzi go Jerzy Maksymiuk, czyli legenda batuty. Tu objawi się jako twórca swojego koncertu fortepianowego. Będzie to premierowe wykonanie” - podkreślił Łukasz Strusiński. 

Autor: Paweł Stępniewski 

TEMATY: