Jak w piątek poinformował resort sprawiedliwości na platformie X "prokurator generalny wykonał pierwszy krok na drodze przywracania godności prokuratorom byłej Prokuratury Generalnej, którzy w 2016 roku zostali zdegradowani przez Zbigniewa Ziobro do jednostek najniższego szczebla".
"Wówczas zdegradowanych zostało łącznie 124 prokuratorów" - przypomniano w informacji MS.
Ustalony został skład zespołu śledczego w Prokuraturze Krajowej, który zajmować się będzie nieprawidłowościami w funkcjonowaniu Funduszu Sprawiedliwości.
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) January 26, 2024
W skład zespołu wejdą:
- Marzena Kowalska - kierownik zespołu, prokurator Prokuratury Krajowej
- Piotr Woźniak - prokurator… pic.twitter.com/kjpnBiMxFl
W piątek prokurator generalny na stanowiska prokuratorów Prokuratury Krajowej powołał: prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie Annę Adamiak, prokuratora Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola Andrzeja Janeckiego, prokuratora Prokuratury Regionalnej w Warszawie Artura Kassyka, prokuratora Prokuratury Regionalnej w Łodzi Krzysztofa Karsznickiego, prokuratora Prokuratury Regionalnej w Krakowie Marka Jamrogowicza oraz prokurator Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marzenę Kowalską.
"Działania zmierzające do przywrócenia honoru i godności zdegradowanych prokuratorów będą kontynuowane" - zapowiedział resort sprawiedliwości.
Spośród powołanych w piątek prokuratorów Jamrogowicz i Kowalska byli zastępcami jedynego szefa prokuratury oddzielonego od ministra po 1990 r., czyli Andrzeja Seremeta, którego kadencja rozpoczęła się w 2010 r. i upłynęła w marcu 2016 r.
Prokuratorzy Adamiak, Karsznicki i Janecki kandydowali w konkursach na stanowisko Prokuratora Generalnego. Janecki kandydował dwukrotnie - w 2010 i 2015 r. Seremet postulował go na swojego zastępcę. Z kolei Karsznicki w 2015 r. został wyłoniony w konkursie przed Krajową Radą Sądownictwa jako kandydat do przedstawienia prezydentowi obok drugiej kandydatki wyłonionej wtedy przez ówczesną Krajową Radę Prokuratury. Do wyboru następcy Seremeta w tym trybie jednak wówczas nie doszło, gdyż parlament uchwalił ponowne połączenie funkcji szefa ministerstwa i prokuratury, a Zbigniew Ziobro wrócił na stanowisko PG, które zajmował wcześniej w latach 2005-2007. (PAP)
autor: Marcin Jabłoński
gn