O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Bodnar ws. wniosku o ukaranie Telewizji Republika: wolność słowa nie może służyć jako osłona dla nienawiści

Wolność słowa nie może służyć jako osłona dla nienawiści - podkreślił w piątek minister sprawiedliwości Adam Bondar. Szef MS wnioskował o ukaranie Telewizji Republika w związku z określeniami, które padły podczas transmitowanego w lipcu ub.r. programu telewizyjnego.

Adam Bodnar, fot. PAP/Tomasz Gzell
Adam Bodnar, fot. PAP/Tomasz Gzell

W środę ministerstwo sprawiedliwości poinformowało, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wszczął postępowanie w sprawie ukarania Telewizji Republika karą pieniężną ws. wypowiedzi, które padły w wyemitowanym w lipcu ubiegłego roku programu "Mówi się...".

Więcej

Logo TV Republika Fot. PAP/ Andrzej Jackowski

WSA w Warszawie uchylił decyzję KRRiT o nadaniu koncesji Telewizji Republika i wPolsce24

W piątek Adam Bodnar podkreślił na platformie X, że "wolność słowa to fundamentalne prawo zagwarantowane w Konstytucji, ale – jak każda wolność – ma swoje granice, wyznaczone przez godność człowieka, bezpieczeństwo publiczne i porządek konstytucyjny". "Wolność słowa nie może służyć jako osłona dla nienawiści" - dodał minister.

 

 

"To przekroczenie prawa, które wymagało reakcji instytucji nadzorujących media. Przewodniczący KRRiT, po analizie sprawy, wszczął postępowanie o ukaranie nadawcy karą pieniężną" - czytamy. Bodnar zaznaczył, że KRRiT, jako organ konstytucyjny, ma obowiązek przestrzegać ustawy o radiofonii i telewizji, łącznie z przestrzeganiem zakazu propagowania nienawiści oraz treści sprzecznych z dobrem społecznym i moralnością publiczną.

Skierowana do KRRiT skarga szefa MS dotyczy programu "Mówi się…", wyemitowanego w TV Republika 23 lipca 2024 r. Jak czytamy w komunikacie MS, w trakcie transmitowanego na żywo programu telefonująca do studia kobieta mówiła m.in. o "szubienicy" dla członków obecnego rządu oraz o "bandzie zboczeńców i zwyrodnialców", która w jej ocenie, rzekomo pracuje dla Ministra Sprawiedliwości. W ocenie MS komentarz wygłoszony na antenie prawdopodobnie dotyczył tymczasowego aresztowania trzech osób, w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.

Więcej

Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak

Kaczyński o sprawie koncesji TV Republika i wPolsce24: to likwidowanie demokracji

W skardze skierowanej do KRRiT przez Adama Bodnara podkreślono, że "prowadzący program redaktor Jacek Sobala nie przerwał słuchaczce, nie oponował wygłaszanym opiniom, a po zakończeniu wypowiedzi kobiety stwierdził, że rozumie jej emocje".

W komunikacie z 9 kwietnia MS informowało, że KRRiT na wniosek Bodnara przeprowadziła postępowanie wyjaśniające i stwierdziła w piśmie z 3 kwietnia br. przesłanym do Ministerstwa Sprawiedliwości, naruszenie art. 18 ust. 1 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Zakazuje on m.in. propagowania w audycjach działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym, treści nawołujących do nienawiści lub przemocy lub nawołujących do popełnienia przestępstwa o charakterze terrorystycznym. (PAP)

nl/ par/ sma/

Zobacz także

  • Ryszard Cyba Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Sprawa Ryszarda Cyby. Minister sprawiedliwości chce pilnej analizy

  • Adam Bodnar, fot. PAP/Adam Warżawa

    Śmierć Barbary Skrzypek. Minister Bodnar zabrał głos

  • Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski, fot. PAP/Rafał Guz

    Sprawa zawiadomienia o podejrzeniu zamachu stanu. Prezes TK został przesłuchany

  • Prokurator Krajowy oraz I zastępca Prokuratora Generalnego Dariusz Korneluk, fot. PAP/Paweł Supernak

    Prok. Korneluk o postępowaniu ws. Pegasusa: w niedługim czasie będziemy mogli mówić o przełomie

Serwisy ogólnodostępne PAP