Adam Szłapka: wsparcie dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej będzie niezachwiane

2024-02-13 08:40 aktualizacja: 2024-02-13, 11:46
 Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. Fot. PAP/Albert Zawada
Minister do spraw Unii Europejskiej Adam Szłapka. Fot. PAP/Albert Zawada
Wsparcie dla Ukrainy ze strony Unii Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich, w tym oczywiście Francji, Polski i Niemiec, będzie niezachwiane - powiedział minister ds. UE Adam Szłapka w RMF 24. Jak ocenił, Europa po 24 lutego 2022 roku budzi się z letargu.

Szłapka pytany o rozmowy premiera Donalda Tuska z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, powiedział, że dotyczyły przede wszystkim kwestii bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa militarnego Europy i każdego z państw członkowskich oraz największego zagrożenia dla Europy - wojny na Ukrainie.

"Wsparcie ze strony Unii Europejskiej i poszczególnych państw członkowskich, w tym oczywiście Francji, Polski i Niemiec będzie niezachwiane" - podkreślił minister. "Będziemy się skupiać na tym, żeby wzmocnić potencjał obronny wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej i całej Unii" - zapewnił.

Dopytywany, czy należy to odczytywać jako zapowiedź wspólnej europejskiej armii, Szłapka odparł, że rozmowy na ten temat trwają od bardzo dawna. "Nie chodzi o to, żeby tworzyć alternatywy dla NATO. (...) Z całą pewnością Europa po 24 lutego 2022 roku budzi się z letargu i zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba potencjał obronny całej Europy wzmocnić" - powiedział.

Wskazał, że chodzi m.in. o zacieśnianie i zwiększenie współpracy, jeśli chodzi o ćwiczenia, zachęcanie do zwiększenia wsparcia dla Ukrainy oraz o to, by państwa członkowskie wydawały na obronność zadeklarowane minimum 2 proc. PKB.

Odnosząc się do wzmocnienia potencjału obronnego państw członkowskich UE Szłapka wskazał wspólne planowanie różnego rodzaju przedsięwzięć. "Z jednej strony to są zakupy, a z drugiej strony wzmocnienie mocy wytwórczych europejskiego przemysłu obronnego" - powiedział minister. Jego zdaniem te kwestie będą w najbliższym czasie przedmiotem rozmów na wielu szczeblach i będą dotyczyły tego, by odtwarzać, rozbudowywać oraz budować w niektórych miejscach europejski potencjał jeśli chodzi o przemysł obronny.

W poniedziałek premier Donald Tusk w Paryż spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a następnie w Berlinie - z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Wizyta w Paryżu i Berlinie jest pierwszym krokiem w kierunku odbudowy dobrych relacji i znaczenia Polski na arenie międzynarodowej. Współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego jest szczególnie istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk rozmawiał z Emmanuelem Macronem oraz Olafem Scholzem o kluczowych kwestiach dla przyszłości Europy.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska

kh/