O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Afera wokół uwag o charakterze seksualnym w brytyjskim MasterChefie

Brytyjska stacja BBC znalazła się na cenzurowanym w związku z aferą wokół jej prezentera, współprowadzącego programu MasterChef Gregga Wallace’a, któremu kilkanaście kobiet zarzuciło niewłaściwe zachowanie i czynienie uwag o charakterze seksualnym na przestrzeni 17 lat – pisze agencja AP.

Logo stacji BBC. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN
Logo stacji BBC. Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Minister kultury Wielkiej Brytanii Lisa Nandy spotkała się z kierownictwem publicznej stacji, żądając zapewnień w sprawie sposobów postępowania ze skargami dotyczącymi kultury pracy – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu.

BBC mierzy się z pytaniami o to, jak radzi sobie z doniesieniami o niewłaściwych zachowaniach seksualnych oraz jak to się stało, że Wallace pozostawał twarzą popularnych programów przez tak długi czas mimo tego rodzaju skarg – podała AP.

Kilkanaście kobiet zarzuciło Wallace’owi, że na przestrzeni 17 lat w czasie kręcenia programów zachowywał się niewłaściwie i rzucał uwagi o charakterze seksualnym. Prezenterka telewizyjna Aggie MacKenzie, która brała udział w edycji MasterChef dla celebrytów w 2011 roku, poskarżyła się na „niekończące się sprośne żarty” z jego strony.

Prezenterka Kirsty Wark, która też brała udział w tym programie, oceniła, że żarty Wallace’a były „naprawdę nie na miejscu” i z ich powodu wiele osób na planie czuło się niekomfortowo – podał dziennik „Guardian”.

60-letni Wallace ogłosił w ubiegłym tygodniu, że rezygnuje z prowadzenia MasterChefa, podczas gdy w sprawie jego zachowania wszczęto procedury wyjaśniające. Afera rozgorzała jednak ponownie w niedzielę, gdy prezenter skrytykował w mediach społecznościowych zarzuty przeciwko sobie, oceniając, że wystosowała je „garstka kobiet z klasy średniej, będących w określonym wieku”.

Te słowa rozgniewały część skarżących go kobiet. Kancelaria premiera Wielkiej Brytanii Keira Starmera określiła tę wypowiedź jako „całkowicie niewłaściwą i mizoginistyczną”.

BBC poinformowała, że w ciągu 17 lat na Wallace’a poskarżyło się 13 osób, które pracowały z nim na planie różnych programów. W 2018 roku prezenter został upomniany przez pracodawcę, gdy wewnętrzne dochodzenie wykazało, że zachowywał się w sposób „nieakceptowalny i nieprofesjonalny”.

Prawnicy Wallace’a zaprzeczają, że zachowanie ich klienta miało „charakter molestowania seksualnego”.(PAP)

wia/ kar/ ał/

Zobacz także

  • Pilot tv Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Polacy ocenili zmiany w mediach publicznych. Sondaż

  • Małgorzata Ostrowska. Fot. Zija/Pióro/serwis RockHouse
    Specjalnie dla PAP

    Małgorzata Ostrowska po 50 latach na scenie wciąż ma tremę [WYWIAD]

  • Oficjalny portret Donalda Trumpa Fot. PAP/EPA/TRUMP VANCE TRANSITION TEAM

    Miliarderzy, biznesmeni i postacie z telewizji dominują w gabinecie Trumpa

  • Siedziba TVN przy ulicy Wiertniczej w Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Ekspert: nowa strategia Warner Bros Discovery będzie kłopotliwa dla TVN

Serwisy ogólnodostępne PAP