O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Armenia ratyfikowała Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego. Jeśli Putin pojawi się w kraju, zostanie aresztowany

Parlament Armenii ratyfikował we wtorek Statut Rzymski Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), co oznacza, że w przypadku ewentualnego pojawienia się Władimira Putina na terytorium Armenii władze w Erywaniu będą zobowiązane go aresztować - powiadomiła agencja Reutera.

Prezydent Rosji Władimir Putin, fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL
Prezydent Rosji Władimir Putin, fot. PAP/EPA/MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN POOL

Rozciągnięcie jurysdykcji MTK na Armenię uzyskało poparcie niemal 3/4 deputowanych do armeńskiego parlamentu, którzy wzięli udział w głosowaniu. Za ratyfikacją opowiedziało się 60 posłów, 22 było temu przeciwnych - przekazała agencja AFP.

Moskwa przestrzegła w marcu Armenię przed "poważnymi konsekwencjami" ewentualnej ratyfikacji Statutu Rzymskiego - przypomniał Reuters. W kolejnych miesiącach władze w Erywaniu przekonywały, że uznanie jurysdykcji MTK "nie zaszkodzi strategicznym relacjom między Armenią i Rosją".

Wtorkowa decyzja armeńskich władz prawdopodobnie jeszcze bardziej pogorszy coraz bardziej napięte stosunki Erywania z Moskwą - formalnie nadal sojuszników w ramach kontrolowanej przez Rosję Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. W ubiegłym miesiącu Kreml oceniał starania Armenii na rzecz ratyfikacji Statutu Rzymskiego jako "nieprzyjazny krok" - zauważyła agencja Associated Press.

Armenia nie ratyfikowała Statutu Rzymskiego w poprzednich latach, ponieważ w 2004 roku Trybunał Konstytucyjny tego kraju uznał, iż zapisy dokumentu są sprzeczne z ówczesną konstytucją. Jednak pod koniec 2022 roku rząd w Erywaniu zwrócił się do Trybunału z pytaniem o możliwość uznania Statutu Rzymskiego. Jak wówczas wyjaśniano, celem tego kroku było pociągnięcie Azerbejdżanu do odpowiedzialności za domniemane zbrodnie popełnione w Górskim Karabachu, czyli terytorium, o które władze w Erywaniu i Baku toczyły w ostatnich dziesięcioleciach konflikt zbrojny.

W marcu 2023 roku MTK wydał nakaz aresztowania Putina i rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratora MTK, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że Putin jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. (PAP)

sma/

Zobacz także

  • Kobieta z armeńską flagą, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

    MSZ o porozumieniu pokojowym między Armenią i Azerbejdżanem. "Satysfakcja i nadzieja"

  • Wojsko azerskie, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Przełom w konflikcie między Azerbejdżanem i Armenią? "Uzgodniliśmy treść porozumienia pokojowego"

  • Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. fot. PAP/Justyna Prus

    Ambasadę Białorusi w Erywaniu obrzucono jajkami i ziemniakami

  • Ararat Mirzoyan. Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

    Szef MSZ Armenii uda się na szczyt NATO

Serwisy ogólnodostępne PAP