"Ta forma pomocy nie może być kontynuowana w nieskończoność, ale inflacja jest w trendzie spadkowym od marca i to też będzie miało miejsce w kolejnych miesiącach. (...) Można się spodziewać, że przyszły rok to będzie również rok, w którym cel inflacyjny będzie przekroczony i stopy będą wyższe niż znamy to sprzed cyklu podwyżek, w związku z czym tego typu wsparcie będzie atrakcyjne dla wielu kredytobiorców hipotecznych" - powiedział Soboń.
Zapewnił jednocześnie, że po ogłoszonej przez premiera decyzji politycznej, wypracowane zostaną rozwiązania legislacyjne.
"Mamy decyzję polityczną, decyzję, którą ogłosił premier Mateusz Morawiecki i wypracujemy rozwiązanie legislacyjne, które będzie, zgodnie z tą decyzją, oznaczało wprowadzenie kryterium dochodowego jak i kontynuację tego korzystnego dla podatników rozwiązania. (...) Jak tylko Sejm wróci do prac parlamentarnych to ustawa trafi pod obrady Sejmu" - stwierdził Soboń.
Wiceminister przypomniał, że z wakacji kredytowych korzysta ponad milion kredytobiorców.
Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wakacje kredytowe będą przedłużone na cały przyszły rok, ale wprowadzone zostanie kryterium dochodowe.
"Będziemy stosowali kryterium dochodowe, nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci bardziej zamożni, bardziej majętni, ci, których stać na spłatę" - powiedział Morawiecki. Jak dodał, polecił opracowanie kryteriów dochodowych, które "będą sprawiedliwe i pomogą polskim rodzinom".
Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom weszła w życie pod koniec lipca 2022 r. Wprowadziła ona tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty rat kredytu mieszkaniowego w złotych przez cztery miesiące w 2022 r. i cztery miesiące w 2023 r. Z wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe w walucie polskiej przed 1 lipca 2022 r. W obecnej formie nie ma żadnych kryteriów dochodowych. (PAP)
autor: Łukasz Pawłowski
jc/