O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Azyl dla kalekich ptaków. Z roku na rok przybywa bocianów postrzelonych z wiatrówki [NASZE WIDEO]

W województwie podkarpackim działa jedyny w Polsce azyl dla skrzywdzonych ptaków. Pod opieką jest tam 80 bocianów, które są głównie ofiarami strzału z broni wiatrowej. „Śruty uszkodziły im trwale skrzydła. A tutaj mają potrzebny ratunek i wyżywienie” - powiedział PAP.PL lekarz weterynarii Radosław Fedaczyński, opiekun bocianów z Fundacji ADA.

Bociany w Twierdzy Zwierząt Wykluczonych Fundacji Ada we Fredropolu, fot. PAP/Darek Delmanowicz
Bociany w Twierdzy Zwierząt Wykluczonych Fundacji Ada we Fredropolu, fot. PAP/Darek Delmanowicz

Oprócz bocianów postrzelonych z broni wiatrowej są też ptaki ze złamanymi skrzydłami, które wypadły z gniazda, porażone prądem po zderzeniu z linią energetyczną, a także niedożywione i chore. Ptaki dziennie zjadają około 30 kilogramów mięsa. "W lecie te dawki pokarmowe są coraz mniejsze, bociany naturalnie się już odżywiają, mają swój staw i mokradła. Każdego dnia część bocianów odlatuje" - dodał Fedaczyński.

Jego zdaniem w tym roku przybędzie ptaków postrzelonych z broni wiatrowej. "Te wiatrówki to nasza bolączka, są bez pozwoleń i każdy może ją zakupić. Apelujemy, aby nie strzelać, a jeżeli zobaczymy rannego bociana to najlepiej przywieźć go do nas, bo tu znajdzie leczenie i rehabilitację" - podsumował. (PAP)

jos/

Zobacz także

  • Bocian. Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Ile bocianów żyje w Polsce?

  • Tytus Żmijewski

    Bociany wracają, a z nimi wiosna

  • Bocian biały. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Niedługo bociany rozpoczną wyloty z Polski. Tym, które zostaną na zimę można pomóc

  • Sejmik bociani w miejscowości Łopuszna, fot. PAP/Grzegorz Momot

    Zaczęły się bocianie sejmiki, ptaki szykują się do odlotu [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP