O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Bank Światowy: w tym roku PKB Polski wzrośnie o 3,4 proc., w 2026 r. o 3,2 proc. 

Bank Światowy obniżył prognozy wzrostu gospodarczego Polski w 2025 roku do 3,4 proc., a w 2026 roku do 3,2 proc - wynika z opublikowanego w czwartek raportu Banku Światowego. Gospodarki rozwijające się zakończą rok z najsłabszymi perspektywami wzrostu w XXI wieku - dodano.

Warszawa. Fot. PAP/	Rafał Guz
Warszawa. Fot. PAP/ Rafał Guz

Bank Światowy w opublikowanym w czwartek raporcie Global Economic Prospects obniżył prognozy wzrostu gospodarczego Polski z 3,7 proc. do 3,4 proc. w 2025 r. i z 3,4 proc. do 3,2 proc. w 2026 r.

Bank prognozuje, że w latach 2025-2026 globalna gospodarka będzie rozwijała się w tempie 2,7 proc. rocznie, podobnie jak w roku 2024, natomiast inflacja i stopy procentowe będą stopniowo spadać. "Wzrost w gospodarkach rozwijających się również pozostanie stabilny, na poziomie ok. 4 proc. w nadchodzących dwóch latach, ale oznacza to, że tempo wzrostu będzie słabsze niż przed pandemią i niewystarczające, by znacząco zmniejszać ubóstwo i osiągać szersze cele rozwojowe" - podkreślono.

Więcej

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak spotkał się ministrem transportu i komunikacji Litwy Eugenijusem Sabutisem. Fot. X/Ministerstwo Infrastruktury

Minister Infrastruktury: wspólnie z Litwą wystąpimy do UE o finansowanie rozbudowy drogi z Augustowa w kierunku Wilna

"Gospodarki rozwijające się, które odpowiadają za 60 proc. globalnego wzrostu gospodarczego, według prognoz zakończą pierwsze ćwierćwiecze XXI wieku z najsłabszymi perspektywami wzrostu od roku 2000" - ocenił Bank Światowy.

W informacji zwrócono uwagę, że w pierwszej dekadzie obecnego stulecia kraje rozwijające się rosły najszybciej od lat 70. XX wieku, ale wzrost osłabł po globalnym kryzysie finansowym z lat 2008-2009. Podkreślono, że osłabła także globalna integracja ekonomiczna. "Jako procent PKB, napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do gospodarek rozwijających się jest obecnie o połowę niższy niż we wczesnych lat 2000" - podano.

Przekazano, że liczba nowych ograniczeń w handlu była w 2024 r. pięciokrotnie wyższa niż średnia z lat 2010-2019. W rezultacie wzrost gospodarczy spadł – z 5,9 proc. w latach 2000 do 5,1 proc. w latach 2010 i do 3,5 proc. w latach dwudziestych. Dodano, że od 2014 roku, z wyłączeniem Chin i Indii, średnie roczne tempo wzrostu dochodów na mieszkańca w gospodarkach rozwijających się było o pół punktu procentowego niższe niż w gospodarkach rozwiniętych, co zwiększa przepaść między bogatymi a biednymi.

Więcej

Zobacz galerię (1)
Premier RP Donald Tusk i premier Socjalistycznej Republiki Wietnamu Pham Minh Chinh. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Tusk: Polska i Wietnam będą pracować nad wzmocnieniem współpracy i większym zbilansowaniem wymiany handlowej

Gospodarki rozwijające się mają obecnie większą wagę dla globalnej gospodarki niż na początku wieku. Stanowią one około 45 proc. światowego PKB, w porównaniu do 25 proc. w 2000 roku - podkreślono w raporcie. Ich współzależność również wzrosła - ponad 40 proc. ich eksportu towarów trafia do innych gospodarek rozwijających się, dwukrotnie więcej niż w 2000 roku.

Autorzy raportu podkreślili, że w nadchodzących dwóch latach gospodarki rozwijające się mogą napotkać poważne wyzwania. "Duża globalna niepewność dotycząca kierunku krajowych polityk może osłabić zaufanie inwestorów i ograniczyć przepływy finansowe. Rosnące napięcia handlowe mogą ograniczyć globalny wzrost. Utrzymująca się inflacja może opóźnić spodziewane obniżki stóp procentowych" - dodano.

"Jednak gospodarka globalna ma też szansę przebić oczekiwania, zwłaszcza jeśli jej najważniejsze motory wzrostu, Stany Zjednoczone i Chiny, nabiorą rozpędu. W Chinach popyt mogą wzmóc dodatkowe środki stymulujące, natomiast w Stanach Zjednoczonych silne wydatki gospodarstw domowych mogą przełożyć się na wyższy od oczekiwań wzrost, z korzystnymi efektami dla gospodarek rozwijających się" - podkreślono w informacji. (PAP)

fos/ drag/ mmu/gn/

Zobacz także

  • Zniszczenia w Konstantynówce w obwodzie donieckim. Fot. PAP/Alena Solomonova

    Bank Światowy oszacował koszt odbudowy Ukrainy po inwazji rosyjskiej

  • Bank Światowy ocenił, że libańska gospodarka straciła wskutek wojny co najmniej 5,1 mld dolarów. Fot. 	PAP/EPA/WAEL HAMZEH

    Bank Światowy: wojna wyrządziła w Libanie straty w wys. 8,5 mld USD

  • Banknoty. Fot. PAP/Leszek Szymański

    Bank Światowy podnosi prognozy wzrostu PKB Polski

  • Wschodni Sudan. Fot. PAP/EPA/STR

    Bank Światowy: 26 najbiedniejszych krajów w najgorszej sytuacji finansowej od 2006 roku

Serwisy ogólnodostępne PAP