Służby prasowe muzeum podały, że budynek położony jest na terenie dawnego obozu macierzystego Auschwitz I. Nie jest wykorzystywany do celów wystawienniczych. Celem prac ma być wzmocnienie konstrukcji dachu. Remont ma objąć konserwację poddasza, kominów oraz stolarki, zarówno okiennej, jak i drzwiowej. Zamontowane zostaną drzwi przeciwpożarowe. W kryciu dachu wykorzystane zostaną istniejące, historyczne dachówki. Wykonawca będzie miał 39 tygodnie na realizację zadania.
Placówka w dokumentacji przetargowej wskazywała, że skłonna była przeznaczyć na remont 2,36 mln zł. Jedyna złożona oferta opiewała na 2,35 mln zł.
Wykonawca remontu został wyłoniony w trzecim przetargu. Pierwsza próba w ubiegłym roku nie została rozstrzygnięta, ponieważ propozycje były zbyt drogie. Wiosną bieżącego roku rozpisany został drugi przetarg, ale oferenci nie spełnili warunków udziału w nim. Został unieważniony.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
ang/