O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Będą zmiany w wystawianiu recept przez lekarzy?

Recepty na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów będą mogli wystawić wszyscy lekarze niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają - zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy, który w środę w pierwszym czytaniu poparła sejmowa Komisja Zdrowia.

Seniorzy odbierają lekarstwa w jednej z aptek. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
Seniorzy odbierają lekarstwa w jednej z aptek. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

To korzystna zmiana dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - którzy będą mogli otrzymać receptę na darmowy lek także, jeśli udadzą się do lekarza prowadzącego prywatną praktykę (który nie ma umowy z NFZ).

Receptę na darmowy lek lekarz będzie mógł wystawić także m.in. w zakresie opieki psychiatrycznej, leczenia uzależnień, leczenia stomatologicznego, opieki paliatywnej i hospicyjnej.

Rządowy projekt poparło 22 posłów; nie było głosów przeciwnych; nikt nie wstrzymał się od głosu.

Obecnie recepty na bezpłatne leki z listy "S" i "Dz", czyli dla seniorów i dzieci, może wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w jednym z trzech zakresów - podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Takie uprawnienia ma też tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz część pielęgniarek.

Więcej

Talia. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk

Szansa na nowy lek odchudzający. Przyspiesza spalanie kalorii i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw recepty na bezpłatne leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne, które przysługują seniorom i dzieciom, będą mogli wystawiać wszyscy lekarze, niezależnie od tego czy mają kontrakt z NFZ oraz pielęgniarki, położne czy felczerzy – w takim zakresie, w jakim mają prawo do wystawiania recept.

Projekt przewiduje także, że farmaceuci w aptekach będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki dostępne w aptece. Obecnie farmaceuta może wystawić receptę na szczepionkę, ale nie jest ona refundowana. Aby skorzystać z refundacji, pacjent musi teraz udać się po receptę do przychodni. (PAP)

kno/ agz/ kp/

Zobacz także

  • Recepta Fot. PAP/Tomasz Gzell

    Recepta na "bezpłatny" lek także w prywatnym gabinecie. Wchodzą nowe przepisy

  • Leki (zdjęcie ilustracyjne). Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Rząd przyjął projekt zmian w wystawianiu recept na bezpłatne leki

  • Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia co zrobić, aby otrzymać bezpłatne leki. Fot. freepik.com (zdjęcie ilustracyjne)

    Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+. Na co trzeba zwrócić uwagę na recepcie

  • Seniorzy podczas kupowania leków Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    Kiedy dokładna lista bezpłatnych leków? Minister zdrowia podaje termin

Serwisy ogólnodostępne PAP