O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Recepta na "bezpłatny" lek także w prywatnym gabinecie. Wchodzą nowe przepisy

Dzieci i seniorzy mogą dostać receptę na bezpłatny lek niezależnie od tego, czy lekarz ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy nie, czyli także w prywatnym gabinecie. 14 lutego weszły w życie przepisy, które znoszą ograniczenia w dostępie do nieodpłatnych leków.

Recepta Fot. PAP/Tomasz Gzell
Recepta Fot. PAP/Tomasz Gzell

Więcej

Seniorzy odbierają lekarstwa w jednej z aptek. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Bezpłatne leki dla dzieci i seniorów. Będą zmiany w wystawianiu recept przez lekarzy?

W piątek weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Zakłada, że recepty na bezpłatne leki dla pacjentów - dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia - mogą wystawić wszyscy lekarze, niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają, czyli także w ramach prywatnej praktyki.

Roczny koszt rozszerzenia uprawnień do wystawiania recept na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów resort zdrowia oszacował na około 415 mln zł.

Dotąd recepty na bezpłatne leki dla seniorów i dzieci mógł wystawiać jedynie lekarz, który zawarł umowę z NFZ w jednym z trzech zakresów - podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej lub leczeniu szpitalnym. Takie uprawnienia ma też tzw. lekarz emeryt, który wystawia receptę dla siebie albo swoich najbliższych oraz część pielęgniarek.

Od 1 września 2023 r. dzieci i seniorzy mogą otrzymać bezpłatnie lek, który znajduje się w wykazie ministra zdrowia. Warunkiem do otrzymania leku nieodpłatnie jest także zdiagnozowane u pacjenta schorzenie, które znajduje się w wykazie dla danego leku. (PAP)

kno/ jann/ know/

Zobacz także

  • Siedziba Ministerstwa Zdrowia Warszawie. Fot. PAP/Albert Zawada

    Zmiany przy wystawianiu leków opioidowych. Koniec z dostępnością w receptomatach

  • Apteka Fot. PAP/Andrzej Rybczyński

    Przez miesiąc wypisano 10 mln recept w ramach programu "Bezpłatne leki"

  • Adam Niedzielski, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
    Specjalnie dla PAP

    Adam Niedzielski: w najbardziej popularnych receptomatach średnia miesięczna liczba recept na lekarza spadła z 12 do 4 tysięcy

  • Recepta, Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    RPO: limity na wystawianie e-recept mogą ograniczać prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych

Serwisy ogólnodostępne PAP