O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Biały Dom: zlikwidowaliśmy kierownictwo jemeńskich rebeliantów Huti

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz powiedział w niedzielę, że podczas tygodniowej ofensywy przeciwko jemeńskim rebeliantom Huti siły amerykańskie zlikwidowały kluczowych przywódców tej terrorystycznej grupy. W niedzielę Izrael poinformował o kolejnym ataku rakietowym Huti.

Biały Dom. Fot. EPA/SHAWN THEW
Biały Dom. Fot. EPA/SHAWN THEW

"Uderzyliśmy w ich kwaterę główną, w ośrodki łączności, w fabryki broni, a nawet w niektóre zakłady produkujące drony" - wyliczył Waltz na antenie telewizji CBS. Nie podał nazwisk zlikwidowanych przywódców grupy, ale zaznaczył, że wśród nich był główny specjalista ds. broni rakietowej.

Nowa ofensywa przeciwko Huti

Prezydent USA Donald Trump ogłosił rozpoczęcie nowej ofensywy przeciwko Huti w nocy z 15 na 16 marca. Według wspieranych przez Iran rebeliantów w fali nalotów tego dnia zginęło ponad 50 osób, w tym cywile.

Największa operacja militarna USA na Bliskim Wschodzie

Więcej

Rebelianci ruchu Huti Fot. PAP/EPA/YAHYA ARHAB

Huti grożą odwetem za amerykańskie ataki. Rakieta rebeliantów uderzyła w egipski Synaj

To największa operacja militarna USA na Bliskim Wschodzie od czasu ponownego objęcia przez Trumpa urzędu prezydenta w styczniu, ale władze amerykańskie ujawniają mało szczegółów na jej temat. Kontrolowane przez Huti media informowały w zeszłym tygodniu o kolejnych amerykańskich nalotach na Jemen.

Huti atakują statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej

USA podkreślają, że bombardując pozycje Huti walczą z terroryzmem i chronią wolność żeglugi. Huti od wybuchu wojny w Strefie Gazy atakują statki na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej, deklarując, że wspierają w ten sposób Hamas. Jemeńska grupa zapowiedziała kolejne uderzenia po tym, gdy Izrael rozpoczął blokadę Strefy Gazy, a później przerwał rozejm i powrócił do walk.

Rebelianci wznowili też bezpośrednie ataki na Izrael. Obrona powietrzna tego państwa przechwyciła w ostatnich dniach kilka pocisków rakietowych odpalonych z Jemenu i wymierzonych w środkową część Izraela. Ostatni z nich został zestrzelony w niedzielę rano.

Grupa uznawana jest przez Zachód za organizację terrorystyczną

Huti są jedną ze stron trwającej od 2014 r. wojny domowej w Jemenie i kontrolują dużą cześć tego państwa, w tym wybrzeże Morza Czerwonego. Grupa uznawana jest przez Zachód za organizację terrorystyczną.

Ponad 100 ataków Huti na statki poważnie zakłóciło transport przez Morze Czerwone - czyli jeden z najważniejszych morskich szlaków handlowych świata.

USA, Izrael i ich sojusznicy prowadzili wcześniej ataki odwetowe na Huti. Za czasów prezydentury Joe Bidena amerykańskie naloty miały charakter punktowych uderzeń w ramach odwetu za konkretne ataki. Trump ogłosił zerwanie z tym podejściem i rozpoczęcie szeroko zakrojonych uderzeń w infrastrukturę Huti.

Jerzy Adamiak (PAP)

adj/ ap/gn/

Tematy

Zobacz także

  • Amazon, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

    Ważą się losy TikToka. Amazon złożył ofertę kupna chińskiej aplikacji

  • Biały Dom (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SHAWN THEW

    Rosja i Ukraina doszły do porozumienia w sprawie działań na Morzu Czarnym. Biały Dom podał szczegóły

  • Wołodymyr Zełenski, fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski o kłótni z Trumpem w Białym Domu: broniłem godności Ukrainy

  • Biały Dom (zdjęcie ilustracyjne). Fot. EPA/SHAWN THEW

    Rozmowa Trumpa z Zełenskim. Biały Dom podał szczegóły

Serwisy ogólnodostępne PAP