O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Bild": na terenie berlińskich szkół wzrasta poziom nienawiści wobec Izraela

Berlińscy pracownicy oświaty obawiają się o swoje bezpieczeństwo w pracy po tym, gdy na boisku gimnazjum w Neukoelln 15-letni uczeń skopał i przewrócił na ziemię 61-letniego nauczyciela; konflikt dotyczył palestyńskiej flagi – powiadomił w piątek portal dziennika "Bild".

Propalestyńska manifestacja w Berlinie, fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER
Propalestyńska manifestacja w Berlinie, fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER

Neukoelln, Kreuzberg, Mitte, Spandau, Schoeneberg – szkoły w tych pięciu dzielnicach Berlina oczekują na przysłanie pracowników ochrony. Ochroniarze są już obecni w gimnazjum przy Sonnenallee w Neukoelln, gdzie w ostatnich dniach dochodziło do największych zamieszek na tle antyizraelskim. W tej szkole wybuchł spór dotyczący palestyńskiej flagi. Uczeń w wieku około 15 lat zaatakował fizycznie nauczyciela, brutalnie go kopiąc i przewracając.

Jak przyznała berlińska senator ds. edukacji Katharina Guenther-Wuensch (CDU), sytuacja w szkołach w stolicy jest "niezwykle napięta".

"Od dyrektorów i pedagogów ze szkół otrzymujemy przygnębiające e-maile. Jest w nich mowa o różnych incydentach - poczynając od malowania haseł, nawoływań i okrzyków, a kończąc na konkretnych groźbach ze strony uczniów i ich rodziców wobec pedagogów" – wyjaśniła senator.

Z tego powodu nauczyciele coraz częściej udają się na zwolnienia chorobowe – ustalił "Bild". Jak podkreślono, praca jest coraz bardziej stresująca, ponieważ tuż po ataku Hamasu na Izrael w szkołach w dzielnicy Kreuzberg pojawiły się dwie informacje o bombach, a obiekty trzeba było ewakuować.

Guenther-Wuensch poinformowała, że dużym problemem dla szkół stały się osoby z zewnątrz. "Czasami takie osoby, nie związane ze szkołą, próbują dostać się do budynków lub oczekują przy wyjściu, aby agitować bezpośrednio uczniów czy rozdawać im ulotki" – powiadomiła senator.

Do tej pory w berlińskich dzielnicach Pankow, Treptow-Koepenick i Lichtenberg było spokojnie – zauważył "Bild". (PAP)

 

sma/

Zobacz także

  • Muzułmanie modlący się w czasie ramadanu Fot. PAP/EPA/A. HUSSAIN

    Muzułmanie rozpoczęli miesiąc postu - ramadan

  • Donald Trump Fot. PAP/EPA/DAVID MUSE

    Harris wystąpiła z Michelle Obamą. Trump otrzymał poparcie w kluczowym stanie

  • Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, fot. PAP/EPA/NECATI SAVAS

    Prezydent Turcji: Netanjahu będzie powstrzymany tak jak Hitler

  • Ajatollah Chamenei podczas przemówienia Fot. PAP/EPA/IRANIAN SUPREME LEADER OFFICE/HANDOUT

    Tłumy w Teheranie. Ajatollah Chamenei wzywa muzułmanów do jedności przeciw Izraelowi

Serwisy ogólnodostępne PAP