"Większość zwiedzajacych Łazienki słusznie kojarzy je z ostatnim królem Polski Stanisławem Augustem, jednak ich historia zaczęła się już 100 lat wcześniej. Zanim powstał pałac Na Wyspie, były tam łaźnie, które zbudował Stanisław Herakliusz Lubomirski. To jedna z najbardziej barwnych i nietuzinkowych postaci swojej epoki. 26 kwietnia obchodzimy 350. rocznicę przekształcenia terenów łowieckich w miejsce poświęcone odpoczynkowi i sztuce" - powiedziała PAP rzeczniczka stołecznego Muzeum Łazienki Królewskie Agata Zawora.
"Tego dnia odbędzie się wernisaż wystawy "Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego". Wśród pamiątek po Lubomirskim znajdą się srebra oraz przedmioty wydobyte z krypty. W pałacu Na Wyspie zajrzymy do pomieszczenia, które po raz pierwszy udostępnimy zwiedzającym" - wyjaśniła.
"Ekspozycję w Podchorążówce rozpocznie opowieść o dziejach Ujazdowa w czasach Lubomirskiego. Zobaczymy tu m.in. zachowane projekty barokowej Łaźni, a także innych niezwykłych budowli, które ufundował Lubomirski. W dalszych częściach przyjrzymy się barwnemu życiu bohatera wystawy. Wiele eksponatów będzie prezentowanych po raz pierwszy. Wśród nich znajdą się srebrne przedmioty – oznaki wysokiego statusu społecznego, portrety marszałka i jego bliskich, rysunki i starodruki, a nawet sentymentalny przedmiot wydobyty z krypty osoby bliskiej Lubomirskiemu" - informują organizatorzy wystawy.
Kuratorzy dr Kamil Frejlich i dr Piotr Skowroński zgromadzili liczne pamiątki po Lubomirskim. Eksponaty pochodzą ze zbiorów kilkunastu polskich instytucji kultury oraz z Archiwum Państwowego w Dreźnie, Muzeum Narodowego w Sztokholmie, Biblioteki Narodowej Francji w Paryżu.
"W pałacu Na Wyspie wyznaczyliśmy szlak zwiedzania. Pokażemy, gdzie stały wanny, w których marszałek zażywał kąpieli" - zdradza Zawora.
Wystawę uzupełnią lekcje muzealne, warsztaty artystyczne i filozoficzne, pokazy teatru kamishibai, spacery po ogrodach, spotkania literackie oraz oprowadzania.
Stanisław Herakliusz Lubomirski (1642-1702) był marszałkiem wielkim koronnym i drugą po królu najważniejszą osobą w Rzeczypospolitej.
Był poetą, mecenasem sztuk, inicjatorem budowy wielu obiektów architektonicznych. Do dziś prócz pozostałości Łaźni przetrwał, choć w zmienionej formie, usytuowany w Łazienkach Ermitaż oraz kościół Bernardynów na Czerniakowie.
Wystawa potrwa do 1 września 2024 r. Nakładem Wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie ukaże się katalog wystawy w języku polskim oraz angielskim.(PAP)
autor: Maciej Replewicz
nl/