Jak zauważyła gazeta, według danych Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych (stan na styczeń 2023 roku) w Polsce zarejestrowanych było 315 670 pielęgniarek.
"Według prognoz do 2030 roku aż 65 proc. obecnie zatrudnionych pielęgniarek będzie w wieku uprawniającym do świadczeń emerytalnych" - zaznacza "GW".
Jednym z pomysłów przyciągnięcia chętnych jest wzrost pensji. Gazeta przywołała dane Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, z których wynika, że pielęgniarki z licencjatem (ale bez specjalizacji) albo ze średnim wykształceniem (po liceach medycznych bez specjalizacji) zarabiają średnio 8723 zł.
Natomiast te z wykształceniem na poziomie magisterskim (bez specjalizacji) albo te, które mają wykształcenie średnie i specjalizację zarabiają średnio 9209 zł. "Jeśli skończyły studia magisterskie, a w dodatku zrobiły specjalizację to średnio zarabiają 12 241 zł" - dodała gazeta.
"Biorąc pod uwagę przyszłe zarobki, inwestycja w edukację pielęgniarską wydaje się być co najmniej opłacalną decyzją. I myśli tak coraz więcej osób" - czytamy. (PAP)
ak/ ktl/ know/