O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Chomikowi europejskiemu grozi wyginięcie

Chomik europejski, jedyny krytycznie zagrożony gatunek ssaka w Polsce, może wyginąć w ciągu najbliższych 25 lat na całym euroazjatyckim obszarze występowania – przestrzegają naukowcy. W sobotę przypada Światowy Dzień Chomika.

Chomik europejski. Fot. PAP/EPA/UWE ANSPACH
Chomik europejski. Fot. PAP/EPA/UWE ANSPACH

Prof. UAM dr hab. Joanna Ziomek z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu poinformowała, że obszar występowania chomika europejskiego w Polsce zmniejszył się aż o 75 proc. w stosunku do lat 80 XX wieku.

„Wszelkie badania pokazują, że jeśli nie podejmiemy działań ochronnych dotyczących tego gatunku, to między rokiem 2038 a 2050 wyginie on na całym euroazjatyckim obszarze występowania” – powiedziała.

Więcej

Fot. Adobe Stock

Towarzyszące człowiekowi psy mają negatywny wpływ na dzikie zwierzęta i ekosystemy

Wcześniej chomiki ginęły zabijane przez ludzi, bo jest to gatunek, który żyje na polach uprawnych. Obecnie problemem jest dieta na jaką skazane są te zwierzątka.

„Na polach uprawnych są tylko zboża, to powoduje obniżenie potencjału rozrodczego chomików europejskich. Ekosystem powinien być bardziej bogaty. Potrzebne są takie rośliny, z których chomik może brać białko; dzikie rośliny, z których może czerpać witaminy i minerały. Dopiero różnorodna dieta wpływa dobrze na kondycję, co oczywiście wiąże się również z kondycją płciową” – powiedziała naukowczyni.

Prof. Ziomek wyjaśniła, że chomik traktowany jest jako wskaźnik kondycji naszych ekosystemów; jego zanik świadczy o szerszym kryzysie, który dotyka także inne gatunki związane z krajobrazem rolniczym.

Więcej

Wilk. Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)

Naukowcy stworzyli wilki o cechach gatunku wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu

"Jest on gatunkiem parasolowym, co oznacza, że ochrona chomika europejskiego i jego siedliska będzie również ochroną innych gatunków, zarówno roślin, jak i zwierząt żyjących w danym środowisku” – podała.

Według naukowców chomikom europejskim można pomóc poprzez edukowanie, mówienie o gatunku i jego sytuacji, ale również pokazywanie, jaka jest jego cenna rola w sieci życia.

Na terenach, gdzie on występuje, na przykład na Wyżynie Lubelskiej postawiono znaki drogowe: Uwaga na chomika. Sprzymierzeńcami chomików europejskich są pasjonaci: naukowcy, organizacje pozarządowe, osoby prywatne zaangażowane w propagowanie wiedzy o zagrożonym gatunku, promowanie go oraz w jego badanie.(PAP)

rpo/ aszw/ ał/

Zobacz także

  • Pestycydy często zabijają pożyteczne bezkręgowce, takie jak pszczoły czy muchy, które są zapylaczami	Fot. PAP/Lech Muszyński

    W Australii w szybkim tempie wymierają gatunki zwierząt

  • Fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA

    Pingwiny afrykańskie zagrożone wyginięciem [WIDEO]

  • Serwal sawannowy. Fot. Krajowa Administracja Skarbowa

    Usiłowała przewieźć przez granicę żywego serwala sawannowego [NASZE WIDEO]

  • Irbis śnieżny (zdjęcie ilustracyjne) Fot. PAP/Jacek Bednarczyk

    W stołecznym zoo urodził się irbis śnieżny. Gatunek narażony na wyginięcie

Serwisy ogólnodostępne PAP