"Cieszę się, jeżeli PiS inspiruje się moimi propozycjami". Trzaskowski o projekcie zmian w 800 plus
Bardzo cieszę się, jeżeli politycy PiS inspirują się mną i moimi propozycjami; to pokazuje, że czasami mają odrobinę zdrowego rozsądku – tak Rafał Trzaskowski skomentował we wtorek ruch polityków PiS, którzy złożyli w Sejmie projekt nowelizacji programu 800 plus.

Kandydat KO na prezydenta w piątek podczas spotkania w Puńsku w woj. podlaskim powiedział, że świadczenia takie jak 800 plus powinny należeć się Ukraińcom tylko wtedy, gdy "będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki".
W odpowiedzi na tę propozycję, w poniedziałek szef klubu PiS Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej przekazał, że PiS mówi „sprawdzam” i złożyło w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy, który ogranicza program 800 plus do tych rodzin ukraińskich, które pracują w Polsce i w niej płacą podatki.
„Ja bardzo cieszę się, jeżeli politycy PiS inspirują się mną i moimi propozycjami, to dobrze, bo to pokazuje, że czasami mają odrobinę zdrowego rozsądku. Wszyscy się powinniśmy z tego cieszyć w tym podzielonym świecie, że ktoś kopiuje nasze czy moje pomysły” – skomentował Trzaskowski na konferencji prasowej w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie) działania PiS w sprawie programu 800 plus.
Zaznaczył, że jego pogląd co do potrzeby zmiany zasad wypłaty świadczenia 800 plus Ukraińcom, to nie kwestia zmiany zdania, a zmiany rzeczywistości.
„Dziś jesteśmy trzy lata po rozpoczętej wojnie. Wszyscy wiemy, że pokazaliśmy olbrzymią solidarność w momencie, kiedy przyjmowaliśmy Ukraińców. I wszyscy się z tym wtedy zgadzali, politycy PiS też, a dziś jest już zupełnie inny czas. I dziś powinniśmy jasno wysłać sygnał na cały świat, że jeśli chodzi o pracę, jeżeli chodzi o tych, którzy ciężko pracują, mieszkają w Polsce, ci mają prawo do 800 plus, a ci którzy nie pracują, takiego prawa nie mają. To jest po prostu zdrowy rozsądek” – ocenił Trzaskowski.
"Rodzina 800 plus". Komu przysługuje?
Obecnie świadczenie „Rodzina 800 plus" przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów.
Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa świadczenie przysługuje także rodzicom ukraińskich dzieci przebywających w Polsce.
Prawo i Sprawiedliwość w maju 2024 r. podczas prac nad projektem nowelizacji tzw. ustawy pomocowej złożyło poprawkę uzależniającą uzyskanie świadczenia 800 plus od złożenia wniosku o wydanie karty pobytu. Błaszczak w poniedziałek podkreślił, że politycy KO zagłosowali wtedy przeciw tej poprawce. (PAP)
ing/ itm/ mar/