O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Co dalej z Marine Le Pen? Liderka francuskiej skrajnej prawicy złożyła apelację [WIDEO]

Liderka francuskiej skrajnej prawicy Marine Le Pen złożyła we wtorek apelację od wyroku sądowego, który przewiduje m.in. pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne, czyli startu w wyborach. Poinformowała o tym deputowana z partii Le Pen, Laure Lavalette.

Możliwość rozpatrzenia apelacji przed wyborami prezydenckimi w 2027 roku, w których Le Pen chce startować uważa się za technicznie możliwą, lecz trudną.

Więcej

Francois Bayrou. Fot. PAP/EPA/TERESA SUAREZ

Premier Francji o wyroku dla Le Pen: rząd nie ma prawa krytykować decyzji sędziów

Ocenia się, że proces w sądzie wyższej instancji może odbyć się najwcześniej za rok, czyli wiosną 2026 roku. Wyrok zapadłby po kolejnych kilku miesiącach - jak szacuje AFP - nie wcześniej jednak niż jesienią 2026 r.

AFP podaje przy tym, że w porównywalnych sprawach w ostatnich latach sąd wyższej instancji w Paryżu rozpatrywał sprawę nawet po dwóch latach.

Gdyby nawet stało się to po roku, to werdykt sądu wyższej instancji w sprawie Le Pen byłby znany na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi, w których Le Pen chce kandydować. Odbędą się one wiosną 2027 roku.

Przygotowanie kandydatury i kampanii ocenia się jako trudne w tych warunkach. Wciąż pozostaje też pytanie, czy sąd wyższej instancji uchyli wyrok wydany przez sąd niższej instancji, w tym zakaz startu w wyborach.

Więcej

Marine Le Pen. Fot. EPA/STEPHANE DE SAKUTIN / POOL

Hiszpańska prasa o wyroku w sprawie Le Pen: polityczne trzęsienie ziemi we Francji

W razie niepowodzenia Le Pen ma jeszcze możliwość odwołania się do Sądu Kasacyjnego, odpowiednika Sądu Najwyższego. Jeśli orzeknie on, że wyrok został wydany niezgodnie z prawem, sprawa jest odsyłana do ponownego rozpatrzenia, już w innym sądzie apelacyjnym. Po wyczerpaniu drogi prawnej we Francji możliwe jest zwrócenie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Pięcioletni zakaz ubiegania się o funkcje publiczne oznacza, że w razie rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych Le Pen nie mogłaby się ubiegać o mandat deputowanej. Natomiast formalnie nie ma przeszkód, by w razie wygranej jej Zjednoczenia Narodowego w wyborach parlamentarnych stanęła na czele rządu; premiera powołuje we Francji prezydent.

We Francji prezydent ma możliwość ułaskawienia osoby skazanej, jednak następuje to po wyczerpaniu drogi sądowej.

Z Paryża Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/ mar/
 

Zobacz także

  • Demonstracja w Paryżu. Fot. PAP/EPA/SADAK SOUICI

    Dwie demonstracje w Paryżu. Jedna w obronie Le Pen, druga przeciwko skrajnej prawicy

  • Marine Le Pen. Fot. EPA/TERESA SUAREZ

    W niedzielę w Paryżu trzy demonstracje. W tle - wyrok dla Le Pen

  • Marine Le Pen. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

    Francuzi wypowiedzieli się w sprawie Le Pen. Ilu z nich chce jej startu w wyborach?

  • Donald Trump i Marine Le Pen. Fot. PAP/EPA/FRANCIS CHUNG / EPA/POOL/THOMAS SAMSON / POOL MAXPPP OUT

    Trump zabiera głos ws. wyroku dla Le Pen. "Polowanie na czarownicę"

Serwisy ogólnodostępne PAP