O zawiadomieniach Siemoniak poinformował na platformie X.
W wyniku przeprowadzonych w 2024 roku audytów służby specjalne skierowały do prokuratury 24 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw w działalności służb w latach 2016-2023: CBA - 9 zawiadomień, ABW - 3 (dodatkowo przekazano materiały do 2 toczących się śledztw), AW - 5…
— Tomasz Siemoniak (@TomaszSiemoniak) December 9, 2024
"W wyniku przeprowadzonych w 2024 r. audytów służby specjalne skierowały do prokuratury 24 zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstw w działalności służb w latach 2016-2023: CBA – 9 zawiadomień, ABW – 3 (dodatkowo przekazano materiały do 2 toczących się śledztw), AW – 5 i SKW– 7. Z wynikami audytów zostało zapoznane Kolegium ds. Służb Specjalnych i Sejmowa Komisja Służb Specjalnych" – napisał.
W sierpniu minister koordynator służb specjalnych informował o kilkunastu wnioskach do prokuratury i kolejnych kilkunastu w przygotowaniu.
Projekt o likwidacji CBA
Podczas wtorkowego posiedzenia rząd ma się zająć projektem ustawy likwidującej Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wnioskodawcą projektu ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji CBA jest minister koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Tomasz Siemoniak.
Likwidację CBA partie tworzące obecny rząd zapisały w umowie koalicyjnej.
Zgodnie z przygotowywaną ustawą część zadań CBA przejmie pion antykorupcyjny w policji – powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, będzie też dla tych celów wzmocniona Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a badanie oświadczeń majątkowych przejmie Krajowa Administracja Skarbowa. (PAP)
mchom/ joz/ mar/