Coraz więcej ukraińskich uchodźców chce zostać na stałe zagranicą. Najnowszy sondaż

2024-07-04 15:19 aktualizacja: 2024-07-04, 17:30
Ukraińcy w Berlinie, fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Ukraińcy w Berlinie, fot. PAP/EPA/FILIP SINGER
Ponad dwa lata po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę coraz więcej ukraińskich uchodźców planuje zostać na stałe w Niemczech – wynika z najnowszego badania „Voice of Ukraine”. Ukraińcy mieszkający w RFN rzadziej deklarują chęć powrotu do ojczyzny niż ich rodacy przebywający obecnie w Polsce.

W 2022 roku, kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę na pełną skalę, 58 proc. ukraińskich uchodźców mieszkających w Niemczech deklarowało chęć powrotu do swojego kraju. Z kolei w 2024 roku liczba ta spadła do 38 proc. – przekazał cytowany przez niemiecki dziennik „Die Welt” dyrektor Centrum Międzynarodowych Porównań Instytucjonalnych i Badań nad Migracją ifo Panu Poutvaara, zaangażowany w międzynarodowe badanie „Voice of Ukraine”.

W badaniu biorą udział cyklicznie ukraińscy uchodźcy mieszkający w kilku krajach UE. Najnowsze dane pochodzą z lutego 2024 r. i nie zostały jeszcze oficjalnie opublikowane. Poutvaara przekazał, że w ankiecie z 2024 r. wzrósł odsetek osób, które chcą osiedlić się poza Ukrainą. W 2022 roku deklarowało taki zamiar tylko 10 proc. ukraińskich uchodźców; w 2024 r. liczba ta wyniosła 26 proc.

Według dyrektora Centrum w najnowszym badaniu „Voice of Ukraine” uderzające są różnice w wypowiedziach Ukraińców mieszkających w Niemczech oraz pozostałych krajach UE, np. w Polsce. Tam – podkreśla Poutvaara zamiar powrotu na Ukrainę był i jest wyższy. W 2022 r. około dwie trzecie respondentów z Polski stwierdziło, że chciałoby wrócić na Ukrainę. W lutym 2024 r. liczba ta wyniosła 44 proc. – przekazał dyrektor.

Jego zdaniem Ukraińcy, którzy chcą mieszkać na stałe poza swoją ojczyzną wybierają raczej kraje Europy Zachodniej ze względu na wyższe pensje i świadczenia socjalne. „Już wcześniejsze badania wykazały, że Ukraińcy doceniają wsparcie finansowe, jakie otrzymują w Niemczech. Około 84 proc. z nich było zadowolonych ze wsparcia w Niemczech. W Polsce odsetek ten wyniósł tylko 54 proc.” – czytamy w „Die Welt”.

Dziennik zauważa jednak, że do tej pory włączanie się Ukraińców w niemiecki rynek pracy przebiega powoli. W kwietniu 2024 roku 192 tys. z 862 tys. Ukraińców w wieku produkcyjnym miało zatrudnienie – podała Federalna Agencja Pracy. Obywatele Ukrainy pracowali najczęściej w branży budowlanej, gastronomicznej, ogrodniczej i zarządzaniu obiektami. Około jedna czwarta Ukraińców, zarejestrowana jako bezrobotna, posiadała kwalifikacje akademickie.

Według statystyk Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców ok. 188 tys. Ukraińców ukończyło kursy integracyjne w 2022 i 2023 r. Około 150 tys. zdało natomiast testy językowe na poziomie A2 lub B1, które umożliwiają podstawową komunikację.

 

Z Monachium Iwona Pałczyńska (PAP)

sma/