O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ambasador Ukrainy: po rosyjskiej inwazji Polska dała Ukraińcom poczucie bezpieczeństwa

Podczas spotkania w ambasadzie RP w Berlinie ukraiński ambasador w Niemczech Ołeksij Makejew mówił o pomocy, jakiej Polska udzieliła jego rodakom po rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku. Bycie na polskiej ziemi dawało poczucie bezpieczeństwa tym, którzy uciekli z Ukrainy, powiedział.

Pociąg relacji Odessa-Przemyśl na dworcu kolejowym Przemyśl Główny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Pociąg relacji Odessa-Przemyśl na dworcu kolejowym Przemyśl Główny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Podczas wydarzenia zorganizowanego w poniedziałek, w trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę, ambasador Makejew podkreślił, że jest dla niego "symboliczne", że właśnie tego dnia może być w polskiej ambasadzie w Berlinie.

Przed trzema laty "dla wielu Ukraińców poczucie bycia na polskiej ziemi było poczuciem bezpieczeństwa". Sam widział ukraińskich mężczyzn, którzy przywozili swoje żony i dzieci na polską granicę, całowali je i mówili: "Teraz jesteście bezpieczni, a ja wracam bronić kraju". "Poczucie bezpieczeństwa jest czymś bezcennym" - powiedział ambasador Ukrainy.

24 lutego 2022 roku armia rosyjska dokonała inwazji na Ukrainę. Charge d’affaires ad interim RP w Niemczech Jan Tombiński zwrócił uwagę, że "czasami myślimy, że ta wojna rozpoczęła się dopiero wtedy. Ale wojna rozpoczęła się dużo wcześniej" - w 2014 roku, kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu. Polski dyplomata podkreślił w kontekście wojny Rosji przeciwko Ukrainie: "Zawsze pamiętajmy, kto jest agresorem, a kto ofiarą".

"Z Rosją można negocjować tylko z pozycji siły", a "negocjacje nie mogą być prowadzone ponad głowami Ukraińców i Europejczyków" - powiedział Ołeksij Makejew pytany o rosyjsko-amerykańskie rozmowy w sprawie pokoju w Ukrainie.

Po wczorajszych wyborach w Niemczech Tombiński zauważył, że w kontekście tego, co dzieje się w Europie i wokół Europy, ważne jest, aby tak szybko, jak to możliwe, powstał niemiecki rząd zdolny do skutecznego działania. Rząd, który szybko podejmuje decyzje w kwestiach bezpieczeństwa, gospodarki i sprawach europejskich, a którego decyzje będą następnie wspierane przez niemiecki Bundestag.

Ambasador Makejew również podkreślił, że liczy na szybkie utworzenie nowego niemieckiego rządu, a także na wiodąca rolę Niemiec w Unii Europejskiej i w NATO.

Ukraiński ambasador ma nadzieję, że przyszły niemiecki rząd będzie wywierał większą presję na niemiecką gospodarkę, aby zrezygnowała z interesów z Rosją. Jeśli firmy nadal działają tam po trzech latach rosyjskiej wojny, to pomagają ją finansować poprzez swoje podatki. Dyplomata oczekiwałby sygnału od nowego rządu dla gospodarki: "opuśćcie Rosję!".

Wydarzenie prasowe w polskiej ambasadzie w Berlinie zostało zorganizowane we współpracy z Ewaldem Koenigiem.

 

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ mms/ sma

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

    Rozmowa wysłannika USA z Putinem. Trump zabiera głos

  • Wołodymyr Zełenski, Donald Trump i JD Vance Fot. JIM LO SCALZO / POOL/PAP/EPA

    Czy Ukraina dojdzie do porozumienia z USA? Wiceszef MSZ zabiera głos

  • Żołnierz wojska polskiego Fot. PAP/Piotr Polak

    Biejat o polskich żołnierzach w Ukrainie: To trudna decyzja, do decyzji potrzebny jest plan pokojowy

  • Przechodnie w pobliżu prowizorycznego pomnika poległych ukraińskich żołnierzy i międzynarodowych wolontariuszy na Placu Niepodległości w Kijowie Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

    Ambasadorzy RP i Ukrainy w rocznicę wojny: nic bez Ukrainy o Ukrainie

Serwisy ogólnodostępne PAP