O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ambasadorzy RP i Ukrainy w rocznicę wojny: nic bez Ukrainy o Ukrainie

Ambasador Ukrainy we Włoszech Jarosław Melnyk i kierujący placówką RP ambasador Ryszard Schnepf w tekście opublikowanym w dzienniku "Il Messaggero" w trzecią rocznicę napaści Rosji na Ukrainę napisali, że pokój w tym kraju nie może być narzucony. Nic bez Ukrainy o Ukrainie - podkreślili.

Przechodnie w pobliżu prowizorycznego pomnika poległych ukraińskich żołnierzy i międzynarodowych wolontariuszy na Placu Niepodległości w Kijowie Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Przechodnie w pobliżu prowizorycznego pomnika poległych ukraińskich żołnierzy i międzynarodowych wolontariuszy na Placu Niepodległości w Kijowie Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Wyobraźcie sobie trzyletnie dziecko. Badania wskazują nam, że wiele dzieci dokonuje ważnego skoku w rozwoju po trzecich urodzinach. W tym wieku dziecko potrafi chodzić, biegać, podskakiwać, wspinać się. W wieku trzech lat dziecko potrafi używać kredki, by narysować na przykład domki ze słońcem i roślinami" - napisali ambasadorzy Melnyk i Schnepf, zwracając się do czytelników rzymskiej gazety.

"W wieku trzech lat - podkreślili dyplomaci - wiele ukraińskich dzieci nie zna innego świata niż ten przemocy, bombardowań, rozłąki, bólu i zakazów. Niektóre z nich nie wiedzą, co to jest park zabaw, nie widziały morza. Nie rysują domów ze słońcem i drzewami".

Więcej

Ukraińska flaga obok pomnika na Placu Niepodległości w centrum Kijowa Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO	SERGEY DOLZHENKO

Rocznica rosyjskiej inwazji. Do Kijowa przybyli przewodniczący Komisji i Rady Europejskiej

"Niektóre z nich cierpiały z powodu doznanych ran. Wiele z nich zostało pozbawionych wszelkiego prawa do bezpieczeństwa i opieki medycznej" - zauważyli.

Odnotowali, że na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję rodzicom, nauczycielom i uczniom, którzy odrzucają rosyjski program nauczania, grozi areszt, przemoc i maltretowanie.

"Polityka Rosji wobec ukraińskich dzieci ma cechy umyślnej i zaplanowanej polityki ludobójczej. To nie są mocne słowa użyte, by kogoś przestraszyć. To opis praktyk stosowanych przez Rosję: deportacji, przymusowych adopcji, zakazu używania ojczystego języka, zmiany imion i nazwisk, pozbawiania tożsamości narodowej, indoktrynacji" - podkreślili dyplomaci z Ukrainy i Polski.

Przypomnieli, że każde dziecko ma prawo do tego, by nie było dyskryminowane, by rosło zdrowe i bezpieczne, było słuchane i uznawane.

"Mamy trzy lata wojny przeciwko wolnemu państwu, wojny opisywanej przez propagandę Kremla jako uzasadniona reakcja na zachodni imperializm, zagrażający bezpieczeństwu Rosji. W rzeczywistości jest to wojna kolonialna naszych czasów przeciwko narodowi ukraińskiemu, przeciwko jego dzieciom, przeciwko jego przyszłości" - napisali ambasadorzy.

Ich zdaniem "dziś, gdy świat znajduje się w jednym z najbardziej krytycznych momentów geopolitycznych turbulencji i gdy tworzą się coraz wyraźniej autokratyczne koalicje państw, zamierzających zmienić porządek światowy, Europa musi naprawdę zacząć zajmować się własnym bezpieczeństwem".

W tekście przypomniano motto polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej: "Bezpieczeństwo, Europo!".

Artykuł w "Il Messaggero" ambasadorzy kończą słowami: "Wiemy, że pokój musi być sprawiedliwy i trwały. Musi szanować suwerenność, niepodległość, integralność terytorialną Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach".

"Wiemy, że samo zawieszenie broni nie wystarczy. Nie możemy pozwolić na to, aby za parę lat doprowadziło do konfliktu w Europie" - dodali.

Pokój "nie może być narzucony; nic bez Ukrainy o Ukrainie, żadnej decyzji w sprawie Europy bez Europy" - oświadczyli dyplomaci. (PAP)

sw/ akl/ know/

Zobacz także

  • Donald Trump. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL

    Rozmowa wysłannika USA z Putinem. Trump zabiera głos

  • Wołodymyr Zełenski, Donald Trump i JD Vance Fot. JIM LO SCALZO / POOL/PAP/EPA

    Czy Ukraina dojdzie do porozumienia z USA? Wiceszef MSZ zabiera głos

  • Żołnierz wojska polskiego Fot. PAP/Piotr Polak

    Biejat o polskich żołnierzach w Ukrainie: To trudna decyzja, do decyzji potrzebny jest plan pokojowy

  • Pociąg relacji Odessa-Przemyśl na dworcu kolejowym Przemyśl Główny. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Ambasador Ukrainy: po rosyjskiej inwazji Polska dała Ukraińcom poczucie bezpieczeństwa

Serwisy ogólnodostępne PAP