O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Biejat o polskich żołnierzach w Ukrainie: To trudna decyzja, do decyzji potrzebny jest plan pokojowy

Dla krajów przyfrontowych wysłanie żołnierzy do Ukrainy jest trudną decyzją; do decyzji potrzebny jest plan pokojowy - mówiła we wtorek wicemarszałkini Senatu i kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat o możliwości wysłania polskich wojsk do Ukrainy.

Żołnierz wojska polskiego Fot. PAP/Piotr Polak
Żołnierz wojska polskiego Fot. PAP/Piotr Polak

W ubiegłym tygodniu premier Donald Tusk podkreślił, że "nie przewidujemy wysłania polskich żołnierzy na teren Ukrainy". "Natomiast będziemy wspierali, także jeżeli chodzi o logistykę i o wsparcie polityczne, państwa, które ewentualnie będą chciały takich gwarancji w przyszłości udzielić" - mówił premier. Szef rządu odpowiedział na pytania, czy Polska będzie zaangażowana wojskowo w pilnowanie pokoju w Ukrainie już po zakończeniu działań zbrojnych z Rosją.

Więcej

Wicemarszałek Senatu, kandydatka Lewicy na urząd prezydenta RP Magdalena Biejat. Fot. PAP/Albert Zawada

Biejat: nie czekajmy na zaproszenie do stołu, postawmy swój i pracujmy z Ukrainą

Podczas konferencji prasowej w Senacie Biejat została zapytana, czy zgadza się ze stanowiskiem premiera. "Dla krajów przyfrontowych i ze wschodniej flanki NATO jest to trudna decyzja" - odpowiedziała. Jak zaznaczyła, "dziś ciężko jest powiedzieć coś w jedną czy drugą stronę", ponieważ w kwestii pokoju w Ukrainie nic nie zostało jeszcze postanowione.

"Najpierw powinniśmy ustalić plan pokojowy, a następnie podejmować decyzje. Dopiero jak będzie plan pokojowy, będziemy mogli decydować, czy wysyłamy żołnierzy i w jakim charakterze" - przekazała Biejat. Dodała również, że powinniśmy oczekiwać zaangażowania sojuszników z całej Unii Europejskiej we wsparcie Ukrainy i Polski już po zakończeniu wojny.

Biejat została zapytana również o poniedziałkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, po którym premier Tusk poinformował na platformie X, że przedstawił tam ramy narodowego konsensusu w sprawie Ukrainy. Według premiera, potrzebę politycznej jedności Polaków wobec zagrożenia ze wschodu rozumieli uczestnicy posiedzenia Rady z wyjątkiem szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka. Błaszczak zarzucił natomiast rządowi, że w kwestii bezpieczeństwa "nie ma planu, nie ma strategii i jest jak dzieci we mgle".

"Dobrze by było, gdyby wszyscy panowie porzucili zajmowanie się swoim własnym ego i zajęli się tym, co jest dzisiaj ważne. To nie jest czas na pajacowanie i przerzucanie się oskarżeniami, to jest czas na działanie dla naszego wspólnego dobra" - oceniła wicemarszałkini Sejmu.

Jak przyznała, wierzy że politycy PiS, jak i Konfederacji będą w stanie podjąć dialog z obecnym rządem, jednak muszą "przestać powtarzać propagandę Rosji i prezydenta USA Donalda Trumpa" ws. pokoju w Ukrainie. (PAP)

mk/ par/ sma

Zobacz także

  • Prezydent Litwy Gitanas Nauseda, akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Fot. Facebook/Dovilė Šakalienė

    Polscy żołnierze już na Litwie. Szef MON o szczegółach misji Herkules [WIDEO]

  • Prace przy wydobyciu wozu zaginionych żołnierzy, fot. X/@LTU_Army

    Zaginięcie amerykańskich żołnierzy. Szef MON: polscy żołnierze ruszają na Litwę na pomoc w poszukiwaniach

  • Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w podrzeszowskiej Jasionce, fot. PAP/Darek Delmanowicz

    Szef MON odwiedził polskich i norweskich żołnierzy w Jasionce [NASZE WIDEO]

  • Szkolenie obserwatorów ognia Fot. PAP/Tytus Żmijewski

    Polskie wojsko z misją pokojową na Ukrainie? Ankietowani odpowiedzieli

Serwisy ogólnodostępne PAP