O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Człowiek z depresją w pracy. Jakie czynniki wpływają na większe ryzyko zachorowania?

Praca powyżej 40 godzin tygodniowo, brak stabilności zatrudnienia, zaburzona równowaga życia zawodowego i rodzinnego - to czynniki przekładające się na wyższe ryzyko zachorowania na depresję - podaje "Gazeta Wyborcza".

Smutna kobieta. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk
Smutna kobieta. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Jacek Turczyk

W 2023 r. liczba dni, którą Polacy spędzili na L4 z powodu epizodów depresyjnych wzrosła o 7,9 proc. w porównaniu do roku 2022 - informuje dziennik.

Dodaje, że L4 wystawione ze względu na zaburzenia psychiczne stanowiły 6,4 proc. wszystkich wystawionych zwolnień. "To wszystko kosztowało gospodarkę 2,8 mld zł" - czytamy w "GW".

W związku z tym Centralny Instytut Ochrony Pracy wydał wytyczne dla pracodawców, które sprzyjają utrzymaniu psychicznego dobrostanu pracowników. CIOP sugeruje, że nie należy dopuszczać do sytuacji, w której pracownik nie ma czasu, by skończyć wszystkie swoje zadania; nie powinien też wykonywać ich pod dużą presją czasu. Obciążenie zadaniami powinno być równomierne. Pracodawca powinien też dbać, by płace były adekwatne do wysiłku pracowników.

Wytyczne dotyczą również równowagi pomiędzy życiem rodzinnym a zawodowym. Podkreślono potrzebę szanowania czasu wolnego pracownika i umożliwienia mu opieki nad rodziną. (PAP)

iżu/ jpn/kgr/

Zobacz także

  • Sala obrad Folketingu - duńskiego parlamentu Fot. PAP/EPA/RITZAU SCANPIX/Liselotte Sabroe

    Pomoc psychologiczna dla posłów, którzy przegrali? Szef duńskiego parlamentu forsuje pomysł

  • Zdaniem specjalistki nawet częściowa zmiana stylu życia może wpłynąć na kilka czynników ryzyka naszego zdrowia. Fot. PAP/Adam Ciereszko

    Te czynniki zwiększają ryzyko demencji, udaru mózgu i depresji

  • Instrument. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Muzykoterapia może łagodzić objawy depresyjne u osób z demencją

  • Depresja, zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski
    Specjalnie dla PAP

    Psychiatra: depresję maskowaną nie zawsze właściwie rozpoznajemy

Serwisy ogólnodostępne PAP