Czy Rada Polityki Pieniężnej zmieni stopy procentowe? Ekonomista odpowiada

2024-04-03 07:15 aktualizacja: 2024-04-03, 11:58
Banknoty, fot. PAP/Marcin Bielecki
Banknoty, fot. PAP/Marcin Bielecki
Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieni stóp procentowych – uważa ekonomista banku ING BSK Adam Antoniak. Dodał, że RPP nadal obawia się o możliwy wzrost inflacji po podwyżce VAT na żywność i po uwolnieniu cen energii.

W środę rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Na kwietniowym posiedzeniu nic się nie zdarzy, stopy procentowe pozostaną bez zmian. Inflacja wprawdzie jest niska, poniżej celu NBP, jednak wiadomo, że jest to przejściowe i że nie można mówić o osiągnięciu celu inflacyjnego w sposób trwały” – powiedział PAP ekonomista ING BSK Adam Antoniak.

W marcu – według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego – inflacja wyniosła 1,9 proc. Cel inflacyjny NBP wynosi 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

Myślę, że RPP obawia się o możliwy wzrost inflacji w II połowie roku. Sądzę, że na konferencji po posiedzeniu Rady prezes NBP Adam Glapiński będzie mówił o niepewności dotyczącej przebiegu ścieżki inflacyjnej i o ryzyku wzrostu inflacji, wynikającym z podniesienia VAT na żywność oraz ze wzrostu cen energii w II połowie roku” – powiedział ekonomista ING BSK.

Od 1 kwietnia br. została przywrócona 5-proc. stawka VAT na produkty żywnościowe. Wcześniej obowiązywała stawka 0 proc. Z kolei do końca czerwca ceny energii elektrycznej, ciepła i gazu pozostają zamrożone w ramach tarcz antyinflacyjnych, wprowadzonych w 2022 r. Z zapowiedzi resortu klimatu wynika, że ceny zostaną co najmniej częściowo uwolnione.

Żeby doszło do obniżek stóp procentowych w tym roku musielibyśmy zobaczyć korzystniejszą ścieżkę inflacji w II połowie roku. Wpływ uwolnienia cen energii na inflację musiałby być mniejszy niż to przewiduje NBP, poza tym perspektywy spadku inflacji do celu w sposób trwały musiałyby się poprawić. Nasz scenariusz bazowy zakłada jednak, że stopy NBP pozostaną bez zmian do końca 2024 r., a dyskusja o ich obniżeniu może rozpocząć się pod koniec tego roku" – powiedział Adam Antoniak.

RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 r. Stopy zostały wtedy obniżone o 0,25 pkt. bazowych. Od tego czasu główna stopa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. (PAP)

autor: Marek Siudaj

nl/