O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Daily Telegraph": kurator z British Museum ukradł do 2 tys. eksponatów

Między 1500 a 2000 przedmiotów o wartości wielu milionów funtów zginęło z British Museum w Londynie wskutek działalności jego byłego kuratora, który przez lata wynosił eksponaty, a następnie je sprzedawał - podał dziennik "Daily Telegraph".

Turyści przed British Museum w Londynie Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
Turyści przed British Museum w Londynie Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

W minioną środę londyńskie British Museum, należące do najważniejszych i najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, poinformowało, że jeden z jego pracowników został zwolniony, gdy okazało się, że pewna liczba przedmiotów z muzealnej kolekcji zaginęła, została skradziona lub uszkodzona.

Następnego dnia "Daily Telegraph" i "The Times" ujawniły, że osobą, która kradła eksponaty jest wieloletni kurator muzeum i znany ekspert od sztuki starożytnej Grecji Peter John Higgs.

Więcej

Zobacz galerię (2)
Młody żółw brunatny w zoo we Wrocławiu, fot. PAP/Maciej Kulczyński

Ukradł żółwia ze sklepu zoologicznego. Wrócił, gdy musiał go nakarmić

Kurator wynosił eksponaty?

British Museum jak do tej pory nie sprecyzowało liczby skradzionych przedmiotów ani nie opublikowało ich zdjęć i opisów. Według komunikatu z zeszłej środy, zaginione przedmioty obejmują "złotą biżuterię oraz klejnoty z kamieni półszlachetnych i szkła, datowane od XV wieku p.n.e. do XIX wieku naszej ery", a większość z nich, to "małe przedmioty przechowywane w magazynie, należącym do jednej z kolekcji muzeum". Dodano, że były one wykorzystywane głównie do prac akademickich i badawczych, a żaden z nich nie był ostatnio prezentowany publicznie.

Jednak jak poinformował "Daily Telegraph", powołując się na swoje źródła, liczba brakujących przedmiotów "znacznie przekracza tysiąc i jest raczej bliższa dwóch tysięcy", choć dokładnie może to nie zostać nigdy ustalone ze względu na luki w muzealnej dokumentacji. Jak dodaje gazeta, tak duża liczba wyjaśnia, dlaczego British Museum jest niechętne do podawania tych informacji do publicznej wiadomości.

Na dodatek okazuje się, że wicedyrektor Jonathan Williams już w lutym 2021 r. został osobiście ostrzeżony o tym, że na rynku pojawiają się przedmioty, które mogą pochodzić z kradzieży w British Museum. Higgs miał wynosić eksponaty od co najmniej 2016 r., bo wtedy po raz pierwszy zaczęły się one pojawiać na platformie aukcyjnej eBay.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

kno/

Zobacz także

  • Młotek sędziowski Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Władzę w Konfederacji przejmie kurator? Do sądu trafiły wnioski

  • Spotkanie prasowe poświęcone wystawie malarstwa Andrzeja Wróblewskiego, fot. PAP/Radek Pietruszka
    Specjalnie dla PAP

    Kobiety oczami Andrzeja Wróblewskiego. Żonę uczynił Wenus swoich czasów, strudzone kobiety niezłomnymi bohaterkami

  • Wioletta Krzyżanowska Fot. PAP/Tomasz Gzell
    Specjalnie dla PAP

    Mazowiecka kurator oświaty: kurator ma być "czułym" obserwatorem i mentorem [WYWIAD]

Serwisy ogólnodostępne PAP