Premier Tusk do posłów, którzy zadali mu pytania: otrzymacie odpowiedź na pytania na piśmie

2023-12-12 09:23 aktualizacja: 2023-12-13, 07:22
Premier Donald Tusk w Sejmie. PAP/Marcin Obara
Premier Donald Tusk w Sejmie. PAP/Marcin Obara
Sejm we wtorkowym głosowaniu udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. W związku z tym w środę o godz. 9 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się zaprzysiężenie jego rządu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

22:47 Zgodnie z decyzją Konwentu Seniorów Sejm nie zajmie się we wtorek projektem uchwały potępiającej zachowanie posła Brauna jako motywowane nienawiścią i antysemityzmem - poinformował późnym wieczorem marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

"Jesteśmy głęboko przekonani jako większość - nie całość, przyznaję - Konwentu Seniorów, że wywołałaby ona dzisiaj, przy tym poziomie emocji na sali ten poziom emocji, ten poziom podziałów - nie co do samej zasady i oceny tego, co się stało, ale wątków pobocznych - którego nie chcemy i którego powinniśmy uniknąć" - powiedział Hołownia.

"Spotkajmy się, jeśli taka będzie państwa wola, jutro przy zapaleniu świeczek chanukowych po raz kolejny w gmachu Sejmu" - dodał Hołownia, zwracając się do posłów.

22:21 Posłowie wybrali skład osobowy komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.

21:59 Do Prokuratury Krajowej został skierowany wniosek o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez posła Grzegorza Brauna (Konfederacja). Wniosek wystosował Szefa Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki. Chodzi o zgaszenie przez Brauna świec chanukowych za pomocą gaśnicy.

21:55 Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. 

Za przyjęciem wniosku prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska ws. wyboru członków Rady Ministrów zagłosowało 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm bezwzględną większością głosów wybrał Radę Ministrów zgodnie z wnioskiem prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska.

21:37 Braun jest wygodnym aktorem wykorzystywanym przez Hołownię i Tuska do ataku na oponentów politycznych, ale dzisiaj hamulce im puściły i sprawa wylała się już poza granice naszego kraju. Wstyd na cały świat! - napisał na portalu X poseł PiS Rafał Bochenek.

"Miała być nowa jakość, a wyszedł skandal na cały świat! Największe międzynarodowe media piszą o tym, co się dzieje w Sejmie RP pod kierunkiem marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który zamiast odpowiedzialnie dbać o bezpieczeństwo w parlamencie, skupia się na tanim poklasku i docinkach pod adresem posłów" - napisał Bochenek.

"Sejm miał być miejscem demokracji, debaty, otwartości, a przez takie wydarzenia staje się dokładnie tego zaprzeczeniem. To pokłosie tego, co Hołownia i Tusk siali od dłuższego czasu w przestrzeni publicznej: pogardy dla wartości, religii, tradycji i szacunku do tych, którzy myślą inaczej. To efekt działania koalicji 8-u gwiazdek, ataku na kościoły, czy polityki opiłowywania katolików" - ocenił poseł.

21:32 Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił przerwę w obradach Sejmu do godz. 21.35. Po przerwie odbędzie się głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu premiera Donalda Tuska.

21:31 Był taki moment, kiedy można było poczuć, że w sprawach najważniejszych czujemy i reagujemy mniej więcej tak samo. wobec tak manifestacyjnego zła, jakie wydarzyło się tu w Sejmie powinniśmy podtrzymać gotowość do bycia razem - mówił premier Donald Tusk.

21:27 Otrzymacie państwo na każde pytanie, które było pytaniem, a nie politycznym manifestem, odpowiedź na piśmie do czasu, kiedy spotkamy się następny raz w tej sali, a więc do początku przyszłego tygodnia - powiedział wieczorem w Sejmie premier Donald Tusk.

21:23 Wolność religijna, wolność wyznania, to jedna z najważniejszych wolności - powiedział poseł PiS Michał Wójcik. Składam wniosek formalny, aby rozszerzyć porządek obrad i poddać pod głosowanie projekt dot. obrony wolności religijnej. Wniosek został zgłoszony w związku z incydentem z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna.

21:09 Złożymy wniosek, bez względu na jego szanse, o odwołanie marszałka Sejmu Szymona Hołowni, bo to jest skandal, żeby ktoś taki był marszałkiem Sejmu - powiedział w Sejmie dziennikarzowi TV Republika prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przekazał, że PiS poprze wniosek o usunięcie z Prezydium Sejmu posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka.

"Poseł Braun był nie tylko tolerowany przez obecne władze Sejmu. Była też wspierana Konfederacja, ona ma przedstawiciela w Prezydium Sejmu, my nie. Ale można powiedzieć, że był używany. Przecież ten atak na marszałek Witek był z całą pewnością uzgodniony. To było widać gołym okiem" - powiedział dziennikarzowi Telewizji Republika prezes PiS.

20:09 Panie Marszałku, proszę się nie oburzać, odpowiedzialność wiąże się z pańską rolą. Proszę wziąć odpowiedzialność - powiedział Radosław Fogiel do marszałka Sejmu w związku z incydentem z udziałem Grzegorza Brauna. Hołownia zapowiedział, że złoży wniosek do komisji etyki poselskiej o ukaranie posła PiS za wypowiedziane słowa.

"Panie Marszałku, proszę się nie oburzać, odpowiedzialność wiąże się z pańską rolą, ja wiem, że to nie jest łatwe, to nie jest tylko poklask i cieszenie się z popularności. Widzi pan, panie Marszałku, do czego może doprowadzić pogoń do lajków i oglądalności? Proszę wziąć odpowiedzialność" - powiedział Fogiel.

"Mamy bardzo wiele pytań do premiera Tuska, ale trudno zadawać je w atmosferze skandalu. Dlatego haniebne dla tej izby jest, że nie poparliście państwo wniosku o odroczenie obrad do jutra. W momencie, kiedy jako pretekst wykorzystujecie skandaliczne zachowanie posła Brauna, po to, żeby większość parlamentarna wycofała swoje pytania, należy się zastanowić - komu to służy. Chcecie skrócić debatę? Chcecie ograniczyć pytania do premiera Tuska?" - dopytywał poseł.

19.27 Mamy do czynienia z kontynuacją skandalu tego wieczora - powiedział były minister edukacji i nauki, szef struktur PiS w Lubelskiem Przemysław Czarnek. Sejm odrzucił we wtorek wieczorem wniosek posła Czarnka o odroczenie obrad do środy. Wniosek został zgłoszony w związku z incydentem z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna.

"Pan marszałek zamiast zwracać się do tych, którzy wywołali skandal i to międzynarodowy, patrzył na nas (polityków PiS - PAP) i ma pretensje, że to my, bo to my jako pierwsi zgłosiliśmy wniosek o przerwę. Nie chcieliśmy kontynuować punktu zadawania pytań w sytuacji skandalu, który wydarzył się w Sejmie" - podkreślił.

19:19 Zgłaszam wniosek o zmianę porządku obrad i dodanie do porządku obrad projektu uchwały Sejmu dot. potępienia zachowania posła Grzegorza Brauna - powiedziała w Sejmie posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska. Zapowiedziała, że Lewica będzie wnioskować o wykluczenie z Prezydium Sejmu wicemarszałka Krzysztofa Bosaka (Konfederacja).

19:17 Posłowie "koalicji chaosu" chcą wycofać pytania do nowego premiera, w związku z tym zmierzają prostą drogą do tego, żeby przegłosować nowy rząd, żeby nie dyskutować - mówił poseł PiS Mariusz Błaszczak. Dodał, że w ten sposób posłowie KO wykorzystują posła Brauna do realizacji swoich interesów.

"Słyszymy, że posłowie 'koalicji chaosu' chcą wycofać pytania do nowego premiera, w związku z tym zmierzają prostą drogą do tego, żeby przegłosować nowy rząd, więc żeby nie dyskutować" - mówił. Dodał, że w ten sposób posłowie KO "wykorzystują posła Brauna do realizacji swoich interesów".

"Złożyliśmy wniosek o odroczenie posiedzenia Sejmu do jutra, ale zapewne ten wniosek przepadnie" - powiedział Błaszczak. "Zobaczy pani, że wniosek PiS o odroczenie przepadnie, i poseł Braun zostanie wykorzystany przez 'koalicję chaosu', żeby zamknąć dyskusję nad expose" - powiedział Błaszczak do jednej z dziennikarek.

Czytaj więcej: Polityk PSL ma prośbę do premiera Tuska. Jeśli nie zostanie spełniona, zawiadomi prokuraturę

19:04 Sejm odrzucił wieczorem wniosek posła PiS Przemysława Czarnka o odroczenie obrad do środy. Wniosek został zgłoszony w związku z incydentem z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna.

18:56 Klub Poselski Konfederacja potępia zachowanie posła Grzegorza Brauna - głosi przyjęta przez klub uchwała. Zachowanie Brauna potępił także jeden ze współprzewodniczniących Konfederacji Sławomir Mentzen.

Czytaj więcej: Uchwała Konfederacji: potępiamy zachowanie posła Grzegorza Brauna

18:49 Wszyscy przyzwoici ludzie sądzą dokładnie to samo to jest rzecz nieakceptowalna, to się nigdy więcej nie może powtórzyć; to jest hańba - powiedział premier Donald Tusk, pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wtorkowe zachowanie posła Konfederacji Grzegorza Brauna.

18:47 Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ogłosił przerwę w obradach Sejmu do godz. 18.40. Po przerwie ma być głosowany wniosek posła PiS Przemysława Czarnka o odroczenie obrad do środy.

18:35 Ta sytuacja jest bardzo szkodliwa dla obrazu naszego kraju na świecie. Pokazuje nas jako wściekłych, antyreligijnych, antysemitów - powiedział PAP Władysław Teofil Bartoszewski (PSL-TD), który brał udział w Chanuce zorganizowanej w Sejmie.

18:31 Posłanki i posłowie KO wycofali swoje dalsze pytania do premiera Donalda Tuska - poinformowała wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska. Jak dodała, ma to związek ze zgaszeniem przez posła Konfederacji Grzegorza Brauna menory chanukowej za pomocą gaśnicy.

Czytaj więcej: Skandal w Sejmie. Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę chanukową [NASZE ZDJĘCIA]

18:28 Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ogłosił przerwę w obradach Sejmu do godz. 18.40. Po przerwie ma być głosowany wniosek posła PiS Przemysława Czarnka o odroczenie obrad do środy.

18:00 Uroczystość zapalenia menory chanukowej w Sejmie została brutalnie zakłócona atakiem posła Konfederacji - napisał na Twitterze przewodniczący Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej, poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba.

"Niestety atmosfera uroczystość została brutalnie zakłócona atakiem posła Konfederacji. Ten czyn musi zostać najsurowiej ukarany! To hańba tego posła i jego politycznego środowiska. Polska jest bezpiecznym domem dla wszystkich. Wolność religijna jest konstytucyjnym prawem" - podkreślił.

17:57 Prezydium Sejmu ukarało posła Brauna odebraniem połowy uposażenia na 3 miesiące i całości diety na pół roku. Prezydium upoważniło Kancelarię Sejmu do złożenia zawiadomień do prokuratury - przekazał marszałek Sejmu Szymon Hołownia. 

Czytaj więcej: Kardynał Ryś o czynie posła Brauna: jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce

17:56 Zobaczyłem, że poseł Braun biegnie z gaśnicą. Po czym doskoczył do świecznika zapalonego z okazji święta Chanuki i odpalił gaśnicę, tak, że aż sam się w tym pyłem, pianą z gaśnicy wybrudził - powiedział PAP Tomasz Jagodziński, były dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki, który był obecny na Chanuce w Sejmie.

17:49 Nikt nie ma prawa kierować mi w twarz gaśnicy proszkowej, dlatego że bronię swojego symbolu religijnego - powiedziała w Sejmie Magdalena Gudzińska-Adamczyk, jedna z uczestniczek uroczystości chanukowych w Sejmie, która była świadkiem, jak poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe.

17:39 Po zgaszeniu przez posła Grzegorza Brauna menory chanukowej wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak m.in. na wniosek posła Grzegorza Pudy zarządził przerwę w obradach. Przerwa ma trwać do chwili zebrania się Prezydium Sejmu oraz ogłoszenia dalszych decyzji.

"Ta sytuacja z pewnością powinna od całej grupy parlamentarnej wymagać jedności. Myślę, że tak jak tu jesteśmy nie zgadzamy się, nie tylko z prawej strony, ale również z innej strony politycznej z tym, co się wydarzyło"- mówił poseł PiS Grzegorz Puda.

Puda w imieniu klubu PiS złożył wniosek o przerwę. "Myślę, że to pozwoli nam ochłonąć w tej sytuacji" - powiedział Puda.

17:38 W imieniu własnym i całego naszego środowiska, chcę powiedzieć wyraźnie, że nie zgadzamy się na akty nietolerancji, agresji na tle religijnym i jakimkolwiek innym; to jest nie do obrony - powiedział w Sejmie Piotr Gliński (PiS), komentując incydent z udziałem Grzegorza Brauna.

17:36 Prezydium Sejmu zbierze się, żeby ustalić wymiar odpowiedzialności finansowej za ten haniebny akt, którego we wtorek w Sejmie dopuścił się poseł Konfederacji Grzegorz Braun - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

"Zero tolerancji dla antysemickich, ksenofobicznych dewiacji w polskim parlamencie" - podkreślił Hołownia.

17:26 Umówiliśmy się na jutro, na godz. 9 rano, na zaprzysiężenie rządu, aby umożliwić rządowi jak najszybsze, jak najsprawniejsze funkcjonowanie - powiedział w Genewie prezydent Andrzej Duda. 

17:23 Przeciwko posłowi Konfederacji Grzegorzowi Braunowi zostanie skierowany wniosek do prokuratury, najpewniej z paragrafu mówiącego o zakłóceniu obrządku religijnego - powiedział w Sejmie dziennikarzom marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

17:20 Nie ma miejsca na akty antysemickie. Została przerwana uroczystość o tle religijnym. To jest niedopuszczalne - powiedział w Sejmie poseł KO Witold Zembaczyński, odnosząc się do tego, że poseł Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę chanukową. Zembaczyński złożył wniosek o przerwanie obrad.

W trakcie pytań poseł KO Witold Zembaczyński złożył wniosek o przerwanie obrad. "Przed chwilą doszło do niebywałego zdarzenia. Została przerwana uroczystość o tle religijnym. To jest niedopuszczalne" - powiedział.

"Poseł Braun dokonując napaści na uroczystości religijne na polskiej ziemi, gdzie wydarzył się holokaust, dokonał aktu hańbiącego" - dodał.

17:14 Polityka rolna między Ukrainą a Unią Europejską; bezpieczeństwo żywnościowe i inwestycje w rolnictwo - to najważniejsze zadanie w resorcie rolnictwa, na które wskazuje lider Agrounii Michał Kołodziejczak (KO). Rolnictwo i rolnicy muszą odzyskać podmiotowość i poczucie bezpieczeństwa - podkreślił.

Kandydatem na ministra rolnictwa i rozwoju wsi w rządzie Donalda Tuska jest wiceprzewodniczący Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) Czesław Siekierski. Zgodnie z zapowiedzią Donalda Tuska, Siekierski do pomocy będzie miał w ministerstwie lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka.

Lider Agrounii pytany przez PAP o pierwsze decyzje, które będą podejmowane w ministerstwie rolnictwa, zaznaczył, że będą one ustalane wspólnie z ministrem Siekierski. Podkreślił jednak, że w Polsce jest dużo spraw do naprawy, jeżeli chodzi o produkcję rolną. Wskazał też na konieczność inwestycji w rolnictwo.

"Dla mnie dzisiaj bardzo ważne jest ustalenie stosunków, które dotyczą rolnictwa, między Ukrainą a Unią Europejską. Musimy wiedzieć, jak będzie wyglądała polityka międzynarodowa w tej kwestii na 10-20 lat do przodu. Ale również ważne są kwestie, które zawsze podnosiła Agrounia, czyli bezpieczeństwo żywnościowe. Nie może być tak, że żywność u rolnika ma być za pół darmo, a w sklepie ma kosztować tyle, że ludzi na to nie stać" - mówił.

17:12 Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzje o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Konfederacji Grzegorza Brauna w związku z uniemożliwieniem prowadzenia obrad. Obrady zostały przerwane.

17:10 Poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił gaśnicą menorę chanukową ustawioną w Sejmie.

W Sejmie odbywała się uroczystość poświęcona żydowskiemu świętu Chanuki. Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun. Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e.

16:48 Obietnica wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 60 tys. zł, wprowadzenie renty wdowiej oraz uzupełnienie "ustawy antykorupcyjnej" - to niektóre kwestie, o które pytali w Sejm premiera Donalda Tuska posłowie.

16:20 Proszę pana premiera, żeby osoby odpowiedzialne za niedostarczenie Polsce ponad 20 mld zł w październiku 2021 r. poniosły odpowiedzialność, bo jeśli nie, to będę musiał sam w tej sprawie złożyć doniesienie do prokuratury - powiedział w Sejmie Marek Sawicki (PSL).

Poseł Marek Sawicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego - Trzeciej Drogi wskazał, że 3 maja 2021 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oficjalnie przesłało Krajowy Plan Odbudowy do Komisji Europejskiej, dokonał tego wiceminister Waldemar Buda. 

"Komisja Europejska, zgodnie z prawem, miała 2 miesiące na ocenę naszego KPO i powinna nam w październiku 2021 r. przekazać zaliczkę w wysokości 4,7 mld euro - 13 proc. zakontraktowanych przez pana premiera środków" - powiedział Sawicki. 

15:08 Do polityki europejskiej wraca polityk rzeczywiście wagi najcięższej, z którego zdaniem będą się liczyć - powiedział dziennikarzom w Sejmie były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Europa zyskuje, mówiąc językiem futbolowym, taką prawdziwą, mocną "dziesiątkę" - dodał.

"Skład ekipy rządowej znaliśmy wcześniej, jest mocno polityczny, jest koalicyjny, dużo kobiet. I co mi się podoba - jest sporo ludzi, w tym najlepszym energetycznym wieku dla polityki, czyli wtedy, kiedy ja zostawałem prezydentem, czterdzieści parę lat, to jest bardzo obiecujące" - dodał.

15:02 Nie mogę się pogodzić z tym, że państwo polskie pokazujecie jako jakiś ciemnogród, jakiś zaścianek Europy. Proszę stronę, która przejmuje rządy, aby trochę bardziej roztropnie traktowała takie wypowiedzi - mówił w Sejmie poseł koła Kukiz'15 Marek Jakubiak.

Marek Jakubiak podsumował expose wygłoszone w Sejmie przez premiera Donalda Tuska słowami: "Przebrał się diabeł w ornat i ogonem na mszę dzwoni".

Zdaniem Jakubiaka, "Polska przeżywa wielką metamorfozę i to widzą wyraźnie państwa zachodnie". "Wydaje się, że kontynuacja polityki byłaby wskazana" - mówił.

Czytaj więcej: Marek Jakubiak po expose: nie mogę się pogodzić, że pokazujecie Polskę jako ciemnogród i zaścianek Europy

14:21 Współprzewodniczący Konfederacji Krzysztof Bosak ocenił, że podczas expose słychać było "ogólniki, patos i granie na emocjach". Podkreślił, że politycy Konfederacji nie chcą w rządzie wpływów lewicy, nie chcą poprawności politycznej, nie chcą ograniczania wolności wypowiedzi.

"Nie chcemy uczenia nas wartości, bo swoje wartości mamy i znamy. Nie chcemy uczenia nas europejskości, nie chcemy centralizmu w Unii Europejskiej, nie chcemy etatyzmu, socjalizmu. Będziemy dla was twardą opozycją, która broni wolności, niepodległości, tradycji, patriotyzmu, umiaru i rozsądku. Taką opozycję w nas będziecie mieli, jeśli wam coś wyjdzie, nie zawahamy się tego zauważyć, bo nie jesteśmy ideologicznie nastawieni, że ma się wam nie udać" - zaznaczył Bosak.

Zwracając się do Tuska powiedział: "Pańskie expose krytykujemy, bo pańskie expose było skupione na sekciarskim sporze PiS-u i PO, a nie na planie dobrego rządzenia".

Czytaj więcej: Bosak do Tuska: pańskie expose było skupione na sekciarskim sporze PiS i PO, a nie na planie dobrego rządzenia

14:18 Jedną z najistotniejszych dla mnie kwestii poruszonych w expose premiera Donalda Tuska jest odbudowanie roli Polski na arenie międzynarodowej oraz jak najszybsze odzyskanie pieniędzy z KPO - powiedział dziennikarzom w Sejmie prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"Bardzo się cieszę, że było tak konkretne, że była prezentacja ministrów, a także, że padły takie ważne dla nas słowa o samorządzie, o wzmocnieniu roli samorządów" - zauważył.

"Skończą się te czasy, kiedy pieniądze były wydawane według kryteriów politycznych. Bardzo mnie to cieszy" - podkreślił.

14:06 Chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie. To będzie rząd także wyborców PiS. Polska została podzielona i skłócona i czas to zakończyć. Będziemy dbać o interesy wszystkich – powiedział podczas dyskusji po exposé premiera Donalda Tuska wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko.

"Partyjniactwo było jednym z największych grzechów mrocznej epoki rządów PiS. Partyjniactwo w prokuraturze, partyjniactwo w spółkach Skarbu Państwa, partyjniactwo w mediach publicznych, partyjniactwo na wszystkich szczeblach instytucji publicznych.(...) My mówiliśmy i mówimy temu dojść" – wymieniał.

13:56 Będziemy każdego dnia weryfikować, czy najważniejsze ze 100 konkretów, które Donald Tusk zapowiadał do zrealizowania w ciągu 100 pierwszych dni są realizowane, w szczególności w zakresie obniżenia podatków - zapowiedział w rozmowie z PAP Piotr Müller (PiS).

"Donald Tusk przez przytłaczającą część swojego wystąpienia nie poruszał kwestii związanych z programem, który ma być realizowany przez jego przyszły rząd. Skupił się na budowaniu podziałów i negatywnych emocjach" - ocenił Müller.

Czytaj więcej: Piotr Müller: będziemy każdego dnia weryfikować, czy najważniejsze ze 100 konkretów Tuska są realizowane

13:54 Po debacie marszałek zarządził 15 minutową przerwę, po której posłowie będa mogli zdawać pytania premierowi.

Jak poinformował Hołownia, posłowie będą mieli 1 minutę na zadanie pytania. Dodał, że zgłosiło się 254 posłów i posłanek. Marszałek Sejmu powiedział, że ze względu na zadeklarowaną liczbę pytań, głosowanie nad składem Rady Ministrów może odbyć się najwcześniej około godziny 19.00.

"Dzisiejszy Sejm skończymy prawdopodobnie około godz. 23 lub nawet około północy, dlatego że głosowanie nad składem Rady Ministrów nie wyczerpuje porządku obrad" - zaznaczył marszałek Sejmu.

13:25 Rząd Donalda Tuska to nadzieja na normalność, na Polskę, która jest demokratyczna, która będzie domem wszystkich Polaków, a nie tych, którzy mają tę jedną, jedyną właściwą legitymację partyjną – powiedział w Sejmie poseł KO Patryk Jaskulski.

Patryk Jaskulski (KO) zwrócił uwagę, że to dla niego symboliczny moment, gdyż jest jednym z najmłodszych posłów i sejmowym debiutantem. Podkreślił, że znamienne jest też to, że pierwszy projekt, który został przyjęty przez Sejm, to inicjatywa obywatelska i dotyczy in vitro.

"To znamienne, bo kończymy ze złymi praktykami poprzedników, budując prawdziwie obywatelski Sejm – otwarty na obywateli, inicjatywy społeczne, dziennikarzy. Sejm, który już nigdy nie będzie smutnym bunkrem strzegącym władców przed demokracją" – powiedział Jaskulski.

13:15 Donald Tusk wcześniej wygłaszał exposé dwukrotnie i za każdym razem były to puste słowa, za którymi nie szedł żaden konkret. Tym razem było podobnie – powiedział  szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Nową koalicję nazwał "koalicją zemsty i chaosu albo koalicją 13 grudnia".

Błaszczak zapowiedział, że jego klub zagłosuje przeciwko udzieleniu wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

Jak stwierdził, Tusk tylko mówi o polityce pojednania. "Nie zdobywacie władzy dzięki polityce miłości, tylko polityce ośmiu gwiazdek, doprowadziliście do niespotykanej wulgaryzacji polityki, ośmieliliście lumperię, która co miesiąc zakłóca uroczystości upamiętniające ofiary tragedii smoleńskiej. (...) Politycy PiS przez osiem lat doświadczali niesamowitej nienawiści z waszej strony" – powiedział Błaszczak.

12:57 Premier Donald Tusk przedstawiając w Sejmie członków Rady Ministrów zapomniał o kandydacie na szefa resortu nauki. Przypomniała mu o tym wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska. Tak, to jest rzeczywiście wpadka – przyznał Tusk.

Donald Tusk przedstawiając podczas expose członków Rady Ministrów zapomniał o kandydacie na szefa resortu nauki. Kiedy kończył swoje wystąpienie do mównicy podeszła wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska (KO) i podała mu kartkę.

"O dziękuję, rzeczywiście. No nie wiem, co się stało. (…) Już wiem, co się stało" – powiedział Tusk. Z sali słychać było okrzyki: „wpadka”. „Tak to jest rzeczywiście wpadka" – przyznał premier.

12:53 Bartłomiej Sienkiewicz zostanie ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Będzie odpowiedzialny za przywrócenie mediów publicznych Polkom i Polakom. Przypomniał, że Sienkiewicz "ma doświadczenie, jeśli chodzi o decyzje najtwardsze".

"Nie tylko z tej racji, że jest autorem książek, człowiekiem kultury, ale ma też doświadczenie, jeśli chodzi o decyzje najtwardsze" – podkreślił. Wyjaśnił, że Sienkiewicz będzie odpowiedzialny za przywrócenie mediów publicznych Polkom i Polakom.

"Bardzo szybko okaże się, że media publiczne służące Polkom i Polakom to nie jest miraż, coś niemożliwego. Tak jak zobaczycie, że wymiar sprawiedliwości może być neutralny, niepartyjny, służący Polsce, a nie partii rządzącej, tak zobaczycie i – pewnie oczom nie uwierzycie, że telewizja publiczna może służyć Polsce, a nie partii rządzącej. I tak będzie" – stwierdził.

Szef rządu przekazał, że ministrem do spraw Unii Europejskiej zostanie Adam Szłapka. "Lider Nowoczesnej – wydaje się, że nie powiem niczego zaskakującego – człowiek naprawdę nowoczesny. Dzisiaj potrzebujemy Polski nowoczesnej, która będzie imponowała całej Europie i pan Adam Szłapka podjął się zadania" – powiedział.

12:50 Wykorzystywanie listu samobójcy, aby uzasadnić swoją politykę to najpodlejsze co można zrobić, pan nie ma skrupułów. Gdyby pan miał odrobinę uczciwości w sobie, to zacytowałby pan list, jaki napisał do pana człowiek, który podpalił się przed KPRM w 2011 r. - mówił szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zwracając się do Donalda Tuska.

"Wykorzystywanie listu samobójcy, by uzasadnić swoją politykę to najpodlejsze co można zrobić. Wynoszenie aktu samobójstwa popełnionego w takich okolicznościach do czynu bohaterskiego, to najniższe zagranie jakie można sobie wyobrazić. Pan nie ma skrupułów" - podkreślił Błaszczak.

Czytaj więcej: Błaszczak do Tuska: wykorzystywanie listu samobójcy, aby uzasadnić swoją politykę - najpodlejsze co można zrobić

12:40 Barbara Nowacka będzie pełniła rolę minister edukacji, a ministrem sportu będzie poseł Sławomir Nitras - powiedział Tusk. 

W trakcie expose Donalda Tuska marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwrócił uwagę posłom Suwerennej Polski: Jackowi Ozdobie i Dariuszowi Mateckiemu. "Szanowni Państwo, to jest minister sportu, ale to nie jest 'Żyleta' (część trybuny Stadionu Wojska Polskiego, na której stoją najzagorzalsi kibice Legii Warszawa - przyp. PAP) panie pośle Ozdoba i panie pośle Matecki". "Będziemy budowali stadiony - tam będzie dla was dużo miejsca - teraz jesteśmy w Sejmie, dobrze?" - powiedział Hołownia. "Panie pośle Ozdoba, ja widzę, że pan się męczy, ale może by nas pan nie męczył, dziękuję" - dodał Hołownia.

"Panie marszałku, nie wydaje mi się, aby minister Ozdoba kiedykolwiek zaryzykował pójścia na 'Żyletę' szczerze powiedziawszy" - powiedział premier Donald Tusk. Dodał, że on się nie wybiera.

12:36 Przyszłym ministrem rolnictwa będzie Czesław Siekierski. Do pomocy będzie miał w ministerstwie Michała Kołodziejczaka – poinformował Tusk. Podkreślił, że rolnicy zobaczą, co to znaczy "twarda, kompetentna, zdecydowana walka o ich interesy".

Tusk o Siekierskim: "Człowiek doświadczony, a ciągle pełen energii i jestem przekonany, że naprawdę polskie rolnictwo będzie miało w osobie pana ministra kogoś bardzo kompetentnego" – podkreślił premier.

"Do pomocy będzie pan miał w ministerstwie Michała Kołodziejczaka" – powiedział Tusk. "Dziękuję za słowa uznania ze strony koleżanek i kolegów z PiS-u. Już państwo chyba widzicie oczyma wyobraźni tę nadzwyczajną synergię, to jest naprawdę bardzo obiecujący duet" – powiedział.

12:26 Przyszłość CPK rozstrzygnie się w sposób transparentny - zapowiedział Tusk.

Jak dodał, minister (infrastruktury) Dariusz Klimczak, a także pełnomocnik rządu do spraw CPK, "w sposób otwarty, czytelny, bez jakichś dziwnych sytuacji jakie towarzyszą od samego początku tego projektu, na oczach wszystkich Polek i Polaków zdecydują o tym jaka jest przyszłość CPK i będą uczestniczyli w tym procesie wybitni i bezstronni eksperci". "Będzie to projekt, który będzie służył Polsce w sposób najbardziej racjonalny" - powiedział Tusk.

12:13 D. Tusk: w środę przed wyjazdem na szczyt w Brukseli będę brał udział w Kolegium ds. Służb Specjalnych. Zapadną szybkie i jednoznaczne decyzje.

12:11 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk będzie powołana na urząd ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. W czasie naszego spotkania prosiła o zmianę symboliczną, ale ona będzie miała praktyczne konsekwencje – aby przywrócić "pracę" w nazwie ministerstwa - powiedział Tusk.

Odnosząc się do kwestii praw kobiet i dostępu do legalnej, bezpiecznej aborcji, Tusk zaznaczył, że "wiele spraw będzie jeszcze przedmiotem debaty".

"Opracowaliśmy już wstępny program tego, aby każda polska kobieta odczuła natychmiast zasadniczą różnicę w kwestii traktowania macierzyństwa, rozumienia kobiet w ciąży, przyszłych matek, również tego bardzo bolesnego dzisiaj problemu w Polsce, jakim jest prawo do legalnej, bezpiecznej aborcji w sytuacji, która tego wymaga. Chcę państwu powiedzieć, że niezależnie od sporów politycznych, które będą w tej Izbie obecne i będą tych kwestii dotyczyły, od pierwszego dnia przystąpimy do konkretnych, precyzyjnych działań (...), dzięki którym kobiety natychmiast odczują radykalną poprawę, jeśli chodzi o ich prawa, godność, zdrowie, bezpieczeństwo" - zapewnił premier. 

12:09 Poinformował, że ministrem sprawiedliwości będzie Adam Bodnar. Podkreślił, że potrzebna jest odbudowa państwa prawa "ze wszystkimi instytucjonalnymi aspektami".

"Spędziliśmy z panem Bodnarem wiele godzin (rozmawiając), w jaki sposób szybko i bezwzględnie przywrócić rządy prawa w Polsce. Będziemy szukali sprawiedliwości i będziemy egzekwować sprawiedliwość wobec tych wszystkich, którzy zgwałcili przepisy polskiego prawa, konstytucję, którzy kradli. Adam Bodnar zostaje ministrem sprawiedliwości m.in dlatego, że będziemy szukali, zgodnie z prawem, z konstytucją takich sposobów działania, które bardzo szybko pokażą, że korupcja nie będzie bezkarna, nadużywanie władzy, niszczenie polskich instytucji nie będzie bezkarne" – zaznaczył Tusk.

Oznajmił, że Bodnar zostanie też prokuratorem generalnym. 

12:03 Borys Budka będzie odpowiadał za aktywa państwowe; przeprowadzimy błyskawiczny audyt i przedstawimy obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa – zapowiedział w Sejmie podczas expose premier Donald Tusk. Jak dodał, na czele ministerstwa przemysłu stanie Marzena Czarnecka.

"Myślę, że nie muszę tłumaczyć, chociaż to jest smutne, że naszą pracę, jeśli chodzi o spółki Skarbu Państwa musi rozpocząć polityk, który był ministrem sprawiedliwości" - powiedział Tusk.

Dodał, że "minister Borys Budka przygotowuje już w tej chwili, (...) czytałem fragmenty obszernego raportu, na podstawie którego przeprowadzimy błyskawiczny audyt i przedstawimy także obraz tego, co działo się w spółkach Skarbu Państwa".

Premier powiedział, że Skarb Państwa za rządów PiS "stał się symbolem nepotyzmu, partyjnego rozdawnictwa".

12:02 Ministrem finansów zostanie Andrzej Domański, będzie gwarantem, że potrzeby na realizację programu zostaną zabezpieczone, a jednocześnie państwo nie będzie narażone na turbulencje finansowe, gwarantem finansowego rozsądku – powiedział premier Donald Tusk.

"Jest jednym z kluczowych autorów programu 100 konkretów, pracował także nad programem całej koalicji 15 października. Będzie personalną gwarancją, że to wszystko, co jest w nich zapisane, (...) będzie miało solidne zabezpieczenie finansowe, a jednocześnie państwo polskie nie będzie narażone na turbulencje finansowe" – powiedział.

11:58 D.Tusk: przyszłość CPK rozstrzygnie się w transparentny sposób. W tym procesie będą uczestniczyli eksperci. Projekt będzie służył Polsce, Polkom i Polakom. 

11:54 Tak, przywiozę z Brukseli te upragnione, wyczekiwane przez polskich przedsiębiorców, polskie samorządy, miliardy euro - zapewnił w Sejmie premier Donald Tusk.

Donald Tusk wskazał, że Radosława Sikorskiego, który będzie ministrem spraw zagranicznych nie musi przedstawiać. "Nie będę przedstawiać jego życiorysu, bo pewnie bym zawstydził tutaj kilku bohaterów aktywnych w ostatnim dniu rewolucji. Znamy takich" - dodał premier.

11:51 Polska armia będzie dobrze uzbrojona, przy pomocy także naszych sojuszników – mówił we wtorek w Sejmie podczas exposé premier Donald Tusk. Odnosząc się do koalicji rządowej, dodał: "My się nie pokłócimy. Nasza koalicja da przykład wyjątkowej solidarności, lojalności i odpowiedzialności".

Tusk wskazał, że pierwszym wicepremierem w jego rządzie będzie lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który obejmie też funkcję szefa MON.

"Zależy nam bardzo, aby na czele tego resortu stał pełnowymiarowy polityk. Młody, ale niezwykle doświadczony" – mówił Tusk.

11:45 D. Tusk: na podstawie raportu ministra Borysa Budki przeprowadzimy błyskawiczny audyt w spółkach Skarbu Państwa.

11:41 "Wprowadzimy Radę Fiskalną ludzi neutralnych, którzy będą opiniowali wydatki w taki sposób, aby nasza możliwie szczodra, hojna polityka społeczna nie zagrażała w żaden sposób stabilności finansowej państwa" - powiedział Tusk.

Jego zdaniem "Polska stanie się modelowym Państwem w całej Unii Europejskiej, godzącym jedną i drugą potrzebę, a więc dobrobytu obywateli i pewności i stabilności państwa".

11:40 "Mam dobrą informację, koalicja 15 października ma już gotowe projekty i plan działania, aby natychmiast wprowadzić te z postulatów, jak na przykład kasowy PIT – czyli przedsiębiorcy zapłacą podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu zapłaconej faktury, a nie samej faktury" – poinformował Tusk.

Zapowiedział też "urlop dla przedsiębiorców – odstąpienie od płacenia składki wtedy, gdy ich mała firma, działalność gospodarcza akurat nie jest aktywna".

"Ograniczymy też natychmiast czas kontroli mikroprzedsiębiorców" – dodał Tusk.

Odpowiadając na okrzyki z sali obrad, powiedział: "wiatraki będą alternatywnym źródłem energii w Polsce, wreszcie".

11:38 Oprócz "100 konkretów", oprócz programów pozostałych trzech partii koalicyjnych, będziemy musieli bardzo konkretnie zająć się czyszczeniem. To nie jest wcale przyjemny obowiązek, ale bez tego nie ruszymy, bez wyczyszczenia tej stajni Augiasza - powiedział premier Donald Tusk.

W expose premier nawiązał do wydanych w ub. tygodniu przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska sześciu decyzji zasadniczych dotyczących budowy obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX-30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy.

"Nie spodziewałem się, że w ostatniej chwili minister rządu, nierządu - nie wiem, jak nazwać ten dwutygodniowy eksperyment pana Morawieckiego - podejmie decyzję wbrew jednoznacznej opinii Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sprawie, która dotyczy przyszłości energetyki polskiej, bezpieczeństwa energetycznego" - powiedział Tusk.

11:35 D. Tusk: po wizycie w Brukseli udam się do Tallina na spotkanie z premierami Łotwy i Estonii.

11:33 Nic, co dane, nie będzie zabrane, ale to nie wystarczy. Wynagrodzenia dla nauczycieli wzrosną o 30 proc. – i ten wzrost będzie od 1 stycznia, dla całej sfery budżetowej o 20 proc. Wprowadzimy drugą waloryzację rent i emerytur, gdy inflacja przekroczy 5 proc. – zapowiedział premier Donald Tusk.

"Śmialiście się z 'babciowego' – będzie 'babciowe'. W ramach programu Aktywna Mama wypłacimy każdej mamie, każdej rodzinie, wszystkim rodzicom, którzy potrzebują pomocy na opiekę nad swoim maleństwem 1500 zł miesięcznie" – dodał, podkreślając, że "to tylko przykłady".

11:30 Zadaniem Polski, zadaniem nowego rządu, ale zadaniem też nas wszystkich jest głośno, stanowczo domagać się od całej wspólnoty Zachodu pełnej determinacji w pomocy Ukrainie w tej wojnie - powiedział premier.

Premier zaznaczył, że "pełne zaangażowanie Polski na rzecz Ukrainy w tym okrutnym konflikcie z agresorem rosyjskim nie może oznaczać braku serdecznej, życzliwej asertywności wtedy, kiedy chodzi o polskie interesy". Wymienił interesy polskich przedsiębiorców, kierowców oraz rolników. Dodał, że nie jest trudnym jednoczesne pomaganie sojusznikowi oraz widzieć "te dwie sprawy w sposób precyzyjny".

11:27 D. Tusk: Wprowadzimy Radę Fiskalną - będzie opiniować wydatki państwa. 

11:26 Za kilkadziesiąt godzin uzyskamy dostęp do informacji, jak wygląda naprawdę budżet, gdzie są ukryte pieniądze, gdzie i dlaczego zniknęły pieniądze – powiedział Tusk. Dodał, że lista działań PiS-u z dwóch ostatnich miesięcy i z ostatnich lat będzie publicznie znana.

Dodał, że w ciągu kilkudziesięciu godzin rząd przedstawi też informacje, jakie są źródła decyzji dotyczące przyszłości bezpieczeństwa energetycznego, np. tzw. małych elektrowni jądrowych.

11:25 "Będę proponował - i to będzie także chyba widoczna zmiana w porównaniu do ostatnich lat - żebyśmy umieli bardzo precyzyjnie rozróżnić narzędzia, metody działania, które są należne wspólnocie narodowej, które służą umacnianiu suwerenności państwowej Polski od narzędzi, z których też musimy umieć korzystać, na rzecz wspólnoty europejskiej czy wspólnoty globalnej" - oświadczył.

"Chciałbym, żeby to wreszcie dotarło do wszystkich w tej Izbie, że z kryzysem migracyjnym czy z katastrofą klimatyczną nie poradzi sobie pojedyncze państwo" - zaznaczył Tusk, zwracając uwagę, że z presją migracyjną nie są sobie w stanie poradzić USA. I dodał: "Chcę, żeby Polska umiała wziąć współodpowiedzialność za ochronę europejskich granic i za ochronę europejskiego terytorium".

11:24 Donald Tusk: 30 proc. podwyżek dla nauczycieli, 20 proc. dla strefy budżetowej. Druga waloryzacja emerytur w wypadku, kiedy inflacja powyżej 5 proc. Utrzymamy w tym roku "babciowe".

11:22 "Za kilkadziesiąt godzin będę jechał do Brukseli, z nadzieją i uzasadnioną nadzieją, że znajdziemy sposoby, inaczej niż to było do tej pory, aby przekonywać, kiedyś tradycyjnie naszych sojuszników, do jednoznacznej postawy na rzecz wolności, na rzecz republikańskich wartości i na rzecz obrony Ukrainy przed rosyjska agresją" – zapowiedział Tusk. 

11:21 Chcę wam powiedzieć, że naprawdę mnie nikt nie ogra w Unii Europejskiej. Ja wam gwarantuję, nowa koalicja rządowa gwarantuje, że wrócimy na miejsce Polsce należne – powiedział we wtorek premier Donald Tusk.

Donald Tusk podczas exposé podkreślił, "że żadne manewry, żadne próby gier, żadne próby zmian traktatów wbrew naszym interesom, to nie wchodzi w rachubę".

11:19 D. Tusk: natychmiast zrealizujemy projekt kasowego PIT. Ograniczymy czas kontroli dla przedsiębiorców.

11:18 Jeśli chcemy odbudować wspólnotę narodową i doczekać odrodzenia naszej polskiej wspólnoty, to musimy szanować reguły jakie ustalamy dla wszystkich, z konstytucją, na czele, z prawem - powiedział Donald Tusk.

"Musimy też rozumieć, że lekcja Solidarności, to jest lekcja pokonywania różnic między ludźmi i budowania tej na co dzień wspólnoty, która pozwala się różnić, ale też pozwala wspólnie działać i wspólnie nieść odpowiedzialność za własną ojczyznę" - dodał premier.

Premier powołał się też na słowa Jana Pawła II, które wygłosił w Sopocie, że "nie ma Solidarności bez miłości".

"Kiedy słowo miłość pojawia się w politycznych wystąpieniach, manifestach to budzi czasami uśmiech, drwinę. (...) Ja tego nie rozumiem, bo przecież co jest w tym dziwnego. Przecież ta miłość, nie mówimy przecież tylko o relacjach między ludźmi, przecież jakże często mówimy o miłości do ojczyzny".

11:18 Polska jest i będzie silnym ogniwem NATO, będzie stabilnym sojusznikiem USA. Polska odzyska pozycję lidera UE, na którą bez cienia przesady zasługuje - powiedział premier Donald Tusk

"Na świecie robi się naprawdę niebezpiecznie" - mówił Tusk, podkreślając, że podzielony naród jest o wiele bardziej narażony na skutki toczących się na świecie konfliktów. "Jeżeli dalej będziemy podzieleni na takie dwie nieprzystające połówki, to tak jakby było nas dwa razy mniej, jakby Polska była dwa razy mniejsza. To zadanie, jakie przed nami stoi, wymaga pełnej koncentracji sił i dobrej woli" - powiedział premier. I dodał, że "ten slogan, że siła jest w jedności, nie jest dzisiaj sloganem; to jest pierwsze polityczne przykazanie".

11:17 Chcę, żebyśmy pamiętali o wszystkich, bez wyjątku, ofiarach przemocy, pogardy, nienawiści, konfliktu, po to, aby dzień 15 października, być może dzień, w którym udzielicie wotum zaufania nowej Radzie Ministrów, był początkiem odrodzenia – mówił podczas exposé premier Donald Tusk.

Podczas exposé Tusk przeczytał w całości list Piotra S., który w październiku 2017 r. podpalił się w proteście przeciwko polityce Prawa i Sprawiedliwości.

Tusk zaznaczył, że manifest liczy 15 protestów. Wskazał, że "już sześć lat temu ktoś tak precyzyjnie nazwał lęki, niepokoje, złość, jaka rodziła się w polskich sercach".

W trakcie exposé rozległy okrzyki posłów, na co zareagował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. "Nie musicie się państwo zgadzać z poglądami tego człowieka, ale bardzo proszę o szacunek dla majestatu śmierci" – powiedział Hołownia.

Tusk podkreślił, że jest "poruszony, czytając te słowa i słysząc też okrzyki niezadowolenia". Premier wspomniał też o zmarłym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu. 

11:13 D. Tusk: za kilkadziesiąt godzin przedstawimy informację o źródłach decyzji ws. bezpieczeństwa energetycznego np. dot. małych elektrowni jądrowych. Będziemy musieli konkretnie zacząć się "czyszczeniem".

11:11 Samotna Polska, to Polska narażona na największe ryzyka. Wzywam wszystkich bez wyjątku, żebyście rozpoczęli współpracę z nowym rządem nad osadzeniem Polski na mocnych podstawach we Wspólnocie - powiedział w expose Donald Tusk.

"I żebyście pomogli temu rządowi i mnie osobiście, w odbudowaniu pozycji Polski, po to, żeby to Polska decydowała, jak ma wyglądać Unia Europejska. I my naprawdę to zrobimy" - podkreślił Tusk. 

11:08 D. Tusk: Polska musi wziąć współodpowiedzialność za ochronę europejskich granic. Polska granica będzie szczelna. Można ochronić polską granicę i być ludzkim.

11:04 Cyniczne żerowanie na tragedii człowieka, fatalny początek tego rządu - tak politycy PiS skomentowali przytoczenie przez premiera Donalda Tuska w sejmowym expose manifestu samobójcy Piotra Szczęsnego.

Tusk wygłaszając we wtorek expose w Sejmie przytoczył fragment manifestu Piotra Szczęsnego, który w październiku 2017 r. na pl. Defilad podpalił się w ramach protestu przeciwko polityce PiS.

11:00 D. Tusk: zadaniem rządu jest domagać się od Zachodu pomocy Ukrainie. Będę to robił od pierwszego dnia. Potrzebna serdeczna asertywność, jeśli chodzi o polskie interesy w stosunku z Ukrainą.

10:57 Donald Tusk: żadne próby zmian unijnych traktatów nie wchodzą w rachubę. Mnie nikt nie ogra w UE. Nowa koalicja gwarantuje, że wrócimy na miejsce należne Polsce. 

10:52 Donald Tusk: Polska jest i będzie silnym ogniwem NATO. Będzie stabilnym sojusznikiem USA. Polska odzyska pozycję lidera UE przez szanowanie większej wspólnoty.

10:48 Ruch 15 października narodził się od mówienia prawdy bez ogródek i bez zafałszowań. Narodził się dzięki wszystkim, którzy podnosili głos, czasem krzyk, od pierwszych dni rządów ustępującej ekipy. Składam tym wszystkim Polkom i Polakom hołd – powiedział w Sejmie premier Donald Tusk.

"Składam tym wszystkim Polkom i Polakom hołd – tak z głębi serca. Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień to jest konsekwencja tego, że niektóre i niektórzy z was odważyli się wyjść na ulice" – stwierdził.

Dodał, że "niektórzy odważyli się stanąć samotnie gdzieś w powiatowym mieście, pod budynkiem sądu, kiedy wszyscy czuli, że coś złego zaczyna się dziać z naszą ojczyzną, ale nie wszyscy znaleźli w sobie determinację czy odwagę, żeby dać temu świadectwo".

"Dokładnie tego dnia miał miejsce pierwszy marsz Komitetu Obrony Demokracji. Chciałbym podziękować tym wszystkim, którzy zarówno w KOD, jak i w innych ruchach społecznych, organizacjach licznych, czasami kilkuosobowych, dawali świadectwo odwagi i autentycznej, absolutnie bezinteresownej miłości do ojczyzny, poszanowania dla państwa i prawa" – zaznaczył Tusk.

10:46 Małgorzata Paprocka została zapytana we wtorek rano w Studiu PAP, jak będzie wyglądać współpraca prezydenta Dudy z nowym rządem. "Do tanga trzeba dwojga" - odpowiedziała minister. "Pan prezydent tę deklarację jasno podtrzymuje, formułował ją od spotkań koalicyjnych, po rozmowy, które się w tych ostatnich tygodniach toczyły" - dodała.

Jak zaznaczyła, dobre sygnały płyną też ze strony przyszłego rządu. W tym kontekście przypomniała niedawne słowa szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza o otwartości na współpracę z prezydentem. "To jest, oczywiście, bardzo istotny minister - minister obrony narodowej. Tutaj ta współpraca z prezydentem jest czymś bardzo naturalnym, wymuszonym konstytucyjnie. (...) To przyjmujemy jako bardzo dobrą zapowiedź" - podkreśliła Paprocka.

Czytaj więcej: Małgorzata Paprocka o współpracy Andrzeja Dudy z nowym rządem: jest otwartość prezydenta na działania dobre dla Polski

10:42 15 października dołączy do symbolicznych dat w polskim kalendarzu, przejdzie do historii jako dzień pokojowego buntu na rzecz wolności i demokracji - powiedział Donald Tusk.

Premier podziękował wszystkim, którzy przez ostatnie lata nie zwątpili w to, że Polska może być lepsza, "może być, bo na to zasługuje, najlepszym miejscem na Ziemi".

"Chciałbym podziękować Polsce. Jestem bardzo dumny z mojego kraju, Polek i Polaków, także za to, że w kluczowej chwili potrafiliśmy się nadzwyczajnie zmobilizować i doprowadzić do tego, według niektórych niemożliwego, przełomu. Dzięki wam ta kluczowa chwila stała się w pewnym sensie momentem dziejowym" - mówił Donald Tusk.

Wyraził przekonanie, że 15 października dołączy do symbolicznych dat w polskim kalendarzu.

"Myślę, że 15 października przejdzie do historii jako dzień, nie pierwszy raz, pokojowego buntu, buntu na rzecz wolności i demokracji, trochę podobnie jak 31 sierpnia 1980 r. czy 4 czerwca, kiedy odzyskiwaliśmy niepodległość, wolność po zwycięstwie Solidarności" - wskazał premier.

I dodał: "Wyborcy wyłonili w głosowaniu nową rządową koalicję, którą będziemy nazywać, jeśli państwo pozwolicie, koalicją 15 października"

10:41 "Hasła i teksty Wincentego Witosa to najlepsze, co ludowcy mogą od siebie dać, to nasze przesłanie: Polski nie buduje się na rok, dwa, ale na pokolenia. Taki też będzie cel exposé, przedstawić Polskę na pokolenia" – powiedział Władysław Kosiniak–Kamysz tuż przed rozpoczęciem exposé premiera Tuska.

Ocenił, że największą trudnością dla nowego rządu będzie zjednoczenie społeczeństwa. "Ogromną trudnością będzie połączenie społeczeństwa, odbudowa wspólnoty, relacji między ludzkich i szacunku tak, by w Polsce każdy dobrze się czuł. To dla nas najważniejsze zadanie" – podkreślił.

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że nie boi się opozycji. "Podchodzę z pokorą do zadań, które nas czekają. Trzeba posprzątać wszystko to, co oni porozwalali" – wskazał.

Czytaj więcej: Władysław Kosiniak-Kamysz: cel exposé to przedstawienie Polski na pokolenia

10:30 Tusk na wstępie wystąpienia przypomniał, że 16 lat temu po raz pierwszy wygłaszał expose jako premier, które trwało ponad trzy godziny. "Chciałem wtedy powiedzieć o wszystkim, byłem premierem debiutantem" - przyznał i dodał, że wyciągnął z tego wnioski.

"W związku z tym dzisiaj skupię się na sprawach najpoważniejszy. Jestem przekonany, że ten podniosły moment, bo takim przecież jest ten dzień, wymaga poważnej narracji. Za nami bardzo brutalna i spektakularna kampania wyborcza.

Premier dodał, że "polska polityka od kilku lat zatraciła powagę debaty publicznej"

10:20 Rozpoczęło się expose premiera Donalda Tuska. Ma ono potrwać około godziny; następnie expose i wniosek o wotum zaufania dla Rady Ministrów przedstawionej przez Tuska będą przedmiotem debaty posłów oraz głosowania, zaplanowanego po godz. 16.

Jeżeli rząd Donalda Tuska uzyska wotum zaufania, w środę o godz. 9 odbędzie się jego zaprzysiężenie w Pałacu Prezydenckim.

10:18 Posłowie na początku wtorkowych obrad Sejmu uczcili chwilą ciszy pamięć ofiar stanu wojennego. "Proszę o uczczenie pamięci, tych, którzy zostali zamordowani przez przestępców z partii komunistycznej i tych, którzy z nią współpracowali"- zaapelował poseł PiS Antoni Macierewicz.

"Dzisiaj spotykamy się 12 grudnia - w dzień przed rocznicą zbrodni stanu wojennego. Proszę wysoką Izbę o uczczenie pamięci tych, którzy zostali zamordowani przez przestępców partii komunistycznej, tych, którzy współpracowali z partią komunistyczną, doprowadzając do tego, że Polacy zostali zamordowani, że milion Polaków zostało wyrzuconych z Polski, że dziesiątki tysięcy znalazło się w więzieniach, a Polska była niszczona tak, by jej nie było" - powiedział poseł PiS.

10:14 po godz. 10 Sejm wznowił obrady. 

09:45  Platforma Obywatelska zapowiada expose Donalda Tuska.

09:27 Podwyżki dla nauczycieli, dla sfery budżetowej, kwota wolna od podatku, to są rzeczy, które będziemy robili - powiedział w Salonie Politycznym Trójki poseł Robert Kropiwnicki (KO) pytany o trzy najważniejsze projekty, które jego zdaniem powinien zrealizować nowy rząd.

Według Kropiwnickiego należy także pamiętać o finansowaniu in vitro, którym - jak mówił - symbolicznie zaczęli kadencję. "Nie mieliśmy rządu, ale mieliśmy większość w parlamencie i ta ustawa obywatelska została przyjęta" - zaznaczył. "To są rzeczy dla ludzi, dla Polaków szalenie istotne" - podkreślił.

07:15 W expose premiera Donalda Tuska spodziewam się zapowiedzi bardzo konkretnych, pierwszych kroków, które mamy uzgodnione w umowie koalicyjnej - powiedział PAP wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko.

Kobosko pytany przez PAP, czego spodziewa się po wystąpieniu lidera PO, odparł: "Spodziewam się zapowiedzi bardzo konkretnych, pierwszych kroków, które mamy uzgodnione w umowie koalicyjnej". "Nie mamy czasu do stracenia. Polska od pierwszego dnia po stworzeniu rządu, czyli od wtorku, wymaga szybkich zmian w kilku podstawowych polach, na które się umówiliśmy w umowie koalicyjnej i to rząd Donalda Tuska będzie robić" - zapewnił.

07:00 Chcemy rozpocząć przesłuchania w komisji śledczej ds. wyborów kopertowych w styczniu. Przed świętami pierwsze posiedzenie merytoryczne - mówi PAP poseł KO Dariusz Joński. We wtorek Sejm ma powołać skład komisji. Wśród kandydatur jest m.in. Joński.

We wtorek Sejm wybierze skład osobowy Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego.

06:45 Mam nadzieję, że expose premiera Donalda Tuska będzie uwzględniało programy partii politycznych tworzących koalicję - powiedział PAP szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który w rządzie Donalda Tuska ma być wicepremierem i szefem resortu cyfryzacji.

Sejm wybrał w poniedziałek wieczorem w ramach tzw. drugiego kroku konstytucyjnego przewodniczącego PO Donalda Tuska na premiera. Opowiedziało się za tym 248 posłów, 201 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

06:31 We wtorek premier Donald Tusk wygłosi w Sejmie swoje expose, w którym przedstawi program działania swojego rządu. Głosowanie nad wotum zaufania dla Rady Ministrów zaplanowano o godz. 16.

Jak wynika z porządku obrad Sejmu, przedstawienie przez premiera programu działania oraz składu Rady Ministrów wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów zaplanowano w godzinach 10-16; przewidziane są 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła.

(PAP)

kw/ jos/