Dziś poznamy zwycięzców Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

2024-11-26 07:55 aktualizacja: 2024-11-26, 18:48
Fot. PAP
Fot. PAP
We wtorek poznany zwycięzców Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w czterech kategoriach: tekst, audio, wideo i fotografia. Gala finałowa 6. edycji odbędzie się o godz. 19 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie.

Polska Agencja Prasowa ustanowiła Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego w 2010 r., aby promować wartości bliskie zarówno samej agencji, jak i patronowi wydarzenia. Przyznawano ją w latach 2010-15. Po kilkuletniej przerwie w 2024 r. zostanie przyznana po raz szósty.

"Otwartość na świat i ludzi, wrażliwość na ich problemy, empatia, a przy tym niezwykła umiejętność syntezy oraz poparta olbrzymią wiedzą zdolność wyciągania wniosków — te cechy Ryszarda Kapuścińskiego to zarazem podstawowe wartości stojące u podstaw naszej inicjatywy. Laureatami Nagrody są twórcy, którzy nie tylko opisują fakty, ale też umieją dostrzec w nich szersze zjawiska i mechanizmy, tak jak czynił to najsłynniejszy PAP-owiec" - wskazał szef Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński.

Przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym przyjęciem rodziny Ryszarda Kapuścińskiego. Jego córka, Rene Maisner, zgodziła się być honorową przewodniczącą kapituły Nagrody. "PAP to instytucja, z którą ojciec był bardzo związany przez wiele lat. Myślę, że byłby szczęśliwy, wiedząc, że taka Nagroda została pomyślana. Bardzo cieszy, że zostanie ona wznowiona, że to była tylko czasowa przerwa" - powiedziała Rene Maisner.

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego zostanie przyznawana w czterech kategoriach: tekst, audio, wideo i fotografia. Pierwszą kategorię stanowią materiały tekstowe: artykuły, relacje, reportaże, materiały informacyjne opublikowane w prasie lub w internecie — z wyłączeniem książek. Drugą kategorią są materiały audio - reportaże, programy radiowe i podcasty. W trzeciej kategorii — wideo - zgłaszać można było filmy dokumentalne, reportaże, programy lub pojedyncze odcinki, podcasty wideo, autorskie kanały tematyczne. Ostatnią kategorię stanowią fotografie.

W kategorii tekst nominacje uzyskali: Kaja Puto za "Bohaterstwo, punktualność, korupcja. Rzecz o ukraińskiej kolei"; Bartek Sabela za "Krainę obiecaną"; Maciej Czarnecki za "Badżadżem pod wiatr"; Katarzyna Kojzar za "Zdejmijmy z Odry czarny kir. Instrukcja naprawy rzek dla nowej władzy" oraz Anna Pamuła za "Nie trzeba się drzeć, tylko przeć. Dobry poród to w Polsce ciągle los szczęścia".

Nominacje w kategorii fotografia otrzymali natomiast: Beata Zawrzel za "Grzegorz Braun zgasił świece chanukowe w Sejmie"; Olek Knitter za "Pogrzeb po latach"; Daniel Frymark za "Dolinę Śmierci w Chojnicach"; Adam Warżawa za "Wygraną!" oraz Aleksandra H. Kossowska za "Wojnę domową w Sudanie".

W kategorii audio nominacje uzyskali: Adrian Bąk za "Bunt. Decydujący bój o ziemię", odcinek 1: "Niewidzialni, niesłyszalni"; Adam Dąbrowski za "Bitwę o Downing Street"; Maciej Miłosz za "Przedwojnie"; Magdalena Skawińska i Urszula Żółtowska-Tomaszewska za "Po." oraz Bartosz Panek za "Przy granicy, a jakby na wojnie".

Nominacje w kategorii wideo otrzymali zaś: Ewa Galica za "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie"; Kacper Sulowski za "Szkołę Ziobry"; Bertold Kittel za "Króla amfetaminy. 'Breaking Bad' po polsku", Anita Bugajska i Janusz Schwertner za "Nic nie czuję" oraz Robert Kowalski za "Szwedy. Serial dokumentalny".

Liczba nadesłanych publikacji we wszystkich czterech kategoriach przekroczyła nawet najbardziej optymistyczne przewidywania organizatorów.

Przewodniczącym kapituły 6. edycji Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego jest redaktor naczelny PAP Wojciech Tumidalski. Funkcję honorowych przewodniczących pełnią Rene Maisner - córka Ryszarda Kapuścińskiego, oraz Mirosław Ikonowicz - przyjaciel legendy polskiego reportażu, związany z PAP od 1953 r.

W skład kapituły weszli również: Michał Żakowski, Cezary Łazarewicz, Witold Naturski, Karolina Lewicka, Wojciech Jagielski, Maciej Hamela, Jarosław Gugała, Wojciech Grzędziński, Andrzej Grygiel, Anna Dudzińska i o. Tomasz Dostatni.

Gala Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego będzie transmitowana na stronie pap.pl.(PAP)

akr/ dki/kgr/