O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ekspert dla PAP: Putin będzie grał na zwłokę z porozumieniem o rozejmie, wciąż pragnie być zwycięzcą

Przywódca Rosji Władimir Putin będzie grał na zwłokę. Nie może odrzucić amerykańskiej propozycji zawieszenia broni i nie może całkowicie na nią przystać, bo pragnie być zwycięzcą – ocenia Wiktor Zamiatin, szef programów polityczno-prawnych w kijowskim think tanku Centrum Razumkowa.

Przywódca Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/	MAXIM SHEMETOV/POOL
Przywódca Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/ MAXIM SHEMETOV/POOL

Więcej

Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Politolożka: Rosja nie jest gotowa na kompromis, co najwyżej na kapitulację Ukrainy

"Jestem przekonany, że Putin będzie grał na zwłokę. Nie może nie zgodzić się na zawieszenie broni, ale jednocześnie nie może zgodzić się na nie całkowicie, ponieważ to nie byłoby zgodne z jego planem. Będzie robić wszystko, aby przejść do następnego etapu, kiedy będzie można oskarżyć Ukrainę, że to ona łamie ustalenia" – powiedział PAP.

Rosyjski przywódca oświadczył w czwartek, że amerykańsko-ukraińska propozycja 30-dniowego rozejmu w wojnie byłaby zbyt korzystna dla Ukrainy. Stwierdził, że Rosja popiera pomysły zakończenia konfliktu metodami pokojowymi, ale podkreślił, że należy wyeliminować jego podstawowe przyczyny.

Zamiatin uważa, że Putin, zachęcony ofensywą swoich wojsk w obwodzie kurskim, które zgodnie z doniesieniami przy pomocy żołnierzy z Korei Północnej wypierają obecne tam wojska Ukrainy, jeszcze bardziej chce dziś stać w glorii zwycięzcy.

"On nie chce pokoju i nie ma się teraz dokąd wycofać. Dlatego stawia postulaty. Nadal uważa, że Ukraina musi być 'zdenazyfikowana', czyli jej obecne kierownictwo należy zamienić na inne, lojalne wobec Moskwy" – stwierdził Zamiatin.

"On chce gwarancji, że Ukraina nigdy nie przystąpi do NATO"

Ocenił, że rosyjskie kierownictwo marzy o takich relacjach z Kijowem, jak we wczesnych latach 90.; Rosja dominowała wtedy w ukraińskiej przestrzeni politycznej i kulturalnej, a rosyjski Kościół prawosławny kierował życiem religijnym.

"On chce gwarancji, że Ukraina nigdy nie przystąpi do NATO. Nie mówi się o tym głośno, ale tak samo Rosja patrzy na członkostwo Ukrainy w UE. Putin domaga się ograniczenia liczebności ukraińskiej armii, jej rozbrojenia, strefy zdemilitaryzowanej na obszarze Ukrainy oraz aby terytoria, które wpisano do rosyjskiej konstytucji i należą do Ukrainy, zostały uznane za rosyjskie" – wymienił rozmówca PAP.

Więcej

Flagi Litwy, Łotwy i Estonii. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Analityk OSW: kraje bałtyckie były gotowe na zmianę postawy USA

Jego zdaniem prezydent USA Donald Trump uważa Putina za "silnego faceta", z którym można robić interesy, a "Ukraina to słaby kraj, który można poświęcić, by osiągnąć jakieś strategiczne cele".

"Dlatego oczywiste jest, że dopóki amerykańskie władze nie przekonają się, że negocjacje z Putinem są niemożliwe, wszystko będzie szło w kierunku osiągnięcia jakiegoś wspólnego porozumienia" – podkreślił.

Zamiatin wyjaśnił, że Ukraina, która chce pokoju, czuje się teraz trochę osamotniona, jednak jej armia i naród zachowują determinację do walki z Rosją.

"Zastanawiam się tylko, czego możemy oczekiwać. Liczymy na jedność Europy, ale i Europa może i powinna liczyć na Ukrainę. Przez wiele lat powtarzaliśmy jak mantrę, że Ukraina jest integralną częścią europejskiego bezpieczeństwa. Teraz jesteśmy przekonani, że to prawda" – powiedział ekspert Centrum Razumkowa PAP.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ mms/ ktl/gn/

Zobacz także

  • Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin. Fot. PAP/EPA/STRINGER/SERGEI SAVOSTYANOV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL
    Specjalnie dla PAP

    Jak wyglądały losy Krymu? Historia, aneksja i prawo do półwyspu

  • Szef MSZ Radosław Sikorski. Fot.PAP/Leszek Szymański

    Sikorski o relacjach z USA: prezydent nieuważnie słuchał

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Zełenski: Rosjanie próbowali wykorzystać naloty jako osłonę dla ataków lądowych

  • Ambasada USA w Kijowie Fot. SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

    Departament stanu USA: odejście od rozmów ws. Ukrainy nie oznaczałoby porzucenia tej kwestii

Serwisy ogólnodostępne PAP