Emocje w Sejmie. Poseł PiS wykluczony ze składu komisji śledczej

2024-05-28 14:06 aktualizacja: 2024-05-28, 18:36
Poseł Zbigniew Bogucki wykluczony ze składu komisji Fot. PAP/Marcin Obara
Poseł Zbigniew Bogucki wykluczony ze składu komisji Fot. PAP/Marcin Obara
Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej wykluczyła we wtorek ze swojego składu Zbigniewa Boguckiego (PiS). Jak uzasadnił szef komisji Michał Szczerba, Bogucki jako wojewoda zachodniopomorski wydał tysiące zezwoleń na pracę związanych z zatrudnieniem cudzoziemców przy inwestycji Polimery Police.

We wtorek po godz. 13 przed sejmową komisją śledczą ds. tzw. afery wizowej stanął były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, wezwany w kontekście zatrudniania obcokrajowców przy inwestycji spółki - Polimery Police. Hinc przybył wraz z pełnomocnikiem.

Szczerba poinformował, że z treści dokumentów przekazanych przez Grupę Azoty wynika, ze członek komisji Zbigniew Bogucki jako wojewoda zachodniopomorski w latach 2020-2023 wydał „tysiące zezwoleń na pracę związanych z zatrudnieniem cudzoziemców przy inwestycji Polimery Police”. Zauważył też, że po Boguckim wojewodą zachodniopomorskim był Tomasz Hinc.

Zdaniem Szczerby, stwarza to uzasadnione wątpliwości co do bezstronności Boguckiego.

Początkowo przygotowany został wniosek o wyłączenie posła PiS z wtorkowego przesłuchania b. prezesa Grupy Azoty. Na prośbę przewodniczącego, wniosek zmodyfikowano, aby Bogucki został w ogóle wyłączony ze składu komisji.

Komisja zdecydowała w głosowaniu o wykluczeniu Boguckiego. "To jest Białoruś?" - krzyczeli posłowie PiS.

Bogucki podziękował urzędnikom urzędu zachodniopomorskiego za ich pracę przy obsłudze wniosków o wydanie zezwoleń na pracę. Podkreślił, że wykluczenie go ze składu komisji odczytuje jako próbę pozbycia się osoby niewygodnej ze względu na doświadczenie i prawnicze wykształcenie.

Bogucki zauważył też, że wezwanie przez komisję byłych prezesów Orlenu i Grupy Azoty w sytuacji, gdy nie zostało przesłuchanych jeszcze 11 świadków, "jest wyrazem politycznego ukierunkowania prac komisji". (PAP)

Autorzy: Karolina Mózgowiec, Rafał Białkowski

mar/